از سنسور دریچه گاز و علل خرابی آن بیشتر بدانید

اگر خودرویی مثل پژو 206 یا خودروهای داخلی دیگر در این کلاس داشته باشید، حتما چند باری با مشکل کپ کردن خودرو هنگام گاز دادن بعد از استارت زدن روبرو خواهید شد. این اتفاق در فصل های سرد بیشتر خودش را نشان می دهد و خودرو با گاز دادن به اصطلاح ریپ زده و خاموش می شود. یکی از عوامل اصلی این اتفاق، خرابی سنسور دریچه گاز خودروهاست.

به گزارش پایگاه خبری رسمی جوان خودرو

سنسور گاز چیست؟

سنسور موقعیت دریچه گاز حسگری است که روی دریچه گاز و نزدیک استپر بسته می شود. وظیفه ی این سنسور این است که وقتی شما پدال گاز خودروی خود را فشار می دهید، به میزانی که پولکی درچه گاز باز می شود. به‌طور خلاصه می‌توان گفت سنسور دریچه گاز یکی از عوامل تنظیم پاشش سوخت انژکتورها است.

سنسور دریچه گاز خودرو

به طور کلی حسگر یا سنسور به معنای وسیله ای است که تغییرات فیزیکی و شیمیایی را اندازه گیری و به سيگنال الكتريكي تبديل می کند. حال وقتی می گوییم «سنسور دریچه گاز» (Throttle position sensor)، منظور حسگری است که روی دریچه گاز انواع خودرو من جمله پراید، سمند EF7 و پژو ۴۰۵ بسته می شود. در خودروهای سمند EF7 این حسگر معمولا در پشت دریچه اصلی گاز و نزدیک استپر بسته می شود اما در برخی از خودروها در قسمت جلویی موتور ماشین قابل رویت است. البته اگر خودروی سمند یا پژو شما برقی باشد، حسگر سنسور گاز، داخل خود دریچه گاز تعبیه می شود و برای یک فرد معمولی به راحتی قابل تشخیص نیست.

سنسور دریچه گاز ماشین

سنسور دریچه گاز موظف است تا ای سی یو (E.C.U) خودرو را از موقعیت دریچه گاز مطلع سازد. با فشردن پدال گاز و تغییر مقاومت الکتریکی میزان ولتاژ ورودی به ECU تغییر می کند و ECU با ارسال سیگنال مناسب میزان باز و بسته بودن صفحه تراتل را مشخص می کند. در تکنولوژی روز دنیا سنسور دریچه گاز جای خود را به دریچه گاز برقی داده است و این سنسور از روی دریچه گاز حذف شده است. البته در برخی از خودروهای تولید داخل هم این سنسور جای خود را به دریچه گاز برقی داده است اما همچنان هستند خودروهایی از خانواده سمند، پژو و پراید که دریچه گازشان برقی نیست.

علل خرابی سنسور دریچه گاز

از جمله عواملی که باعث بروز مشکل در حسگر دریچه گاز می شوند، شستشوی موتور ماشین است؛ البته ایراد در سیمکشی یا کامپیوتر خودرو هم باعث خرابی این حسگر خواهد شد. خراب شدن دریچه گاز خودرو نیز می تواند دلیلی برای تعویض سنسور دریچه گاز باشد.

البته عوامل بالا به جز سمند EF7 در خرابی سنسور دریچه گاز پژو ۴۰۵، سنسور دریچه گاز پراید و بسیار دیگری از خودروها صدق می کند.

سنسور دریچه گاز ماشین

علائم خرابی سنسور دریچه گاز چیست؟

۱-بالا ماندن دور موتور در دور آرام (در ECU ساژم در حالت خلاص دور موتور با شتاب ماشین پایین می‌آید)

گزارش خودرو

۲-دیر و یا با تأخیر گاز خوردن (پدال گاز با دریچه و پشت آمپر یکسان نیست)

۳-دیر پایین آمدن دور موتور ولی از دور آرام پایین‌تر نمی‌آید.

۴-در حالت سرد بودن خودرو دور موتور نرمال ولی در حالت گرم شدن موتور، دور موتور تا کات آف بالا می‌رود.

۵-نوسان در دورهای بالا به خاطر کثیفی و آب خوردگی (۳۰۰۰RPM)

۶-دود کردن موتور، گاهی اوقات با گاز دادن میزان دود کم یا زیاد می‌شود.

۷-بالا نرفتن دور موتور از حد کاتاف (۶ تا ۵/۶ بستگی به نوع خودرو دارد)

کاتاف به ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ می‌رسد.

۸- با گاز دادن موتور خاموش می‌شود. (خودرو عطسه می‌زند.)

۹- خودرو بین دور موتور ۲۵۰۰rpm تا ۳۰۰۰rpm حالت گرفتگی پیدا می‌کند.

از سایر ایرادهای شایع در مورد سنسور گاز می توان به نوسان در دورهای بالا بخاطر کثیفی و آب خوردگی، دود کردن موتور، کم و زیاد شدن دود خروجی با گاز دادن، گاز هرز خوردن خودرو و کپ کردن خودرو اشاره کرد.

چگونه پیش از حرکت در هوای سرد خودرو را گرم کنیم؟

علل ریپ زدن خودرو در هنگام حرکت چیست؟

نکات رانندگی با خودرو های توربوشارژ

با گیربکس های دبل کلاچ مهربان باشیم!

نکاتی پیرامون چک کردن خودرو برای سفرهای تابستان

3 راه حل برای جلوگیری از جوش آوردن خودرو

نگهداری از خودرو در فصل گرم تابستان

تعمیرگاه تخصصی بهنام چری داتیس MVM x22 آمیکو

جک کرمان موتور

نظر شما !!