پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

پنچر گیری خودرو-تعویض لاستیک پنچر

هنگام پنچر شدن لاستیک چه کار کنیم؟/ آموزش تعویض لاستیک پنچر خودرو برای خانم ها

وقتی از خانم های راننده می پرسیم که یکی از مهمترین دغدغه هایشان موقع رانندگی چیست؟! به احتمال زیاد در جواب این را می شنویم: ((اگر ماشینمون وسط راه پنچر شد چه کار کنیم؟!)) خیلی از خانم ها در این شرایط از آقایون کمک می گیرند. اما عوض کردن لاستیک پنچر آنقدرها هم که فکر […]

میلاد میرعابدینی
جمعه - ۲۲ مرداد ۱۴۰۰

وقتی از خانم های راننده می پرسیم که یکی از مهمترین دغدغه هایشان موقع رانندگی چیست؟! به احتمال زیاد در جواب این را می شنویم: ((اگر ماشینمون وسط راه پنچر شد چه کار کنیم؟!)) خیلی از خانم ها در این شرایط از آقایون کمک می گیرند. اما عوض کردن لاستیک پنچر آنقدرها هم که فکر می کنید کار سختی نیست و خانم ها هم می توانند آستین بالا بزنین و این کار را انجام دهند.

گزارش اختصاصی پایگاه خبری رسمی جوان خودرو

قبل از هرچیز باید بگوییم وقتی خودروی شما پنچر می شود، هول نشوید و خودرو را به حاشیه خیابان ببرید و یک جای ایمن پارک کنید. حتما فلاشر را روشن کنید و اگر داخل خودرو علامت خطر دارین، با یک فاصله مناسب پشت خودرو قرار دهید تا از بروز سانحه و برخورد خودروهای دیگر چلوگیری شود.

اگر خودروی دنده ای دارید، حتما گیربکس را از حلات خلاص خارج کنید و در دنده یک قرار دهید. اگر هم با خودروی اتوماتیک رانندگی می کنید، موقع عوض کردن لاستیک پنچر حتما دنده رو روی حالت p بگذارید.


اگر پنچر شدی ، به اتویار زنگ بزن، میاد در محل لاستیکت رو عوض می کنه ! اینجا کلیک کن


پنچر گیری خودرو-تعویض لاستیک پنچر

لاستیک زاپاس را از کف صندوق عقب یا زیر خودرو (بسته به نوع خودرو) بیرون بیاورید و کنار خودرو قرار دهید. اگر وزن تایر زاپاس برایتان زیاد است، می تواند از شخص دیگری کمک بگیرید. حتما حواستان باشد که اگر زاپاس خودروی شما قفل دارد، کلید قفل را همیشه همراه داشته باشید. نکته دیگر اینکه همیشه توجه کنید لاستیک زاپاس در خودروتان موجود و سالم باشد تا در چنین شرایطی بتوانید از آن استفاده کنید.

پنچر گیری خودرو-تعویض لاستیک پنچر

قبل اینکه جک را زیر خودرو بگذارید، باید اول پیچ های چرخ را شل کنید. با توجه به اینکه در این مرحله بیشتر خانم ها زورشان به باز کردن پیچ ها نمیرسد. پیشنهاد ما این است که آچار چرخ را روی پیچ قرار دهید، روی میله آچار بایستید و چند بار در حالت پریدن به آن ضربه وارد کنید. در این حالت پیچ ها راحت تر باز می شوند. بعد از شل شدن پیچ ها باید جک را در محل مناسب قرار دهید. اما جک باید در کجا فیکس شود؟ در کاتالوگ خودرو یا برچسب کنار درب به محل مناسب برای قرار داد جک اشاره شده. در صورتی که جک در محل نامناسب قرار گیرد، می تواند به رکاب یا لبه درب خودرو آسیب بزند.

پنچر گیری خودرو-تعویض لاستیک پنچر

حالا باید اهرم جک را با پشت آچار چرخ بپرخانبد تا جک خودرو را بالا ببرد. این کار زور زیادی نمیخواهد و همه می توانند انجامش دهند. پچرا که وظیفه جک این است نیروی محدود شما را چند برابر کرده و خودرو را بالا ببرد. وقتی چرخ ها از زمین جدا شدند و خودرو همچنان تعادل داشت، پیچ ها رو کامل باز کنید و چرخ پنچر را بیرون بیاورید.

پنچر گیری خودرو-تعویض لاستیک پنچر

محل قرار گرفتن چرخ جدید را با جا پیچ ها تنظیم کنید و با قرار دادن 2 پیچ در جای مناسب، پرخ را فیکس کنید و از تکان خوردن آن جلوگیری کنید. حالا بقیه پیچ ها را نیز ببندید و با دست تا جایی که می توانید سفت کنید. دوباره اهرم جک را بچرخانید تا خودرو پایین بیاید. وقتی خودرو پایین آمد و لاستیک به زمین رسید، می توانید با همان روش ایستادن روی آچار و ضربه زدن، پیچ ها را تا حد امکان سفت کنید. برای اینکه خیالتان از سفت بودن پیچ ها راحت شود، میتوانید در فرصت مناسب یا سر راهتان خودرو را به آپاراتی ببرید تا با دستگاه مخصوص پیچ ها را سفت کند.

پنچر گیری خودرو-تعویض لاستیک پنچر

همپنین اگر چرخ پنچر شده قابلیت آپارات شدن دارد، نسبت به تعمیر ان اقدام کنید و در غیر این صورت لاستیک نو خریداری کنید و جایگزین زاپاس کنید. اگر هم زاپاس خودرو قابل استفاده به صورت موقت بود، آن را به جای اصلیش برگردانید و لاستیک نو یا تعمیر شده را زیر خودرو قرار دهید. تاکید ما بر این است که هیچ وقت خودروتان بدون لاستیک زاپاس نباشد.

چرا لاستیک زاپاس بعضی خودروها نازک و متفاوت هستند؟

7 نکته برای عمر بیشتر لاستیک خودرو

هنگام ترکیدن لاستیک خودرو ، مناسب‌ترین واکنش چیست؟

دمای بالای تابستان با لاستیک خودرو چه کار می کند؟

کدام قطعات خودرو نیاز به تعویض نیاز دارند؟

میزان باد لاستیک خودرو و تاثیر آن بر سلامت خودرو

بهترین موقع برای تعویض لاستیک خودرو

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی