تداوم رکود در بازار خودرو

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو اشاره کرد: در حال حاضر در بازار آزاد خودرو، خرید و فروش انجام نمی‌شود و در مجموع معاملات تقریبا به صفر رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

سعید موتمنی رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو درباره وضعیت امروز معاملات بازار خودرو گفت: با مقایسه نرخ خودرو در ۲ هفته گذشته می‌توان نتیجه گرفت که خودروهای داخلی و خارجی حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند، البته این کاهش قیمت طی روزهای گذشته شدت بیشتری داشته است چرا که نرخ ارز در همین روزها به میزان چشمگیری ریزش داشته است.

به گفته این مقام مسئول در حال حاضر در بازار آزاد خودرو، خرید و فروش انجام نمی‌شود و در مجموع معاملات تقریبا به صفر رسیده است، در صورتی معامله در بازار شروع می‌شود که نرخ ارز به مدت حداقل یک هفته به ثبات نسبی برسد.

موتمنی تصریح کرد: کاهش قیمت برای خودروهای داخلی و خارجی به طور متوسط حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد بوده و نمی‌توان گفت که کدام خودرو‌ بیشترین کاهش قیمت را تجربه کرده است چرا که این کاهش قیمت برای همه خودروها اتفاق افتاده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو اظهار کرد: زمانی که ارز به اوج افزایش قیمت رسیده بود، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان به فروش می‌رسید که هم اکنون با کاهش شدید نرخ ارز به قیمت ۲۰۵ میلیون تومان رسیده است و همچنین پراید ۱۳۱ هم از نرخ ۱۲۸ میلیون تومان به ۱۰۳ میلیون تومان رسیده است.

او گفت: اگر نرخ ارز با همین روند کاهش یابد، خودرو ارزان‌تر هم خواهد شد، چرا که نرخ ارز رابطه مستقیمی با قیمت خودرو دارد و اگر بخواهیم بازار آرامی در خودرو داشته باشیم باید ارز به ثبات برسد، چرا که با کاهش نرخ ارز بازار‌های مالی دیگر هم کاهش قیمت را تجربه خواهند کرد.

موتمنی در پایان بیان کرد: زمانی که نرخ ارز افزایش یافت، قیمت خودرو دچار حباب قیمتی شد و جو روانی حاصل از آن باعث افزایش روز افزون قیمت خودرو شد اما معامله‌ای انجام نمی‌شد چراکه قیمت گذاری‌ها به صورت سلیقه‌ای انجام می‌شد و خریداری با وجود این ارقام نجومی وجود نداشت چرا که همچنان این احتمال می‌رفت که این حباب قیمتی کاهش یابد.

انتهای پیام/ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

چرا در صنعت قطعه سازی عقب افتاده ایم؟

بازار خودرو در شوک به سر می برد/ بازار قفل شده است

بازار خودرو سه قیمتی است/ شورای رقابت، قیمت بازار و قیمت ادعایی خودروسازان

کاهش نرخ ارز سبب افت شدید تقاضا در بازار خودرو شده است

دلالان، کاهش ارزش پول ملی و تغییر نرخ ارز، عوامل افزایش قیمت خودرو

تدوین طرحی برای صنعت خودروسازی در مجلس

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!