لزوم راه اندازی سامانه معاملات خودرو به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو بیان کرد: با توجه به اینکه 90 درصد معاملات خودرو از طریق فضای مجازی صورت می گیرد باید به منظور جلوگیری از فرار مالیاتی باید سامانه ثبت معاملات خودرو فعال شود.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو نبود سامانه ثبت معاملات خودرو را دلیل اصلی این مسئله دانست و گفت:‌ نمایشگاه‌های خودرو هر سال مالیات خود را طبق حساب و کتاب به سازمان امور مالیاتی پرداخت می‌کنند اما باید توجه کنیم که فقط 10 درصد معاملات خودرو از طریق نمایشگاه‌های دارای مجوز صورت می‌گیرد و 90 درصد بقیه از طریق فضای مجازی و فقط با یک تعویض پلاک اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: افرادی که در خرید و فروش خودرو سرمایه‌گذاری می‌کنند و خودرو را با استفاده از حق صلح، به فرد دیگری انتقال می‌دهند، نامشان در جایی درج نمی‌شود و مالیاتی نمی‌پردازند در حالی که اگر سامانه ثبت معاملات وجود داشت این اتفاق نمی‌افتاد. در حال حاضر به دلیل نبود این سامانه مشاهده می کنیم که فردی پژو 2008 را 100 میلیون تومان از کارخانه می خرد و آن را 8 برابر قیمتش در بازار به فروش می رساند.

موتمنی همچنین اظهار کرد: باید همان روزی که یک خودرو شماره‌گذاری می‌شود و یا در دفترخانه ثبت اسناد به ثبت می‌رسد، مالیات مربوطه نیز توسط بنگاه معاملات خودرو پرداخت ‌شود.

وی با بیان اینکه طبق مصوبه وزارت صنعت، نمایشگاه‌های خودرو بابت معامله هر خودرو مجاز هستند نیم درصد قیمت خودرو را از هر کدام از طرفین معامله دریافت کنند، اظهار داشت: ‌در حال حاضر این دستورالعمل اجرا نمی‌شود زیرا به عنوان مثال فردی که خودروی 3 میلیارد تومانی را معامله می‌کند، حاضر نیست 15 میلیون تومان بابت این کار پرداخت کند، نهایتا معامله ممکن است با 2 میلیون تومان انجام شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مالیات بنگاه‌های معامله خودرو پس از یک سال دریافت می‌شود، افزود: ما اعلام کردیم که می‌خواهیم مالیات هر واحد صنفی را در همان زمان انجام معامله به صورت آنلاین بپردازیم، اما این مسأله عملی نشد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با تأکید بر لزوم شفاف‌سازی و راستی‌آزمایی در معاملات خودرو، گفت:‌ مالیات بنگاه‌های معامله خودرو یک یا دو سال بعد دریافت می‌شود که معمولاً رقم بالایی است و ما از پرداخت به روز مالیات استقبال می‌کنیم.

به گفته مؤتمنی، راه‌اندازی سامانه ثبت معاملات خودرو باعث شفاف‌سازی و راستی‌آزمایی در بازار خودرو خواهد شد.

انتهای پیام/ منبع: فارس

لزوم ایجاد تعادل منطقی میان واردات و تولید خودرو/ طرح مجلس قابلیت اجرا ندارد

وزیر صمت: فساد در خودروسازی را رد نمی کنم

افت 25 درصدی قیمت خودرو در بازار

مدیریت تقاضا در بازار خودرو با عرضه در بورس کالا

واردات خودرو به شرطها و شروطها/ آیا واردات خودرو هم انحصاری می شود؟

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!