بورس کالا، راه درمان درد بازار خودرو!

به گفته رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، عرضه خودرو در بورس کالا بهترین راهکار برای رفع مشکلات موجود در این بازار است.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

مصطفی طاهری رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره ساماندهی مشکلات موجود در بازار خودرو، گفت: عرضه خودرو در بورس کالا بهترین راهکار برای رفع این مشکلات است البته منظور از عرضه خودرو در بورس، به‌کارگیری سازوکار فعلی نیست به این معنا که باید مابه التفاوت حاصل از بهای فروش خودرو در بورس کالا و قیمت تعیین شده برای این کالا، برای هزینه کرد در زنجیره خودرو در اختیار دولت قرار گیرد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به این سوال که آیا عرضه خودرو در بورس موجب افزایش قیمت نخواهد شد؟ افزود: این مکانیزم موجب کاهش قیمت نیز می‌شود زیرا دونرخی بودن خودرو از بین می‌رود بنابراین تقاضاهای کاذب بازار حذف می‌شود و فقط مصرف‌کننده واقعی درصدد خرید است.

وی بیان کرد: با عرضه خودرو در بورس با شرط مذکور، قیمت این کالا در بورس از بهای آن در بازار بیشتر نخواهد شد بلکه به تدریج کاهشی نیز می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: واردات خودرو نیز در اختیار دولت است و می‌تواند به عنوان ابزاری برای کنترل قیمت استفاده شود با تحقق این مهم از یک سو، در صورت درستی ادعای خودروسازان مبنی بر زیان‌ده بودن، این شرکت‌ها از زیان خارج می‌شوند و از سوی دیگر دولت منابع مناسبی برای بهبود زنجیره خودرو از نظر کمّی و کیفی در اختیار خواهد داشت.

وی درباره ممانعت وزارت صمت از عرضه خودرو در بورس نیز گفت: دلیل وزارت صمت از این اقدام، این است که در حال حاضر مابه التفاوت فروش خودرو در بورس کالا و قیمت تعیین شده برای این کالا به جیب تولیدکننده می‌رود بنابراین خودروسازان می‌توانند به منظور کسب سود بیشتر، عرضه را مدیریت کرده و منجر به افزایش قیمت خودرو شوند که این موضوع نیز با راهکاری که پیش از این ارائه دادم، رفع خواهد شد.

انتهای پیام/ منبع: خانه ملت

لاماری ایلیا ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!