رکورد تولید سال گذشته ایران خودرو طی 9 ماهه امسال شکست

گروه صنعتی ایران خودرو با تولید بیش از ۴۶۰ هزار دستگاه خودرو کامل سواری و تجاری سنگین و نیمه سنگین، ضمن افزایش افزایش ۴۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته رکورد تولید سال گذشته را طی 9 ماهه امسال شکست.

به گزارش اختصاصی پایگاه خبری جوان خودرو 

گروه صنعتی ایران خودرو با فراررسیدن پایان روز کاری 30 آذر ماه و طولانی ترین شب سال، رکورد تولید سال گذشته خود را با تولید 460 هزار دستگاه خودرو و تنها با گذشت 9 ماه از سال 1401 پشت سر گذاشت. این در حالی است که مجموع تیراژ تولید گروه صنعتی ایران خودرو در سال گذشته ۴۵۹ هزار و ۸۹۸ دستگاه خودرو در دو بخش سواری و تجاری نیمه سنگین و سنگین بوده است. این رکورد شکنی در شرایطی اتفاق افتاده که حلقه تحریم های صنعت خودرو تنگ تر و هزینه تمام شده تولید متاثر از شرایط اقتصادی و رشد قیمت مواد اولیه و قطعات افزایش یافته است.

تولید بیش از بیش از ۴۶۰ هزار دستگاه خودرو کامل سواری و تجاری سنگین و نیمه سنگین طی 9 ماهه امسال در شرایطی است که این گروه صنعتی طی دوره 12 ماهه سال گذشته موفق به تولید این میزان خودرو شده بود. می توان گفت که این رکورد زنی بیش از هر چیز دستاورد تغییر رویکرد مدیریت جدید این گروه صنعتی مبنی برتوقف تولید خودروهای ناقص و تاکید بر تولید کامل و برخط بوده است، رویکردی که اجرای آن از ابتدای خرداد ماه امسال در دستور کار این گروه صنعتی قرار گرفت و علاوه بر کاهش هزینه های سربار ناشی از توقف و دپوی خود روهای ناقص در خطوط تولید این گروه خودروسازی، زمینه رشد عرضه ، کاهش تعهدات معوق و بهبود صورت های مالی ایران خودرو را فراهم کرده است. علاوه بر تولید برخط عوامل دیگری نیز در شکستن رکورد تولید سال گذشته ایران خودرو طی 9 ماهه امسال موثر بوده است که واکاوی آن راهگشای صنعت خودرو خواهد بود.

تاکید بر توقف تولید خودروهای ناقص و تکمیل و تجاری سازی این خودروها از سه ماهه دوم امسال در شرایطی در دستور کار گروه صنعتی ایران خودرو قرار گرفت که برخی منتقدان جایگزینی تولید کامل با خودروهای ناقص را عاملی در جهت کاهش تیراژ تولید این گروه صنعتی در سال جاری قلمداد کردند، دیدگاهی که بررسی تازه ترین آمارهای رسمی تولید ایران خودرو گواهی بر نادرست بودن آن است چرا که با وجود تداوم تحریم های صنعت خودرو، رشد تیراژ و رکورد زنی سال گذشته تولید ایران خودرو در 9 ماهه امسال را می توان از دستاوردهاي توليد عبور مستقيم و حذف توليد ناقص و تاثير آن در مكانيزم هاي توليد و تامين توسط قطعه سازان (شناسايي گلوگاه هاي توليد و سرمايه گذاري براي افزايش ظرفيت ها، منافع مالي و اقتصادي، افزايش عرضه و…) قلمداد کرد. در واقع افزايش تيراژ توليد و عبور از ركورد مجموع توليد سال 1400 طی 8 ماهه منتهی به آذر ماه سال 1401 زمینه بهبود وضعیت مالی، رشد عرضه خودرو و رقابتی تر شدن بازار خودرو در آستانه ورود خودروهای خارجی به بازار را فراهم کرده است. شاید بتوان گفت تاکید گروه صنعتی ایران خودرو بر توقف تولید خودروهای ناقص و تمرکز بر تولید بر خط و افزایش میزان داخلی سازی محصولات جدید، برگ برنده ای بوده که موجب شده تا ایران خودرو بر خلاف برخی شرکت های خودروسازی داخلی تمایلی به مشارکت در واردات یا مونتاژ خودروهای خارجی نداشته باشد و اکنون نیز بیش از 95 درصد محصولات این گروه خودروسازی را خودروهای تولید داخل تشکیل می دهد و مونتاژ خودروهای خارجی در این گروه خودروسازی تنها به یک محصول محدود شده است. رشد تیراژ تولید و عرضه محصولات که سهم عمده ای از بازار خودرو کشور را در اختیار دارد می تواند در صورت واقعی شدن قیمت و بهبود شرایط عرضه خودرو در بورس کالا زمینه شکاف قیمت کارخانه و بازار آزاد خودرو را فراهم کرده و با واردات و عرضه خودروهای خارجی، بسترهای رقابتی تر شدن بازار ، بازگشت خودرو از کالای سرمایه ای به کالای مصرفی و کوتاه شدن دست واسطه ها و دلال ها از بازار خودرو ایجاد کند.

آمارهای رشد تیراژ تولید ایران خودرو

بررسی آمارهای تولید در گروه صنعتی ایران خودرو طی دوره 9 ماهه منتهی به 30 آذر ماه امسال نشان می دهد که این گروه صنعتی تا شب یلدای امسال با تولید بیش از ۴۶۰ هزار دستگاه خودرو کامل سواری و تجاری سنگین و نیمه سنگین، ضمن افزایش ۴۶ درصدی تیراژ محصولات خود نسبت به مدت مشابه سال گذشته با عبور مستقیم محصول از خط تولید، موفق به شکستن رکورد تولید مجموع محصولات خود در سال 1400 شده است. بر اساس این آمار تیراژ تولید خودروهای تجاری سنگین و نیمه سنگین رشد 300 درصدی را تجربه کرده و این مه در سایه توقف تولید ناقص و تکمیل و تجاری سازی خودروهای ناقص در پارکینگ‌ها بوده است. روی دیگر سکه  تولید برخط و رشد تیراژ تولید محصولات گروه صنعتی ایران خودرو ارتقای کیفیت محصولات این گروه خودروسازی بوده است به نحوی که بر اساس آمارهای شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران کیفیت محصولات ایران خودرو در دوره زمانی مذکور حداقل ۵۰درصد بهبود یافته است. گروه صنعتی ایران خودرو همچنین در تولید ماهانه نیز با تولید ۶۳ هزار دستگاه خودرو در آذر ماه امسال رکورد جدیدی را به ثبت رسانده که از اردیبهشت ۱۳۹۷ بی‌سابقه بوده است. تولید محصولات تجاری سنگین و نیمه سنگین در گروه صنعتی ایران خودرو نیزطی ۹ ماهه امسال با رشد سه برابری به ۱۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه رسیده که این تیراژ تولید در تاریخ تولید محصولات تجاری کشور بی سابقه است.  این رشد تیراژ تولید در شرایطی است که امسال صنعت خودرو کشور و به تبع آن گروه صنعتی ایران خودرو با توجه به شرایط تحریمی و محدودیت‌های بین المللی با چالش های متعددی برای تولید خودرو روبرو بوده اما خودروساز بزرگ کشور توانسته با پشت سر گذاشتن موانع و مدیریت بهینه منابع موجود، عملکرد مطلوبی در زمینه تولید و عرضه خودرو به بازار داشته باشد. از ابتدای امسال توقف تولید ناقص و تکمیل و تجاری سازی خودروهای ناقص در پارکینگ‌ها، سبب صرفه جویی قابل توجه مالی، تامین گردش مالی مورد نیاز تولید و افزایش کیفیت محصولات شده است.  ایران خودرو در سه ماهه پایانی امسال نیزبرای تولید ماهانه حداقل 70 هزار دستگاه خودرو برنامه ریزی کرده که با تولید 210 هزار دستگاه خودرو طی مدت زمان مذکور تیراژ تولید ایران خودرو در سال جاری از مرز 650 هزار دستگاه عبور کرده و این رشد تیراژ تولید و عرضه، زمینه بهبود و آرامش شرایط بازار شب عید خودرو را فراهم خواهد کرد.

افزایش ۱۴۵ هزار دستگاهی تولید ایران‌ خودرو

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو از افزایش ۱۴۵ هزار دستگاهی خودرو کامل قابل عرضه به مشتریان در ۹ ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داده و گفت: با ایجاد شرایط پایدار در تولید، به طور متوسط روزانه بیش از ۲۵۰۰ دستگاه خودرو تولید می‌شود. مهدی خطیبی در حاشیه جشن عبور از رکورد تولید کامل، با اعلام این‌که بیش از ۴۶۰ هزار دستگاه خودرو سواری و تجاری قابل عرضه به مشتریان در ۹ ماهه امسال تولید شده است، افزود: تولید در ایران‌خودرو شتاب گرفته به گونه‌ای که در آذرماه موفق به تولید ۶۳ هزار دستگاه خودرو در دو بخش سواری و تجاری شده‌ایم.  وی با بیان این که در زمینه صدور سند خودرو در ۹ ماهه امسال رشد ۴۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته‌ایم، افزود: تا روز شنبه سوم دی ماه عدد عرضه خودرو به مشتریان از ۴۵۹  هزار دستگاه عبور خواهد کرد. مدیرعامل ایران خودرو اولویت و برنامه راهبردی این شرکت را تولید خودرو بدون کسری قطعه و عبور مستقیم عنوان کرد و گفت: از ابتدای خردادماه با برنامه‌ریزی صورت گرفته و اقدامات شبکه تامین، خودروی ناقصی تولید نشده و با ورود به موقع مواد اولیه و قطعات به زنجیره تامین، خودرو بدون کسری از خط تولید خارج شده است و از دهم مهرماه نیز تمامی خودروهای ناقص تکمیل و تجاری‌سازی شده و دیگر خودرو ناقصی در پارکینگ‌ها وجود ندارد.  وی با اشاره به رشد تولید در حوزه تجاری سنگین و نیمه سنگین گفت: در ۹ ماهه امسال حدود ۱۲۵۰۰ دستگاه خودرو در این بخش به تولید رسیده که شامل کشنده‌ها، مینی بوس، آمبولانس، ون و پیکاپ است. خطیبی با بیان این‌که ایران‌خودرو در کنار افزایش تولید، ارتقای کیفیت محصولات را نیز دنبال می‌کند و با توجه به اقدامات صورت گرفته، نتایج نشان دهنده بهبود۵۰ درصدی کیفیت محصولات است.  این در حالی است که لمس نتایج پروژه‌های ارتقای کیفیت زمان بر بوده اما نتایج ارزیابی‌های شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران بیانگر بهبود کیفی محصولات است.

تولید ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو تا پایان امسال

قائم مقام تامین و تولید گروه صنعتی ایران خودرو نیز گفت: با تاکیدات مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، در سه ماهه پایانی سال، بالغ بر ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید، تجاری و عرضه می‌کنیم و بدین ترتیب رقم بی سابقه‌ای در رشد تولید محقق خواهد شد. کیانوش پورمجیب افزود: علاوه بر تولید و تجاری‌سازی خودرو، با آماده سازی مکانیزم های لجستیک و حمل، عرضه قابل توجهی به بازار خواهیم داشت و در مقایسه با عرضه سال گذشته، رکورد قابل توجهی را رقم خواهیم زد. وی با اعلام این که برنامه جدیدی برای عرضه خودرو و آرام بخشی به بازار داریم ، گفت: این برنامه به بهبود شرایط بازار کمک خواهد کرد تا حلاوت تولید کامل و افزایش عرضه به کام مردم بنشیند. پورمجیب با بیان این که هم زمان با افزایش شمارگان تولید، کیفیت نیز در حال افزایش است، تصریح کرد: شاخص‌های مختلف کیفی وجود دارد که توسط نهادهای بیرونی و امین سازمان ملی استاندارد اندازه‌گیری می‌شود که نتایج ارزیابی این شاخص‌ها، بالغ بر ۴۰ درصد بهبود کیفی محصولات ایران‌خودرو نسبت به سال گذشته در برخی شاخص‌ها را نشان می‌دهد.  همچنین براساس نتایج ارزیابی ها، رضایت مشتریان از خدمات فروش نیز به صورت جهشی افزایش یافته و شاخص کیفیت خدمات پس از فروش که از نظر مشتریان قابل مشاهده است نیز براساس ارقام و عددهای شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران جهش یافته، به گونه‌ای که شرکت ایساکو برای نخستین بار رتبه یک خدمت رسانی را از این شرکت ارزیابی‌کننده دریافت کرده است.

انتهای پیام/

نظر شما !!