پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

نحوه اعتراض به جریمه راهنمایی و رانندگی چگونه است؟

جریمه های رانندگی جدید از چه تاریخی محاسبه می شوند؟

رئیس پلیس راهور فراجا با اعلام زمان آغاز فرایند افزایش نرخ جریمه های رانندگی در سال جدید، از اعمال این جریمه ها به‌صورت هوشمند خبر داد.

فاطمه علی اصغری
چهارشنبه - ۱۵ فروردین ۱۴۰۳

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو؛ 

سردار تیمور حسینی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا با اعلام قوانین و شرایط جدید اعمال قانون توسط پلیس راهور از آغاز اعمال افزایش نرخ جریمه های رانندگی از ۲۵ فروردین ماه امسال خبر داد و اظهار کرد:حضور فیزیکی ماموران پلیس برای اعمال جریمه از دستور کار خارج شده است و تمامی مراحل، اعم از شناسایی و اعمال جریمه، به‌طور هوشمند خواهد بود.

اعمال جریمه های رانندگی به صورت هوشمند

بر اساس تصویب طرح افزایش مبالغ جریمه های رانندگی و تخلفات حادثه‌ساز از سوی هیات دولت طی چند روز گذشته و بنا بر شرایط موجود و آمادگی ۱۰۰ درصدی زیرساخت‌های این طرح از سوی پلیس و تمامی سازمان‌های مرتبط در رابطه با این موضوع، از ۲۵ فروردین ماه ۱۴۰۳ شاهد اعمال این تغییرات در سطح کشور خواهیم بود.

رئیس پلیس راهور در رابطه با شیوه جدید اعمال قانون و بازدارندگی در افزایش نرخ جریمه ها در سال ۱۴۰۳ اظهار داشت: نگاه پلیس و تمامی سازمان‌ها نگاهی بازدارنده درباره تخلفات حادثه‌ساز است و به هیچ وجه منفعت مالی آن مورد نظر نبوده است؛ به همین دلیل هر کدام از تخلفات بر اساس متغیرها و میزان حادثه‌ساز بودن، دستخوش تغییر ارقام شده است تا با این روش بتوانیم در مقابل افراد متخلف ایستاده و از جان و مال شهروندان قانون‌مدار حفاظت کنیم.

همچنین وی افزود: یکی از دلایل وقوع تصادفات، عامل انسانی است و متاسفانه برخی رانندگان به قوانین و مقررات توجه نمی‌کنند و با تخلف، جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازند که با توجه به عدد کل تخلفات و تصادفات بالای ۸۰ درصد از تخلفات حادثه‌ساز تصادفاتی هستند که منجر به مرگ و جرح می‌شوند.

سردار حسینی در مورد میزان افزایش نرخ جرائم رانندگی نیز ابراز داشت که جدول افزایش نرخ، ۲۵ فروردین از سوی رسانه‌های سمعی و بصری به اطلاع مردم خواهد رسید. رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فراجا با اشاره به جمع‌آوری تمامی تجهیزات فیزیکی اعمال جریمه و خروج آن‌ها از دستور کار پلیس راهور، اعلام کرد که تمامی مراحل اعمال جریمه در سال جدید به‌طور هوشمند و بدون دخالت فیزیکی انجام خواهد شد و بر اساس این موضوع، اگر فردی نسبت به اعمال جریمه خود اعتراض داشته باشد می‌تواند در سایت پلیس راهور ۱۲۰ یا با حضور در دفاتر پلیس +۱۰ شکایت خود را ثبت کند تا رسیدگی‌های لازم بر آن اعمال شود.

حسینی با اشاره به افزایش مبالغ جریمه‌ها مدعی شد که جریمه برخی تخلفات رانندگی که خطر بیشتری دارند ۴ الی ۵ برابر افزایش می‌یابند. به‌عنوان مثال جریمه سرعت غیر مجاز ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان می‌شود؛ همچنین جریمه رانندگی در حالت مستی و استفاده از مواد روان‌گردان ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پیش‌بینی شده است.

انتهای پیام/

منبع: گجت نیوز

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی