تولید پژو 208 و پژو 301 تا پایان سال آینده به تعویق افتاد

ایران خودرو با هدف افزایش داخلی سازی و مناسب نگاه داشتن قیمت، تولید پژو 208 و پژو 301 را تا پایان سال آینده به تعویق افتاد.

ایران خودرو و پژو که زمستان سال گذشته قرارداد همکاری مشترک خود را امضا کردند، قصد دارند از اواخر امسال، تولید محصولات جدیدی را در ایران کلید بزنند. بر این اساس، پژو 2008 که محصولی شاسی‌بلند و گران‌قیمت به‌شمار می‌رود، اولین خودروی تولیدی حاصل از قرارداد جدید ایران خودرو و پژو خواهد بود و احتمالا اسفند ماه روانه بازار می‌شود.

این در شرایطی است که پژو دو محصول ارزان‌تر را نیز برای بازار ایران در نظر گرفته، با این حال تولید آنها به اواخر سال آینده موکول شده است. پژو 301 و پژو 208، دو محصول سدانی هستند که ایران خودرو آنها را برای بازار 50 تا 70 میلیون تومان خود در نظر گرفته و قصد دارد به واسطه این دو خودرو با چینی‌ها در این بازه قیمتی رقابت کند. ازآنجا که ظاهرا قطعه‌سازان داخلی هنوز آمادگی لازم برای داخلی‌سازی قطعات این دو محصول را ندارند، ایران خودرو برنامه تولید آنها را دیرتر از مدل 2008 در نظر گرفته، چون نمی‌خواهد قیمتشان (در اثر کمبود داخلی‌سازی) بالا برود. به عبارت بهتر، چون ایران خودرو روی بازار این دو محصول حساب ویژه‌ای باز کرده، قصد دارد آنها را با داخلی‌سازی بالا به تولید برساند، تا قیمت شان کنترل شده و توان رقابت با چینی‌ها را داشته باشند.

گفته می‌شود 208 و 301 با داخلی‌سازی 40 درصد در ایران‌خودرو به تولید خواهند رسید و این رقم به‌تدریج افزایش یافته و حتی فراتر از 80 درصد خواهد رفت. این در حالی است که پژو 2008 (خودرویی که قرار است بازه قیمتی بالای 80 میلیون تومان ایران خودرو را پوشش بدهد) با داخلی‌سازی حدودا 20 درصدی به تولید خواهد رسید.

منبع: دنیای اقتصاد

کنفرانس خبری مدیران عامل ایران خودرو و پژو

قیمت و زمان عرضه پژوهای ایران خودرو

پژو 301 به عنوان اولین خودرو خارجی با۴۰ درصد ساخت داخل

لاماری ایلیا ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!