تعویض پلاک را جدی بگیرید

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی استان زنجان توصیه کرد فروشندگان خودرو تعویض پلاک را جدی گرفته و قبل از فک پلاک قبلی و نصب پلاک جدید، خودرو را در اختیار خریدار قرار ندهند.

سرهنگ رمضان آفریدون افزود: کسانی که اطلاعی از چند و چون تعویض پلاک ندارند در بسیاری از مواقع ممکن است با مسایل، مشکلات و دردسرهای زیادی مواجه شوند که این در واقع ناشی از سهل انگاری آنان در تعویض پلاک است.

وی اظهار کرد: بر اساس قانون از سال 83، پلاک خودرو، ملاک عمل بوده بنابراین لازم است فروشنده و خریدار قبل از نقل و انتقال خودرو به همراه یکدیگر به یکی از مراکز تعویض پلاک یا راهنمایی و رانندگی مراجعه و نسبت به فک پلاک قبلی و نصب پلاک جدید به نام خریدار اقدام کنند.

آفریدون افزود: برابر با قانون راهنمایی و رانندگی، اگر فک پلاک قبلی و نصب پلاک جدید انجام نگیرد و خودرو توسط فروشنده به خریدار تحویل شود در این صورت از نظر سیستم شماره گذاری، مالک اصلی همچنان فروشنده بوده و تخلفات نیز به نام او ثبت و اعمال خواهد شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه پلاک متعلق به خودرو نیست و مادام ‌العمر به نام شخص صادر می‌شود، به همین دلیل چنانچه تخلفی با پلاک قبلی صورت گیرد صاحب اصلی خودرو که اقدام به تعویض پلاک نکرده است باید پاسخگو باشد.

آفریدون، یکی از مشکلاتی را که برخی فروشندگان خودرو به خاطر دادن وکالت با آن مواجه می شوند فک نکردن پلاک توسط خریدار ذکر کرد و افزود: در برخی مواقع خریدار پس از اخذ وکالت از فروشنده نسبت به تعویض پلاک اقدام نمی کند و با همان پلاک قبلی تردد می کند و این باعث می شود تا هرگونه تخلفات رانندگی و حتی جرائمی که از سوی وی انجام می گیرد به پای مالک قبلی که پلاک وی هنوز روی خودرو نصب است نوشته شود.

گزارش خودرو

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی استان زنجان، به فروشندگان خودرو توصیه کرد تا برای جلوگیری از اینگونه مشکلات، قبل از تحویل خودرو به همراه خریدار به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند.

پی نوشت:

البته در معاملات رایج قولنامه به منظور اثبات ادعای واگذاری خودرو به مالک بعدی مستند است و در صورت انجام تخلف با پلاک فروشنده بعد از واگذاری خودرو به صورت محضری، این مساله قابل پیگیری و اثبات است.

 

لیست مراکز تعویض پلاک و شماره گذاری+آدرس و شماره تلفن

شرایط تعویض پلاک آسیب دیده خودرو

در صورت عدم فک پلاک خودرو توسط خریدار چه کنیم؟

شرایط واگذاری پلاک گذر موقت چیست؟

همه چیز در مورد تعویض پلاک

پلیس درباره وکالت‌نامه‌های جعلی تعویض پلاک هشدار داد

در معاملات خودرو این نکات را فراموش نکنید

مراحل و مدارک مورد نیاز برای نقل و انتقال سند خودرو

الزام ثبت نقل و انتقال خودرو در دفاتر ثبت اسناد رسمی

راهکارهایی برای بهبود شرایط معاملات خودرو

 

 

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!