پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

شورای_رقابت_لوگو

تعطیلی 48 روزه شورای رقابت و نارضایتی خودروسازان

تعطیلی 48 روزه شورای رقابت به دلیل انتخاب اعضا در حالی روی داده است که خودروسازان منتظر قیمت گذاری جدید هستند و همواره درخواست افزایش قیمت می کنند. این در حالی است که خریداران به دلیل توافق هسته ای انتظار کاهش قیمت دارند. اوایل تیرماه سال جاری آخرین جلسه دوره شش‌ساله شورای رقابت برگزار و […]

سهیل زنگنه
چهارشنبه - ۲۱ مرداد ۱۳۹۴

تعطیلی 48 روزه شورای رقابت به دلیل انتخاب اعضا در حالی روی داده است که خودروسازان منتظر قیمت گذاری جدید هستند و همواره درخواست افزایش قیمت می کنند. این در حالی است که خریداران به دلیل توافق هسته ای انتظار کاهش قیمت دارند.

اوایل تیرماه سال جاری آخرین جلسه دوره شش‌ساله شورای رقابت برگزار و قرار شد با معرفی اعضای جدید جلسات آینده شورا تشکیل شود. اما امروز با گذشت ۴۸ روز از آخرین جلسه این شورا، هنوز روند معرفی اعضای جدید تکمیل نشده و این امر باعث می‌شود تا همچنان جلسات شورای رقابت در تعطیلی بماند.
آن‌طور که شیوا رئیس شورای رقابت به تسنیم گفته است: در حال حاضر جلسات جدید شورا برگزار نمی‌شود و ما منتظر معرفی اعضای جدید هستیم، البته دستگاه‌های مربوطه باید تا پایان تیرماه نمایندگان خود را به شورا معرفی نمایند تا این شورا جلسات آینده خود را با اعضای جدید برگزار کند.
تعلل دستگاه‌ها در معرفی اعضا و عدم برگزاری جلسات شورای رقابت در حالی صورت می‌گیرد که شورای رقابت تصمیم داشت قیمت گذاری جدید را در اوایل مرداد ماه اعلام کند ولی  هنوز بازار قیمت خودرو در بلاتکلیفی قرار دارد و از آن طرف شرکت‌های خودروساز هم به‌بهانه‌های مختلف سعی در ارسال درخواست‌های افزایش قیمت خود به شورا را دارند.
هرچند رئیس شورای رقابت تأکید می‌کند که بازار خودرو در رکود قرار داشته و نباید افزایش قیمتی در آن اعمال شود اما همچنان شرکت‌ها بر طبل افزایش قیمت می‌کوبند و منتظر برگزاری جلسات جدید شورای رقابت و بررسی درخواست‌های خود هستند.
به هر حال امروز ۴۸ روز از تعطیلی شورای رقابت می‌گذرد و این مرجع هنوز با تعلل دستگاه‌ها در معرفی اعضای جدید روبه‌رو است که این موضوع خود بر بلاتکلیفی بازار خودرو می‌افزاید.
*ترکیب اعضای شورای رقابت به‌شرح زیر است:
ــ سه نماینده مجلس از بین اعضای کمیسیون‌های اقتصادی، برنامه و بودجه و محاسبات و صنایع و معادن، از هر کمیسیون یک نفر به‌انتخاب مجلس شورای اسلامی به‌عنوان ناظر.
ــ دو نفر از قضات دیوان عالی کشور به‌انتخاب و حکم رییس قوه قضائیه.
ــ دو صاحب‌نظر اقتصادی برجسته به‌پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و حکم رییس جمهور.
ــ یک حقوقدان برجسته و آشنا به حقوق اقتصادی به‌پیشنهاد وزیر دادگستری و حکم رییس جمهور.
ــ دو صاحب‌نظر در تجارت به‌پیشنهاد وزیر بازرگانی و حکم رییس جمهور.
ــ یک صاحب‌نظر در صنعت به‌پیشنهاد وزیر صنایع و معادن و حکم رییس جمهور.
ــ یک صاحب‌نظر در خدمات زیربنایی به‌پیشنهاد رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و حکم رییس جمهور.
ــ یک متخصص امور مالی به‌پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و حکم رییس جمهور.
ــ یک نفر به‌انتخاب اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران.
ــ یک نفر به‌انتخاب اتاق تعاون مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

شکستن خودروهای چینی با سکوت بازار

قیمت خودرو کمتر نخواهد شد

تغییر فرمول قیمت گذاری خودرو در دست بررسی

افزایش 21 درصدی ارز مبادله ای و درخواست برای افزایش قیمت خودرو

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی