پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

جایگزینی تن کیلومتر به جای کرایه توافقی حمل بار تا یک ماه آینده

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای  در خصوص محاسبه کرایه براساس تن کیلومتر گفت: اگر این موضوع تا سه هفته دیگر تصویب شود، حداکثر سه ماه مهلت اجرای کامل دارد. به گزارش پایگاه خبری رسمی جوان خودرو؛ فرامرز مداح در تشریح آخرین برنامه‌ها و فعالیت‌های سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای […]

هادی سیانکی
شنبه - ۷ مهر ۱۳۹۷

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای  در خصوص محاسبه کرایه براساس تن کیلومتر گفت: اگر این موضوع تا سه هفته دیگر تصویب شود، حداکثر سه ماه مهلت اجرای کامل دارد.

به گزارش پایگاه خبری رسمی جوان خودرو؛

فرامرز مداح در تشریح آخرین برنامه‌ها و فعالیت‌های سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای برای پیاده‌سازی سیستم کرایه بار براساس «تن‌‌کیلومتر» اظهار داشت: تلاش کردیم با بررسی‌های همه‌جانبه سیستم تن‌‌کیلومتر به نحوی عمل شود که حقوق کامیون‌داران‌ و صاحبان بار حفظ شود

وی بیان کرد: مبنای تن‌کیلومتر، مبنای قیمت تمام شده حمل است‌ یعنی حمل کالا از نقطه «الف» به نقطه «ب» چقدر هزینه دارد.

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای افزود: برای آنکه بتوانیم این مورد را محاسبه‌ و قیمت تن‌کیلومتر را استخراج کنیم، تا یک قیمت واقعی باشد کارگروهی در سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای متشکل از نمایندگان سازمان راهداری، نمایندگان اصناف و تشکل‌های حمل‌ونقلی و راننده‌ها، اساتید دانشگاه و غیره تشکیل شد؛ برای ‌آنکه قیمت استخراج شود (تن‌کیلومتر برمبنای هزینه تمام شده)‌ حدود 20 جلسه در این حوزه برگزار و در این مبحث 600 نفر‌ساعت‌ کار شد.

مداح درباره نتیجه بررسی و برگزاری این جلسات توضیح داد:‌ در این بررسی‌ها، هزینه‌های ثابت و هزینه‌های متغیر را استخراج کردیم، هزینه‌های ثابت نظیر هزینه‌های سرمایه‌گذاری، هزینه عوارض سالیانه، هزینه بیمه بدنه، هزینه بیمه شخص ثالث و دستمزدها و بیمه‌های تأمین اجتماعی، جزء هزینه‌هایی است، چه ماشین کار کند چه کار نکند، باید پرداخت شود.

مداح ادامه داد: در موضوع تن‌کیلومتر بحث صاحب کالا هم مطرح است که باید کرایه حمل را پرداخت کند، طبیعتاً صاحبان کالا همیشه علاقه دارند، قیمت کمتری پرداخت کنند، راننده و شرکت هم مایل است بیشتر دریافت کند، حال برای اینکه مرجعی موضوع تن‌کیلومتر را تسریع کند و بتوانیم به عنوان نوعی قانون از آن استفاده کنیم این فرمول برای وزارت راه و شهرسازی و وزیر راه ارسال شد وزیر راه و شهرسازی آن را به شورای عالی ترابری ارجاع داد، شورای عالی ترابری مرجع قانونی تنظیم‌کننده روابط در حمل‌ونقل است که مصوبات آن برای بخش‌های حمل‌ونقل لازم‌الاجرا است و شورایی است که طبق قانون تشکیل شده است.

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای افزود: جلسه کارشناسی در شورای عالی ترابری برگزار شده است همچنین جلسه بعدی نیز در شورا برگزار می‌شود و در نهایت این موضوع در شورای عالی ترابری مطرح می‌شود و سپس برای تصویب می‌رود که آنجا وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان ذی‌نفعان این مسئله در آن جلسه حضور دارند و نظریات خود را اعلام می‌کنند و پس از تصویب آن برای اجرا ابلاغ می‌شود.

مداح افزود: در ابلاغ، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کرایه همه مسیرها را محاسبه می‌کند و برای استان‌ها می‌فرستد و در استان‌ها به شرکت‌های حمل‌ونقل و رانندگان طبق مدل شورای عالی ترابری ابلاغ می‌شود.

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در پاسخ به این سؤال که پیش‌بینی می‌کنید چه زمانی سیستم تن‌کیلومتر به جای کرایه توافقی، برای کامیون‌داران اعمال می‌شود؟ گفت: اگر این موضوع تا سه هفته دیگر تصویب شود، حداکثر سه ماه مهلت اجرای کامل دارد.

وی توضیح داد: یکسری از بارها خصوصاً بارهای بزرگ دولتی قراردادی هستند و شرکت‌ها الان قرارداد‌هایی دارند که با قیمت‌های موجود است، ولی بلافاصله به همه دستگاه‌های دولتی ابلاغ خواهیم کرد که در مناقصه‌‌هایی از این به بعد می‌خواهند اجرا کند، قیمت پایه از رقم ما پیروی کند و قیمت‌های پایین‌تر مدنظر قرار ندهند.

منبع: فارس

تصویب محاسبه نرخ کرایه براساس تن -کیلومتر

کرایه حمل بار بر اساس تن بر کیلومتر محاسبه خواهد شد

سرعت خودرو در بزرگراه ها باید 10 کیلومتر کاهش یابد

ساخت 89 کیلومتر آزادراه و بزرگراه در سه ماه نخست سال جاری

تشریح جزئیات محاسبه کرایه بار ریلی (تعرفه سال 97)

چراغ سبز افزایش ۲۰ درصدی کرایه حمل تانکر‌های سوخت

 

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی