علی‌رغم تمام مشکلات و مانع‌سازی ها گشایش هایی صورت گرفته است

وزیر صمت گفت: امسال رونق تولید را با یک مدیریت جهادی در دستور کار وزارتخانه قرار دادیم و علی‌رغم تمام مشکلات و مانع‌سازی دشمنان، گشایش‌هایی صورت گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جزئیات جلسه صبح امروز (یکشنبه 22 اردیبهشت‌) این فراکسیون، گفت:در این جلسه که آقای رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت حضور داشت، اعضای فراکسیون دیدگاه‌ها و نظرات خود را درباره وضعیت بازار خودرو، کالاهای اساسی و دیگر مسائل مطرح کردند.

وی با بیان اینکه توجه جدی به شهرک‌های صنعتی و جلوگیری از تعدیل نیرو و تعطیلی کارخانه‌‎ها، توجه جدی به تأمین مواد اولیه و مدارای بانک‌ها با واحدهای صنعتی از جمله موضوعات مورد نظر نمایندگان بود، اظهار کرد: دلایل معضل خودرو، نقش دلالان و فساد حاکم بر بازار خودرو و مافیای خودرو، لجام گسیختگی بازار و نوسانات قیمت و گرانی‌های پی‌درپی حاکم بر بازار و تفاوت قیمت‌ها و نیز ضرورت تأمین کالاهای اساسی و نظارت کامل به تولیدات داخلی نیز از مسائل مطرح شده توسط نمایندگان در این جلسه بود.

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با بیان اینکه ضرورت اساسی در مقابله و مبارزه با قاچاق و از بین‌ بردن مسیرهای قاچاق کالا به ویژه تولیدات داخلی، پرسش‌هایی در مورد علت ارائه کالاها با ارز آزاد علی‌رغم ارائه ارزهای دولتی و نیمایی، ضرورت مقابله با رانت‌خواری‌ها  و مفاسد در صادرات و واردات بحث و تبادل نظر شد، گفت: اعضای فراکسیون معتقد بودند که رانت‌خواری باعث می‌شود که مردم از خدمات محروم شوند، اهمیت بحث تفکیک وزارتخانه و بسته شدن پرونده این موضوع و جلوگیری از بی‌ثباتی در دستگاه‌ها، چرایی عدم ثبات ارز نیز از سوی نمایندگان مطرح شد، زیرا معتقد بودند اگر ارز با ثبات نشود، سایر بازارها نیز دچار نوسان می‌شوند.

نقوی‌حسینی با بیان اینکه نمایندگان اعتقاد داشتند که رویکرد مدیریت کشور باید تغییر کند و  بخش خصوصی باید وارد  عرصه شود و همچنین نظام بانکی باید پای کار باشد، افزود:  نمایندگان مطرح کردند که جهت‌گیری و ریل‌گذاری حرکت به سوی بازرگانی و تجارت به جای تولید خیلی خطرناک است و باید با آن مقابله شود.

همچنین در ادامه این جلسه، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشکر از اظهارات صریح اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی، بیان کرد: امسال رونق تولید را با یک مدیریت جهادی در دستور کار وزارتخانه قرار دادیم و علی‌رغم تمام مشکلات و مانع‌سازی دشمنان، گشایش‌هایی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: تأمین مواد اولیه و تأمین نقدینگی برنامه‌ریزی شده و به‌طور مستمر پیگیر هستیم، همین امروز با بانک مرکزی نیز جلسه داریم، از آنجایی که دشمن مسیر تعاملات ارزی را مسدود کرده، اما وزارت صمت راهکار دارد و از ابزارهای خود استفاده می‌کند.

وزیر “صمت” اشاره کرد: هرکدام از نمایندگان در هر قسمت از وزارتخانه، اینجانب مافیا یا رانت‌خواری سراغ دارند، صریح اعلام و معرفی کنند، قطعا در مقابل هر نوع رانت‌خواری و فساد می‌ایستیم و با هیچ احدی تعارف نداریم، بنده نه فامیل، نه باند و نه مافیا ندارم.

رحمانی با بیان اینکه واردات در سال 97 منفی 23 بوده است، گفت: در کالاهای مصرفی منفی 30 بوده و مواد اولیه منفی 16 بوده، این آمار نشان می‌دهد که جهت‌گیری وزارت صمت درست بوده است، در سال‌‎های پیش‌تر واردات کالا را ممنوع کردیم زیرا تولید داخلی داشتیم، امسال نیز فهرست کالاهای تولید داخل را اعلام کرده و واردات آنها را ممنوع شد.

وی توضیح داد: اعلام می‌کنیم هر کسی، هر کالا و قطعه‌ای را می‌تواند در داخل تولید کند، حمایت و استقبال می‌کنیم، تولید داخل اولویت اصلی وزارت صمت است، بنده با روحیه جهادی و بسیجی کار و با قدرت در خط مقدم جبهه تلاش می‌کنم، همه ما باید توجه داشته باشیم که تحت تأثیر فضای روانی که دشمن مدیریت می‌کند، قرار نگیریم.

وزیر “صمت” اظهار کرد: وزارت صمت تولید خودروی داخلی را راه‌اندازی کرده و به زودی بازار را مدیریت می‌کنیم، قطعه‌سازان شروع به ساخت کرده‌اند، در مورد قیمت‌ها همین هفته جلسه گذاشتیم، امروز بعدازظهر هم جلسه داریم و قطعاً نظارت قوی و گسترده خواهد شد و در این زمینه از همه ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم.

رحمانی تصریح کرد: قدرت گسترده بسیج و بسیج اصناف به کمک وزارت صمت آمده است، البته اخطار مربوط به کارشکنی دشمن و خرید محصولات کشاورزی با مدیریت خارجی درست است و قطعا از این موضوع جلوگیری و کنترل خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر دریافت ارز و هزینه‌کرد آن کاملا ردیابی و محدودیت‌های آن  کاملا رعایت می‌شود، هرگونه تخلف به محاکم قضایی معرفی می‌شود و هیچ مماشاتی با این مسائل نداریم، به هیچ احدی رانت نداده و نخواهیم داد و تا روزی که هستیم اجازه رانت‌خواری نمی‌دهیم.

وزیر “صمت” ادامه داد: در حوزه ارز ما مصرف‌کننده ارز هستیم و باید نیاز ارزی بخش تولید تأمین شود، در این زمینه مجلس هم به ما خیلی کمک کرده است. در مورد صادرات، ما در سال 97 صادرات منفی 5 بوده، به‌ویژه در نیمه دوم سال گذشته ما راهکارهایی پیدا کردیم که بتوانیم در همین شرایط تحریمی صادرات را مثبت کنیم که ترازمان را مثبت خواهیم کرد.

وی تشریح کرد: همسایگان را در اولویت اول صادرات تجاری قرار دادیم و با مقامات کشورهای همسایه مذاکره کردیم، خط قرمز ما در صادرات حفظ و تأمین کالاهای اساسی و مصرفی مردم است و در این زمینه کوتاه نمی‌آییم. مردم مطمئن باشند کالاهای مصرفی و اساسی آنها را تأمین می‌کنیم.

وزیر صمت افزود: ما در وزاتخانه قرارگاه تولید تشکیل دادیم، در این قرارگاه سیاست‌گذاری می‌کنیم، سازمان حمایت هم به صحنه آمده و قطعاً آینده بهتری خواهیم داشت.

انتهای پیام/ منبع: تسنیم

روایت حال و روز صنعت خودرو در سال 97 از زبان وزیر

صنعت خودرو نيازمند همكاری همه‌ جانبه است

افت ۴۰ درصدی تولید خودرو در ایران/ صنعت خودرو ایران به رتبه ۱۸ سقوط کرد

نگاه‌های متناقض به صنعت خودرو ، دردسرساز می‌شود

تشکیل کمیته ضد تحریم صنعت خودرو در سال ۹۸

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!