نبود نظارت، عامل اصلی آشفتگی در بازار لوازم یدکی خودرو

به گفته عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، واردات قطعات تقلبی چینی و نبود نظارت بر بازار لوازم یدکی سبب آشفتگی و نابسامانی شده است.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

عبدالله رضیان، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص قیمت لوازم یدکی خودرو در بازار اظهار کرد: ما در خصوص لوازم یدکی کمبود نداریم اما متاسفانه قیمت‌ها نامتعارف است و کنترل‌شده نیست. بیشتر افراد از نحوه توزیع و قیمت‌ها در بازار لوازم یدکی گله دارند. متاسفانه قیمت لوازم یدکی به گونه‌ای است که هیچ دستگاهی نظارت بر روی آن ندارد به همین گله‌مندی‌ها بیشتر در زمینه قیمت است. ممکن است برخی از قطعات که در بازار کمیاب است را افراد و فروشندگان احتکار کنند و به بازار ندهند. لوازم یدکی که در داخل کشور تولید می‌شود مشکل چندانی ندارد اما مقداری از جهت کنترل بازار وضعیت مناسبی نداریم.

وی با اشاره به ورود بی رویه لوازم یدکی تقلبی به بازار که نظارت قابل توجهی بر آن صورت نمی گیرد، بیان کرد: متاسفانه قطعات چینی به شدت وارد بازار می‌شود و کنترلی روی آن صورت نمی‌پذیرد. یک سری قطعاتی که باید تامین شود از طریق تامین‌کنندگان داخلی تولید نمی‌شود و در واقع قطعات به صورت تقلبی و بی کیفیت به بازار راه پیدا می‌کنند. در نتیجه این قطعات برای خریداران مشکلات گوناگونی را ایجاد کرده است و باید این مشکلات را رفع کرد. بیشتر قطعاتی که از خارج کشور به ایران راه پیدا می‌کنند از چین هستند. بسیاری از دلالان به دلیل این که خرید چنین قطعاتی سود بالایی دارد و قیمت آن‌ها ارزان تمام می‌شود به سمت اینگونه موارد می‌روند.

رضیان در خصوص توزیع قطعات به بازار اشاره کرد: مشکلی که در حال حاضر وجود دارد این است که برخی از قطعات تحریم است و امکان ورود آن‌ها از مجاری قانونی وجود ندارد. همین امر بازار قطعات را با مشکل مواجه کرده و این بازار نابسامان شده و حدود 30 درصد قطعات از خارج کشور به بازار راه پیدا می‌کند. این قطعات با توجه به این که بخش عمده‌ای از آن‌ها چینی است احتمالا تقلبی هستند و یا عمر زیادی ندارند. مدیریت باید در این زمینه صورت بگیرد و راه‌ حل این است که قطعات از مجاری قطعه‌‌ سازان و خودروسازان و به صورت اینترنتی یا از طریق نمایندگی‌های مجاز به بازار راه پیدا کند. بسیاری قطعات خودروها در داخل کشور تولید می‌شود و توزیع قطعات نیز باید توسط همان قطعه‌سازان صورت بپذیرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تشریح کرد: این نابسامانی ناشی از عدم برنامه‌ریزی صحیح در وزارت صمت و توسط خودروسازان است. در خصوص تامین بازار قطعه‌سازان می‌توانند حضور داشته باشند. در صورتی که شرکت‌های خودروسازی هماهنگی داشته باشند این امکان وجود دارد که قطعات مختلف به بازار راه پیدا کند. لازم به ذکر است در شرکت‌های داخلی یک سری خودرو در کف پارکینگ‌ها نیز مانده بود که این خودروها نیز به دلیل نقص قطعه به این وضعیت دچار شده بودند. بنابراین قطعه‌سازان نیز باید برای رفع این مشکلات در کنار تامین بازار همکاری می‌کردند. اعلام شده بود که تمامی این خودروها تا شهریور ماه تکمیل می‌شوند و وضعیت آن‌ها مشخص خواهد شد. در حال حاضر اطلاع دقیقی وجود ندارد که چه میزان از این خودروها در رابطه با نقص قطعه مشکل آن‌ها برطرف شده است. لازم به ذکر است که مشکل تعداد زیادی از این خودروها برطرف شده است و میزان آن‌ها کاهش یافته است. برخی از قطعات به صورت وارداتی هستند و مشکل از سمت همین قطعات و تامین آن‌ها است. مشکلاتی در خصوص واردات چنین قطعاتی وجود داشت اما در حال حاضر مشکلات آن‌ها برطرف شده است.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: واگذاری دو خودروساز به شرایط مختلفی بستگی دارد. در صورتی که می‌خواهد این کار انجام شود باید با دقت بالایی صورت پذیرد. افرادی باید در این زمینه انتخاب شوند که اهلیت داشته باشند در غیر این صورت واگذاری بر خلاف این که مفید باشد احتمال دارد به ضرر تولید داخل تمام شود. ابتدا باید به نکاتی مانند ظرفیت اقتصادی، تکنولوژی، فنی و مالی توجه شود. در صورتی که چنین شرایطی وجود داشته باشد واگذاری دو خودروساز می‌تواند به نفع رونق تولید داخل باشد. در این خصوص امیدوار نیستم که چنین کاری انجام شود چرا که پیدا کردن اینگونه افراد که مناسب واگذاری باشند بسیار سخت است.

انتهای پیام/ منبع: گسترش نیوز

صعود 15 درصدی قیمت لوازم یدکی خودرو در بازار

رشد 60 درصدی صادرات لوازم یدکی خودرو و موتورسیکلت

استفاده از قطعات یدکی اصلی، تضمینی برای ایمنی سرنشینان

گزند افزایش بی رویه قیمت خودرو به بازارقطعات و لوازم یدکی رسید

لاماری ایلیا ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!