پیشنهاد می کنیم دولت واردات خودرو را با تعرفه های قبلی آزاد کند

 رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: آزادسازی واردات خودرو سبب کاهش قیمت خودرو و خارج بازار از انحصار می شود.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

عزیز اکبریان رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در ارتباط با برکناری مدیرعامل ایران خودرو گفت: از مدت‌ها پیش وزیر صنعت، معدن و تجارت به دنبال جابجایی مدیرعامل ایران خودرو بود که متاسفانه این تغییر و تحول مدیریتی با دستگیری دو نماینده مجلس مصادف شد ولی این دو هیچ ربطی به هم ندارند.

وی بیان کرد: دیگر خودروهای تولیدی کارخانه‌های ایران خودرو و سایپا به پارکینگ نمی‌رود در حالی که پیش از این از هزار دستگاه تولید این کارخانه 300 تا 400 دستگاه به پارکینگ می‌رفت، چرا که قطعات کم بود و امکان تولید محصول به شکل کامل مهیا نبود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: هم ایران خودرو و هم سایپا در کنار سایر شرکت‌های تولید خودرو دیگر تولیدات روزانه خود را به پارکینگ نمی‌برند.

رئیس کمیسیون صنایع مجلس در مورد نوسانات خودرو در بازار بیان کرد: ما پیشنهاد کردیم تا واردات خودرو با تعرفه قبلی آزاد باشد که در این صورت قیمت خودرو تا 30 درصد پائین می‌آید.

اکبریان تصریح کرد: انحصار به دنبالش رانت می‌آورد و تولید کم متقاضی زیاد را به همراه خواهد داشت و این خود بسترساز رانت است.

وی گفت: ما در طرح ساماندهی صنعت خودرو از مسئولان خواسته‌ایم تا برای خودروهای هیبریدی و برقی بدون تعرفه اجازه واردات خودرو را بدهند تا تعدیل قیمت در بازار اتفاق بیفتد.

رئیس کمیسیون صنایع مجلس بیان کرد: اگر با این روند ما بتوانیم بازار را کنترل کنیم قطعا تولیدات ما بیش از نیاز بازار خواهد بود و تعدیل قیمت اتفاق می‌افتد.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد تعطیلی چندین واحد پتروشیمی در کشور اظهار کرد: پتروشیمی صنعت قدیمی است، اما در سال‌های اخیر به روز نشده است.

اکبریان اشاره کرد: کمیسیون صنایع مجلس گزارشی را در این زمینه به رئیس جمهور و وزیر نفت ارائه کرده تا از واگذاری کارخانه‌های پتروشیمی به شرکت‌های خصولتی و بازنشستگی پرهیز کنند چرا که در این واگذاری فقط حقوق کارکنان پرداخت می‌شود و برای بروزرسانی آن هیچ کار جدی انجام نمی‌شود.

رئیس کمیسیون صنایع مجلس ادامه داد: اگر این وضعیت کنونی در صنعت پتروشیمی اتفاق بیفتد ما در مدت زمان کوتاه نه تنها به دو برابر رشد تولید پیش‌بینی شده در برنامه ششم نخواهیم رسید بلکه تولیدات ما در صنعت پتروشیمی تا 50 درصد کاهش خواهد یافت.

اکبریان ضرورت بروزرسانی ماشین‌آلات و دستگاه‌های مورد نیاز این کارخانه‌ها را یادآور شد و افزود: در صورت نوسازی در صنعت پتروشیمی ما هم در بخش اشتغال و هم تولید متنوع موفق خواهیم بود.

انتهای پیام./ منبع: ایسنا

چهار هزار و 700 خودرو وارداتی شماری گذاری شدند

سیخ بسوزد یا کباب ؟ / شورای رقابت بیاید خوب است یا بد ؟

زمزمه های امیدوار کننده برای آزادسازی واردات خودرو

آزادسازی قیمت خودرو در کنار واردات آزاد معنی پیدا می کند

نظر شما !!