پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

بازار خودرو

لزوم واقعی سازی قیمت خودرو

به گفته معاون اقتصادی وزیر کشور، چالش اصلی امروز این صنعت در فاصله‌ی معنادار قیمت از در کارخانه تا مصرف‌کننده واقعی است. به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو بابک دین‌پرست معاون اقتصادی وزیر کشور در جریان بازدید از گروه صنعتی خودروسازی سایپا با اشاره به این‌که، صنعت خودروسازی از صنایع مادر و کلیدی کشور محسوب […]

سبحان قالیباف
دوشنبه - ۱۴ مهر ۱۳۹۹

به گفته معاون اقتصادی وزیر کشور، چالش اصلی امروز این صنعت در فاصله‌ی معنادار قیمت از در کارخانه تا مصرف‌کننده واقعی است.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

بابک دین‌پرست معاون اقتصادی وزیر کشور در جریان بازدید از گروه صنعتی خودروسازی سایپا با اشاره به این‌که، صنعت خودروسازی از صنایع مادر و کلیدی کشور محسوب می‌شود، اظهار کرد: در جریان خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان، شاهد بودیم که با توجه به اهمیت و جایگاه تعیین‌کنندگی این صنعت، آمریکا با هدف ضربه زدن به اقتصاد کلی کشور، در همان گام نخست صنعت تعیین‌کننده خودروسازی را مورد تحریم قرار داد.

معاون اقتصادی وزیر کشور با بیان این‌که صنعت خودرو پیشران اقتصادی کشور است، بیان کرد: به‌صورت مستقیم حداقل ۶۰ صنعت مهم دیگر کشور با صنعت بزرگ خودروسازی در ارتباط است و بیش از ۸۰۰ هزار نفر نیز به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در واحدهای تولید خودرو و یا سازندگان قطعات این صنعت، مشغول فعالیت هستند.

وی افزود: در همین دو شرکت بزرگ خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا، قریب به ۱۰۰ هزار نفر به‌صورت مستقیم مشغول به کار هستند که در نوع خود رقم بزرگی محسوب می‌شود و قابل‌توجه است.

دین‌پرست تصریح کرد: ۸۶ درصد تولیدات خودرویی کشور با دو شرکت بزرگ ایران‌خودرو و سایپا است که خود سایپا به تنهایی حدود ۵۰ درصد نیاز بازار را تامین می‌کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی وزیر کشور با اظهار این مطلب که با مقاومت شرکت‌های خودروساز ‌و همچنین تلاش وافر قطعه‌سازان، عملا تحریم‌های آمریکا در این صنعت خنثی شده است، تاکید کرد: تحریم‌ها، مدیران این بنگاه‌های مهم را عملا به نوعی از خوداتکایی و خودباوری رسانده است.

وی در ادامه افزود: برچیدن خط تولید خودروی پراید به‌دلیل برخی مشکلات، پس از چند دهه سابقه‌ی تولید، آن‌هم علی‌رغم آن‌که حدودا ۵۰ درصد از ظرفیت تولیدات سایپا با ۱۱ خط تولید به این محصول اختصاص داشت و جایگزینی به‌موقع خودروهای مناسب، یکی از اقدامات قابل‌تقدیر مدیران و کارکنان شرکت سایپا محسوب می‌شود.

دین‌پرست پس از بازدید از مرکز تحقیقات و نوآوری سایپا و اطلاع از آخرین اقدامات نوآورانه و روند تولید محصولات جدید این شرکت، تصریح کرد: مقاومت و استقامت مدیران و کارکنان صنعت خودرو و بالاخص ایران‌خودرو و سایپا، در حفظ میزان تولید، کاهش جدی تعهدات معوق و تولید و روانه‌سازی محصولات جدید دارای استانداردهای ۸۵ گانه به بازار، آن‌هم در این شرایط سخت تحریمی قابل‌تقدیر است.

معاون وزیر کشور به کاهش تعهدات معوقه و بدهی شرکت سایپا به عنوان دیگر دستاورد ارزشمند این شرکت طی سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: با مدیریت خوبی که در شرکت سایپا انجام شده، شاهد تحویل به‌موقع خودروها و افزایش رضایت مشتری‌ها هستیم و این روند باید تا تحویل آخرین خودروی معوق به مشتریان و خریداران، ادامه یابد.

موضوع ارزبری از دیگر مسائلی بود که دین‌پرست به آن اشاره کرد و گفت: در صورت عدم فعالیت شرکت‌های بزرگ خودروسازی و قطعه‌سازان، سالیانه نیازمند واردات ۱۸ و نیم میلیارد دلاری واردات خودرو و قطعات خودرویی بودیم که امروز این رقم با تولیدات مختلف گروه‌های خودرویی سایپا، ایران‌خودرو و دیگر خودروسازان، این رقم به حدود ۳ و نیم میلیارد دلار کاهش یافته و عملا از خروج حدودا ۱۵ میلیارد دلار جلوگیری شده است.

موضوع واقعی‌سازی قیمت‌ها و ضرورت حذف واسطه‌ها از دیگر تاکیدات معاون اقتصادی وزیر کشور در نشست امروز با مدیران شرکت سایپا بود که در این خصوص دین‌پرست گفت: تفاوت قیمت خودروها از در کارخانه تا مصرف‌کننده واقعی، بسیار زیاد است و باید برای این موضوع راهکار جدی اندیشیده شود.

دین‌پرست تصریح کرد: متاسفانه با این‌که زحمت و کار اصلی را مجموعه مدیران و کارکنان در شرکت‌های بزرگی چون سایپا و ایران‌خودرو متحمل می‌شوند، اما متاسفانه سود اصلی این کار، نصیب واسطه‌ها و دلال‌ها می‌شود. باید با راهبردهای مختلف از جمله، ممنوعیت فروش خودرو به دارندگان خودرو یا افرادی که سابقه خرید خودرو دارند، ممنوعیت واگذاری و فروش خودرو به شخص ثالث تا چند سال، تعیین مجازات‌های لازم برای خاطیان، شناسایی کارت‌های سوخت بلااستفاده که نشان از دپوی خودروهای خریداری شده در پارکینگ‌ها دارد، دست واسطه‌ها و بر هم زنندگان بازار واقعی خودرو را کوتاه کرد. چالش اصلی امروز این صنعت در فاصله معنادار قیمت از در کارخانه تا مصرف‌کننده واقعی است. متاسفانه به‌دلیل تحولات اقتصادی و افزایش نرخ ارز و انباشت نقدینگی در کشور، خرید خودرو که در تمام دنیا به‌عنوان یک کالای مصرفی انجام می‌گیرد، در کشور ما به‌عنوان یک کالای سرمایه‌ای و برای جلوگیری از کاهش دارایی‌ها و ایجاد تعادل و حفظ نقدینگی صورت می‌پذیرد.

دین‌پرست در پایان به موضوع مهم خدمات پس‌از فروش اشاره کرد و گفت: تابلو و نماد موفقیت بنگاه‌های تولیدی کالاهایی چون خودرو و لوازم خانگی، موضوع خدمات پس از فروش و جلب رضایت بیشتر مشتریان است. باید مساله خدمات پس از فروش بیش از گذشته جدی گرفته شود و بتوانیم با جلب رضایت مصرف‌کنندگان محصولات تولید داخل، به رشد و توسعه این صنعت مهم در کشور کمک کنیم.

انتهای پیام/ منبع: ایسنا

پرداخت مطالبات قطعه سازان، در قالب طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک

پراید 130 میلیون تومان!/ تداوم رقابت برای سود بیشتر در بازار بی مشتری

قیمت پایه خودرو به چه شیوه ای در بورس کالا ارائه می شود؟

جمع بندی راهکارهای ساماندهی بازار خودرو تا پایان هفته

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی