لزوم رفع موانع تولید خودرو برای تحقق هدف تولید بیش از یک میلیون خودرو

به گفته مدیرکل صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت، دستیابی به تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو، به شرط رفع برخی موانع و مشکلات امکان‌پذیر است.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

سهیل معمارباشی مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت درخصوص برنامه‌ریزی برای تولید یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو در سال 1400، اظهار کرد: این هدف با توجه به ظرفیت‌های صنعت خودروسازی کشور در نظر گرفته شده و جهش خاصی در مقایسه با سال 99 در آن دیده نشده است.

وی ادامه داد: این هدف‌گذاری در حالی است که در یکی دو سال گذشته وضعیت تامین ارز مورد نیاز قطعه‌سازان با چالش همراه بوده و تسهیلات سرمایه در گردش، از جمله نیازهای اساسی آنهاست که به‌خوبی از طریق سیستم بانکی تامین نشده است.

مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت گفت: برای تحقق برنامه امسال تولید خودرو لازم است تا در برنامه‌های ارائه تسهیلات بانک‌ها تجدیدنظر شده و مساعدت‌هایی در فرآیندهای ترخیص قطعات و تجهیزات از گمرکات و واردات و حمل آنها انجام شود.

این مقام مسوول وزارت صنعت به رفع موانع تولید در حوزه‌هایی نظیر اجرای استانداردهای ایمنی، محیط زیستی و آلایندگی اشاره کرد و توضیح داد: به‌طور مثال با وجود مشکلات تحریم‌ها در سال‌های اخیر، اجرای ابلاغیه سازمان حفاظت محیط‌زیست مبنی بر برخورداری خودروها از استاندارد آلایندگی یورو6 از ابتدای سال 1401 دست‌یافتنی نیست و اگر این سازمان مجوز ندهد، خودروسازی‌ها باید تعطیل کنند.

وی یادآور شد: در سال 99 عمده محصولات خودروسازان به استاندارد یورو5 تجهیز شدند، اما امکان آن را ندارند که از ابتدای سال آینده به استاندارد یورو6 مجهز شوند.

معمارباشی اشاره کرد:‌ ظرفیت فعلی تولید خودرو در کشور سالیانه یک میلیون و 200 هزار دستگاه و ظرفیت قطعه‌سازان ایرانی، تولید قطعه برای بیش از این تعداد خودرو را دارند، اما به فعلیت در آوردن این ظرفیت نیازمند رفع موانع تولید است.

وی در ادامه درخصوص رفع احتمالی تحریم‌ها در آینده نزدیک و مطرح شدن مجدد بحث‌هایی همچون واردات خودروی کامل یا واردات قطعات و تجهیزات، گفت: به‌طور قطع یکی از اهداف اصلی وزارت صنعت، صیانت از دستاوردهای داخلی و قطعات و تجهیزات داخلی‌سازی شده است و اجازه نمی‌دهیم تلاش خودروسازان و قطعه‌سازان داخلی به هدر برود.

مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت در عین حال گفت: این وزارتخانه برای اینکه خودروسازان داخلی برنامه متنوع‌سازی محصولات را در دستور کار خود داشته باشند، تولید خودروهای مونتاژی با دست‌کم 20 درصد ساخت داخل را اجازه می‌دهد.

وی بیان کرد: با توجه به تحریم صنعت خودروسازی در سال‌های گذشته، همگام شدن خودروسازان ایرانی با سرعت رشد این صنعت در جهان و ارائه محصولات جدید زمان‌بر است، اما ارائه محصولات و فیس‌لیفت‌های جدید به آنها تکلیف شده است تا شاهد اتفاقاتی نظیر بیش از دو دهه تولید پراید و پژو 405 نباشیم.

معمارباشی اشاره کرد:‌ با این حال بررسی عملکرد خودروسازان به‌ویژه ارائه محصولات جدید به بازار دلگرم‌کننده است.

وی اظهار کرد: خودروسازان داخلی باید به فکر ارتقای سالیانه محصولات‌شان به‌ویژه استفاده از پلتفرم‌های جدید باشند، زیرا در غیر این صورت سهم بازارشان را به سایر خودروسازان واگذار خواهند کرد.

این مقام مسوول همچنین درخصوص واردات خودرو به کشور گفت: وزارت صنعت هیچ‌گاه مخالف واردات خودرو نبوده، بلکه همواره اقتضائات اقتصادی کشور بوده که در این زمینه تعیین‌کننده بوده است.

وی معتقد است: به دلیل رشد قیمت ارز در سال‌های گذشته، واردات خودروی خارجی صفر کیلومتر (و نه کارکرده) در بازه‌های قیمتی مشابه تولیدات داخلی دیگر امکان‌پذیر نیست.

انتهای پیام/ منبع: ایرنا

سیاست های فعلی، صنعت خودرو اهداف ترامپ را محقق خواهد کرد

سایپای نوین به دنبال پاسخ به نیازهای مشتریان و تولید خودروهای باکیفیت است

سایپای نوین باید به سمت تولید و صادرات حرکت کند

اعلام آمادگی قطعه سازان برای همکاری با ایران خودرو

خودروسازان خارجی به جای CKD کاری باید این بار سرمایه گذاری نقدی کنند!

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!