70 درصد قطعات خودرو در کشور بومی سازی شده است

به گفته وزیر صمت، بومی سازی قطعات داخلی در حال حاضر در کشور ۳.۵ میلیارد دلار است.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

علیرضا رزم حسینی وزیر صمت در جلسه علنی مجلس و در پاسخ به سؤال جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد در باره حجم زیادی از واردات کالا به کشور اظهار کرد: بر اساس مصوبه سران قوا در خرداد 97 نزدیک به 2230 ردیف کالایی شامل ممنوعیت واردات شدند. این در حالی است که ما 8359 ردیف کالا داریم و وقتی من وزیر شدم، مهلت این مصوبه در حال اتمام بود که من با مسئولیت خودم ادامه اجرای مصوبه را اعلام کردم تا بتوانیم مجوز و مصوبه جدید سران قوا را در این باره بگیریم که البته این کار با 3 ماه تأخیر انجام شد.

وی افزود: بومی سازی قطعات داخلی در حال حاضر در کشور 3.5 میلیارد دلار است و با این مصوبه 5300 میلیون دلار از واردات کالاهای غیرضرور به کشور جلوگیری شده است.

وزیر صمت تصریح کرد: در سال 98، 44 میلیارد دلار واردات کالا به کشور داشتیم که این رقم در پایان سال 99 به 38 میلیارد دلار رسید که 6 میلیارد دلار کاهش پیدا کرد، این در حالی است که در سال 96 میزان واردات کالا به کشور 54 میلیارد دلار بود.

رزم حسینی گفت: از 38 میلیارد دلار کالای وارداتی به کشور 13 میلیارد دلار آن کالاهای اساسی است ضمن اینکه عمده کالاهای وارداتی به کشور هم مربوط به مواد اولیه تولید و کارخانجات و تجهیزات پزشکی است.

وی افزود: در حال حاضر بومی سازی قطعات خودرو در کشور 70 درصد و بومی سازی قطعات تولید لوازم خانگی در کشور 70 درصد است و عملا این کالاها با قطعات داخلی ساخته می‌شود.

انتهای پیام/ منبع: فارس

مجلس با رویکرد حمایتی برای رفع مشکل قطعه سازان کوتاهی نخواهد کرد

تورم 57 درصدی باید در قرارداد با قطعه سازان منعکس شود

قطعه سازان با قیمت‌ها فعلی قادر به تولید قطعات خودرو نیستند

مجلس، پشتیبان صنعتگران در جنگ اقتصادی است

لزوم رفع موانع تولید خودرو برای تحقق هدف تولید بیش از یک میلیون خودرو

سیاست های فعلی، صنعت خودرو اهداف ترامپ را محقق خواهد کرد

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!