پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

دپو خودروهای وارداتی در گمرک

بیش از ۲ هزار دستگاه همچنان در گمرکات کشور بلاتکلیف هستند

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو از بلاتکلیفی ۲۲۴۹ خودروی وارداتی در گمرکات خبر داد. به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو از بلاتکلیفی ۲۲۴۹خودروی وارداتی در گمرکات خبر داد و اظهار کرد: ارزش هر یک از این خودروها به طور متوسط حدود ۳۰ هزار دلار است. به گفته مهدی دادفر، دلیل […]

سبحان قالیباف
سه شنبه - ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو از بلاتکلیفی ۲۲۴۹ خودروی وارداتی در گمرکات خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو از بلاتکلیفی ۲۲۴۹خودروی وارداتی در گمرکات خبر داد و اظهار کرد: ارزش هر یک از این خودروها به طور متوسط حدود ۳۰ هزار دلار است. به گفته مهدی دادفر، دلیل عمده تاخیر در ترخیص به موقع خودروهای وارداتی، کارشکنی‌های بانک مرکزی در صدور تاییدیه انتقال ارز است.

وی به تشریح ماجرای ممنوعیت و رسوب خودروهای وارداتی در گمرکات پرداخت و گفت: در بهمن سال ۱۳۹۵، ثبت سفارش خودرو به روی شرکت های غیر نمایندگی بسته شد و در سال ۱۳۹۶ نیز ثبت سفارش این کالا برای شرکت‌های نمایندگی ممنوع شد. بسته شدن یک شبه سامانه ثبت سفارش و توقف عملیاتی کسب‌وکارهای مربوط به واردات و تجارت خودرو، منجر به این شد عده ای از افراد که کالاهایشان در حال خرید و حمل بود یا وارد گمرکات شده بود و هنوز در مورد آنها ثبت سفارش صورت نگرفته بود، سراغ خرید ثبت سفارش از راه‌های غیرقانونی بروند که این مساله به غائله ثبت سفارش‌های خریداری شده و تشکیل پرونده برای آن منتهی شد.

وی با بیان اینکه «این ممنوعیت یک شبه سبب شد که بالغ بر ۱۸ هزار خودرو در گمرکات رسوب کند» ادامه داد: البته یک سری از این خودروها که پیش از اعمال ممنوعیت ثبت سفارش شده بودند، ترخیص شدند. اما عملا ۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاه در گمرکات دپو شد. در دی ماه سال ۱۳۹۷ دولت برای حل این مساله، مصوبه ای صادر کرد که به موجب آن، صاحبان این خودروها دو ماه فرصت داشتند با ارائه مدارک، خودروهای خود را ترخیص کنند. اما به دلیل وجود برخی موانع و پایان این مهلت زمانی، ۶۶۵۳ دستگاه خودرو قابلیت ترخیص پیدا نکرد.

دادفر به اتاق بازرگانی تهران گفت: در آن زمان به دلیل ورود نهادهای نظارتی به پرونده خودروهای وارداتی،‌ تعداد زیادی از واردکنندگان خودرو و تعدادی از کارمندان وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت دستگیر شدند. پس از آن، دولت با پیگیری‌های مجدد ما در ۲۹ بهمن ماه سال ۱۳۹۸ ، بار دیگر مصوبه‌ای برای ترخیص خودروها صادر کرد که برابر آن، ۲۸۵۹ دستگاه خودرو ترخیص شد. در این میان، ۵۱ دستگاه خودرو نیز جزو خودروهایی بود که طی مصوبه ۲۹ بهمن ماه به گمرک اظهار شد اما صاحبان آنها موفق نشدند پول خود را به موقع واریز کرده و خودروها را ترخیص کنند. اکثر این تاخیرها بعد از مصوبه سال ۱۳۹۷ نیز به کارشکنی بانک مرکزی برای صدور تاییدیه انتقال ارز باز می‌گشت.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو سپس با انتقاد به عطف به ماسبق شدن، مقررات مربوط به واردات خودرو گفت: ۷۳دستگاه خودرو سفارش آمریکا و ۹ دستگاه خودرو بالای ۲۵۰۰سی سی در گمرک خرمشهر هنوز موجود است که البته زمان ورودشان به کشور به پیش از ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی بازمی‌گردد. همچنین ۱۰۰ دستگاه خودروی بالای ۲۵۰۰ سی‌سی نیز در سایر گمرکات باقی مانده‌است که اینها هم قبل از تصویب این ممنوعیت وارد شده اند. این بدان معناست که قانون عطف به ماسبق شده و صاحبان این خودروها را با مشکل مواجه کرده است.

دادفر در ادامه توضیح داد: پس از آنکه مقام معظم رهبری فرمودند، واردات خودروهای آمریکایی ممنوع است، پلیس راهور تا یک سال، از شماره گذاری خودروهایی که پیش از آن، وارد کشور شده و ترخیص شده بود هم امتناع می‌کرد.

وی افزود: اکنون پرونده ۱۰۸۹ خودرو در مراجع قضایی در حال رسیدگی است و در عین حال، ۹۲۷ خودرو فاقد ثبت سفارش و اظهار نشده به گمرکات باقی مانده است. از سال ۱۳۹۵ که ممنوعیت‌ها کلید خورد، در مجموع وضعیت ۲۲۴۹ دستگاه خودرو در گمرکات بلاتکلیف است که از این میان ۲۰۰ دستگاه بالای ۲۵۰۰ سی سی و آمریکایی بوده و باقی آن، خودرو زیر ۲۵۰۰ سی سی است و ترخیص آنها با مشکل مواجه شده است. در واقع، از ۱۲۲۶۱ خودروی دپو شده، ۱۰ هزار و ۱۲ خودرو ترخیص شده و حدود ۲ هزار دستگاه همچنان بلاتکلیف است. قیمت هر یک از این خودروها نیز به طور متوسط حدود ۳۰ هزار دلار است. به عبارتی ارزش این خودروهای بلاتکلیف، جمعا بالغ بر ۶۷ میلیون دلار است.

انتهای پیام |

درخواست وزیر کشور از رئیس جمهور برای تعیین تکلیف خودروهای رسوبی در گمرک

امیدی به کاهش قیمت خودروهای وارداتی هست؟

آخر و عاقبت خودروهای وارداتی رسوبی در گمرک

ترخیص بیش از نیمی از خودروهای دپو شده در گمرکات کشور

دروازه پر تردد همسایه | افزایش تعداد تردد روزانه در مرز ارمنستان

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی