پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

اجرای دستور العمل جدید ارزیابی کیفیت خودرو

سختگیری در ارزیابی کیفی خودروها

گزارشات از آغاز اجرای دستورالعمل جدید ارزیابی و بازرسی کیفی خودروها (آدیت) خبر می دهد. دستورالعمل پیشین ارزیابی کیفی خودروها حدود هفت سال پیش تدوین شده بود با این حال به دلیل تغییر و ارتقای استانداردهای صنعت خودرو در جهان، به‌روزرسانی این دستورالعمل امری ضروری بود که در دستور کار قرار گرفت. به این ترتیب حدود […]

سهیل زنگنه
یکشنبه - ۱۷ خرداد ۱۳۹۴

گزارشات از آغاز اجرای دستورالعمل جدید ارزیابی و بازرسی کیفی خودروها (آدیت) خبر می دهد.

دستورالعمل پیشین ارزیابی کیفی خودروها حدود هفت سال پیش تدوین شده بود با این حال به دلیل تغییر و ارتقای استانداردهای صنعت خودرو در جهان، به‌روزرسانی این دستورالعمل امری ضروری بود که در دستور کار قرار گرفت.

به این ترتیب حدود سه سال پیش تدوین دستورالعمل جدید ارزیابی کیفی خودروها در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت. این دستورالعمل سرانجام در ابتدای سال جاری به تائید وزارت صنعت، معدن و تجارت رسیده و ابلاغ شد.

در این شرایط براساس جدیدترین اخبار به دست آمده، حدود سه ماه پس از ابلاغ و فراهم شدن مقدمات لازم، اجرای دستورالعمل جدید آدیت خودروها آغاز شده است و شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد و تولیدکنندگان خودرو، براساس شاخص‌های پیش‌بینی شده در دستورالعمل جدید کار خود را انجام می‌دهند.

سخت‌گیرانه‌تر شدن شاخص‌ها و استانداردهای کیفی، مهمترین تفاوت دستورالعمل جدید بازرسی نسبت به دستورالعمل پیشین است به‌گونه‌ای که با اجرایی شدن این دستورالعمل احتمالا برخی از خودروها جایگاه پیشین خود را در جدول رده‌بندی کیفی از دست داده و در سطوح پایین‌تر کیفی رده‌بندی خواهند شد.

به عنوان مثال اگر براساس دستورالعمل پیشین، خودرویی در سطح کیفی خیلی خوب قرار می‌گرفت با اجرای دستورالعمل جدید احتمالا سطح کیفی آن به رده خوب تنزل خواهد یافت که بیانگر سخت‌گیرانه‌تر شدن شاخص‌هایی است که بر اساس آن کیفیت خودروها رده‌بندی می‌شود.

خودروسازان در صورت افزایش کیفیت می‌توانند با تطبیق با شاخص‌های دستورالعمل جدید بازرسی، جایگاه کیفی محصولات خود را حفظ کنند در غیر این صورت با افت کیفی محصولاتشان در رده‌بندی کیفی مواجه خواهند بود که با وجود افزایش واردات این امر می تواند لطمه ای به جدی به تولیدات داخلی وارد نماید.

به محض منتشر شدن جزئیات بیشتر درباره این دستور العمل، اخبار جدید در جوان خودرو منتشر خواهد شد.

برچسب‌ها : ارزیابی کیفی

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی