پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

خودرو_سازی_سایپا_پراید

سهم بازار خودروسازان چقدر است؟

جدیدترین آمار مربوط به سهم بازار خودروسازان از کاهش اندک سه خودروساز بزرگ ایران حکایت دارد این در حالی است که خودروهای چینی روز به روز سهم بیشتری از بازار را از آن خود می کنند. طبق آمار ارائه شده از سوی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، سه شرکت خودروساز بزرگ داخلی در مجموع […]

سهیل زنگنه
یکشنبه - ۷ تیر ۱۳۹۴

جدیدترین آمار مربوط به سهم بازار خودروسازان از کاهش اندک سه خودروساز بزرگ ایران حکایت دارد این در حالی است که خودروهای چینی روز به روز سهم بیشتری از بازار را از آن خود می کنند.

طبق آمار ارائه شده از سوی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، سه شرکت خودروساز بزرگ داخلی در مجموع حدود ۵/ ۹۱ درصد از بازار خودرو کشور را در اختیار دارند، حال آنکه پیش‌تر، سهم آنها بیش از ۹۵ درصد اعلام شده بود.

در این بین، ایران خودرویی‌ها دارای بیشترین سهم در بازار خودرو کشور هستند، چه آنکه آمار منتشره از نقش 53 درصدی آنها در این بازار حکایت دارد. سایپا نیز با سهمی بیش از 37 درصد، دومین عرضه‌کننده بزرگ خودرو کشور به شمار می‌رود و سهم پارس خودرو نیز تنها 5/ 1 درصد برآورد شده است. اگرچه این سه شرکت خودروساز بزرگ داخلی هنوز هم در مجموع سلاطین بازار به شمار می‌روند، اما کم شدن سهم آنها نشان‌دهنده ظهور رقبایی هرچند فعلا ضعیف است، رقبایی که در این چند سال اخیر توانسته‌اند رفته رفته جایی در بازار خودرو کشور برای خود دست و پا کنند.

از میان این رقبا، چینی‌ها بهترین عملکرد را داشته‌اند و با وجود آنکه همواره کیفیت خودروهای چینی زیر تیغ تیز انتقادات قرار داشته، اما روند رو به رشد آنها متوقف نشده و حالا آمارها از پیشروی شان حکایت می‌کند. بر این اساس، سهم خودروهای چینی در بازار ایران افزایش یافته و به بیش از 2/ 7 درصد رسیده است، حال آنکه چینی‌ها پیش تر سهمی زیر پنج درصد در این بازار داشتند.

در این بین، بیشترین سهم را چری چین دارد که محصولات گروه ام وی ام را در ایران عرضه کرده و کمترین سهم نیز مشترکا ازآن دو شرکت گریت وال و بایک موتور است. چینی‌ها حدودا 8 سالی می‌شود که راهی بازار خودرو ایران شده‌اند و اگرچه ابتدا کمتر کسی گمان به ماندگاری شان در این بازار داشت، اما آنها به‌تدریج و با اعمال روش‌هایی از جمله عرضه خودرو با قیمت‌های پایین، جای پای خود را در بازار سفت کردند. پیشروی چینی‌ها به حدی بوده که به اعتقاد برخی کارشناسان، سهم آنها در بازار خودرو ایران در آینده‌ای نه چندان دور به بیش از 10 درصد خواهد رسید.

دیدگاه خود را بنویسید

نظرات کاربران

کیوسک مطبوعاتی