آیا واردات خودرو به تنهایی سبب کاهش قیمت ها می شود؟

به گفته عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، واردات خودرو و افزایش تولید موجب تعدیل قیمت ها در بازار خودرو می شود.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

لطف اله سیاهکی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ارتباط با رسانه ملی درباره زمان اجرای کلیات ماده 4 طرح ساماندهی واردات خودرو اظهار کرد: این قانون برای تائید نهایی باید از شورای نگهبان به مجلس ارائه شود که پس از تایید، ابلاغ می‌شود.

وی اضافه کرد: در گام بعدی پس از تایید نهایی مجلس، دولت باید آیین نامه واردات خودرو را در این باره که چگونه اقدام شود و چه کسانی شرایط واردات را خواهند داشت تدوین کند که البته مسئولیت آن در دولت با وزارت صمت است ضمن اینکه بر اساس طرح ساماندهی بازار خودرو، خودرو‌های بالای 25 هزار دلار نباید وارد نشود بلکه باید خودرویی وارد شود که عموم مردم استفاده می‌کنند. مجلس هم با دقت هم در این باره نظارت می‌کند.

سیاهکلی در پاسخ به این پرسش که در این طرح چه تعداد خودرو و با چه تعرفه‌هایی قرار است وارد شود؟ گفت: تعداد خودرو در این طرح لحاظ نشده، اما در قانون بودجه آمده بود که رد شد البته دولت باید تعداد را تعیین کند و فقط ما سقف قیمت را اعلام کرده ایم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به پایان موعد ممنوعیت واردات خودرو در پایان اردیبهشت، آیا این احتمال وجود دارد که این ممنوعیت واردات دیگر تمدید نشود؟ افزود: قطعاً این گونه است، زیرا کاری که هم اکنون صورت گرفته قانون ساماندهی خودرو است بنابر این دولت ملزم است که قانون را اجرا کند بعید می‌دانم که سران قوا خلاف قانونی که تازه تصویب شده است مصوبه دیگری داشته باشند ضمن اینکه قانون حسن‌های زیادی دارد.

سیاهکلی اضافه کرد: نخستین مزیت در این طرح ساماندهی، توجه به صادرات است یعنی واردات خودرو در ازای صادرات خودرو و لوازم نیروی محرکه صورت می‌گیرد. حسن بعدی طرح، این است که دست دولت را برای تنظیم بازار باز می‌کند.

وی ادامه داد: مزیت بعدی این طرح، ایجاد رقابت است، زیرا انتقال فناوری در حوزه خودرو، موجب می‌شود که خودرو‌های داخلی هم ارتقا پیدا کنند و رقابتی شوند.

انتهای پیام/ منبع: صدا و سیما

ایلیا ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!