پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

هشدار پلیس فتا به خریداران خودرویی که عجله دارند!

رئیس پلیس فتای پایتخت از شیوه جدید کلاهبرداران در ثبت نام خارج از نوبت خودرو خبر داد. به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو سرهنگ داود معظمی گودرزی رئیس پلیس فتای پایتخت با توجه به انتشار اخباری در خصوص تصمیم جدید وزارت صمت درباره فعالیت سامانه یکپارچه فروش خودرو و تصمیم به حذف قرعه‌کشی برای فروش […]

سبحان قالیباف
شنبه - ۱ مرداد ۱۴۰۱

رئیس پلیس فتای پایتخت از شیوه جدید کلاهبرداران در ثبت نام خارج از نوبت خودرو خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

سرهنگ داود معظمی گودرزی رئیس پلیس فتای پایتخت با توجه به انتشار اخباری در خصوص تصمیم جدید وزارت صمت درباره فعالیت سامانه یکپارچه فروش خودرو و تصمیم به حذف قرعه‌کشی برای فروش برخی از محصولات شرکت‌های خودروسازی گفت: اخیرا در مواردی مشاهده شده که افراد سودجو و فرصت‌طلب فضای مجازی که از هربهانه‌ای برای سواستفاده و کلاهبرداری از مردم استفاده می‌کنند، تحرکاتی را در این زمینه انجام داده‌اند که گزارش‌های آن به پلیس فتا واصل و به سرعت نیز با آن برخورد شده است. اما لازم است شهروندان نیز نسبت به این اقدامات هوشیار باشند.

وی با بیان اینکه مجرمان سایبری در این روش ادعاهای مختلفی را مطرح می‌کنند که تمام آن‌ها کذب است، گفت: از جمله این موارد می‌توان به ادعاهای نظیر ثبت‌نام کاربران با تضمین برنده شدن در قرعه‌کشی، ثبت‌نام و دریافت فوری خودرو، ثبت‌نام در سایت بدون قطعی و اختلال و … اشاره کرد. در تمام این روش‌ها هدف این افراد کلاهبرداری و سودجویی است. از این رو لازم است اگر شهروندان با چنین تبلیغات یا پیام‌هایی مواجه شدند که به آنان چنین وعده‌هایی داده شده بود، به آن توجهی نکنند، چرا که در نهایت این مواردمنجر به تخلیه موجودی حساب بانکی یا سواستفاده از اطلاعات آنان خواهد شد.

روش‌ کلاهبرداری در ثبت نام خودرو چیست؟

رئیس پلیس فتای پایتخت به تشریخ برخی از شیوه‌های کلاهبرداری این افراد اشاره کرد و افزود: ممکن است افراد سودجو با حضور در کافی‌نت‌ها و یافتن افراد سالمند و ناآشنا به خریدهای آنلاین، اقدام به سواستفاده از اطلاعات هویتی و کارت بانکی آنان کنند. در این خصوص لازم است که شهروندان از اعتماد به افراد غریبه پرهیز کنند و امور این‌چنینی خود را را کمک افراد معتمد انجام دهند.

معظمی گودرزی افزود: همچنین در مواردی مشاهده شده که کلاهبرداران با سواستفاده از اخلال پیش آمده در سامانه ثبت نام، ادعا می‌کنند، لینک‌های کمکی برای ثبت نام خودرو را در اختیار دارند، غافل از اینکه این سایت‌ها صفحات فیشینگ بوده و اطلاعات هویتی و کارت بانکی شهروندان را به سرقت می‌برد و در حقیقت افرادی که به این سایت‌ها مراجعه کنند، هیچ قراردادی با شرکت‌های خودروسازی ندارند. از این رو به شهروندان هشدار می‌دهم که اولا از بازکردن لینک‌های اینچنینی پرهیز کنند وثانیا حتما آدرس سامانه‌های خرید و فروش را با آنچه که در رسانه‌های رسمی اعلام شده تطبیق دهند.

وی با اشاره به شیوه دیگر مجرمان سایبری گفت: در این شیوه افراد اقدام به تبلیغ در فضای مجازی و خصوصا پیام‌رسان‌هایی مانند تلگرام و واتس‌آپ کرده و زمانی که افراد با آنان تماس می‌گیرند مبلغی را تحت عنوان دستمزد دریافت می‌کنند، اما پس از مدتی دیگر به تماس کاربران پاسخی نمی‌دهند.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ از شهروندان خواست که هرگونه اخبار مربوط به خرید و فروش و ثبت نام برای خرید خودرو را در رسانه‌های معتبر کشور و همچنین سایت رسمی شرکت‌های خودروسازی و وزارت صمت جستجو کنند و از اعتماد به افراد غریبه و لینک‌های ناشناس پرهیز کنند و در صورت مواجه شدن با موارد مشکوک مراتب را به پلیس فتا اطلاع دهند.

انتهای پیام/ منبع: ایسنا

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی