مسیر واردات خودرو‌ هموار می شود

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو بیان کرد:ندگان خودرو خاطر نشان کرد: خبرها حاکی از این است که خودروسازان رایزنی‌های اولیه برای واردات رنو از هند را آغاز کردند؛ به خصوص ایران خودرو که روی پلتفرم رنو کوئید کار می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان اینکه بخش خصوصی با دستورالعمل واردات خودرو وزارت صمت انگیزه‌‌ای برای واردات ندارد، گفت: تعیین تکلیفدقیق برای نرخ سود، نحوه فروش ودر این دستورالعمل دیده نشده از این رو امکان ورود به این بازار برای واردکنندگان بخشخصوصی دشوار شده است.

وی با اشاره به عدم هماهنگی شرکت‌های خصوصی با بندهای دستورالعمل واردات خودرو، تصریح کرد: به نظر می‌رسد دستورالعمل

واردات خودرو به گونه‌ای تنظیم شده است که امکان ورود به این بازار فقط برای خودروسازان دولتی فراهم شده است و 2 خودروسازدولتی سایپا و ایران خودرو می‌توانند اقدام به واردات خودرو کند.

به گفته دادفر؛ خبرها حاکی از این مهم است که این خودروسازان رایزنی‌های اولیه برای واردات رنو از هند را آغاز کردند؛ به خصوصایران خودرو که روی پلتفرم رنو کوئید کار می‌کند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو دستورالعمل واردات خودرو را به معما تشبیه کرد و افزود: مشروط کردن امور به کارگروه‌های خاص،محدود کردن واردات به اعداد مشخص، مشروط کردن واردات و فروش و عرضه آن در بورس که در عمل باعث از بین رفتن خدمات پس ازفروش می‌شود جزو بندهایی است که عمل به آنها روند واردات خودرو را سخت کرده است.

وی قیمت تمام شده خودرو وارداتی را حداقل 600 میلیون تومان عنوان کرد و افزود: واردات این خودروها نمی‌تواند اهداف دولت را محققکند و همچنان مشکل خودرو در بازار پابرجا خواهد ماند و سریال قیمت‌های بالای خودرو در بازار داخلی با این دستورالعمل ادامهخواهد داشت.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در پاسخ به این پرسش که دولت سقف واردات خودرو را 10 تا 20 هزار دلار تعیین کرده است آیا با اینقیمت می‌توان خودروهایی را وارد کرد که استانداردهای 85گانه سازمان ملی استاندارد را داشته باشند؟ گفت: خودروهایی کهاستانداردهای 85گانه ایران را پاس می‌کند 10 هزار دلار نمی‌شود و با قطعیت می‌گویم که امکان واردات خودرو با این قیمت برای دولتوجود ندارد.

وی با بیان اینکه دولت باید به دخالت‎‌هایش در بازار خودرو خاتمه بدهد، افزود: فعالان حوزه واردات خودرو باید بتوانند آزادانه و بدونمحدودین در سقف و قیمت اقدام به واردات خودرو در جهت تنظیم بازار کنند؛ دستاورد این محدودیت‌ها در بازار این شده است کهخودروهایی که نیم میلیارد تومان هم ارزش ندارند تبدیل به خودروهای 3 میلیاردی شدند و باید کاری کرد که حباب قیمت خودرو شکستهشود.

انتهای پیام/  ایلنا

لاماری ایلیا ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!