تیراژ تولید هفتگی ایران ‌خودرو به بیش از ۱۴ هزار دستگاه رسید

قائم مقام توسعه و تولید گروه صنعتی ایران‌خودرو از افزایش تولید هفتگی از نیمه دوم امسال با توجه به توقف تولید ناقص خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

کیانوش پورمجیب گفت: تولید هفتگی در هفته ابتدایی مهرماه، 10 هزار و 500 دستگاه بود که این رقم در هفته دوم مهرماه به بیش از 12 هزار دستگاه رسید و افزایش هفتگی تولید در این مدت ادامه داشته و توانستیم در هفته دوم آبان ماه بیش از 14 هزار دستگاه خودرو سواری و تجاری تولید کنیم که این امر حاصل دو موضوع صفر شدن خودروهای ناقص و راهبرد تولید عبور مستقیم است.

وی با بیان این‌که با ادامه روند فعلی، زمینه‌های تحقق اهداف تولید تا پایان سال در دو بخش سواری و تجاری محقق خواهد شد، گفت: تعداد تولید تجمیعی گروه صنعتی ایران خودرو در دو بخش سواری و تجاری با میانگین تولید روزانه بیش از 2800 دستگاه، به عدد 363 هزار و 726 دستگاه رسیده است.

پورمجیب جلوگیری از شکل‌گیری هزینه‌های ناشی از تولید ناقص و دارای کسری قطعه به میزان دست‌کم چهار هزار میلیارد تومان در هفت ماهه امسال را از نتایج اولیه این اقدام مهم دانست و گفت: بهبود کیفیت در شاخص آدیت نهایی خودرو (IQX) به میزان 45 درصد در محصولات تولیدی سایت تهران و همچنین نتایج آدیت شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران به میزان 11.5 درصد در هفت ماهه امسال از دیگر مزایا و نتایج توقف تولید ناقص بوده است.

قائم مقام توسعه و تولید گروه صنعتی ایران‌خودرو افزود: برمبنای آخرین گزارش شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در شاخص IQS که بیان‌گر تعداد ایرادات اظهار شده توسط مشتریان در سه ماهه ابتدایی مالکیت خودرو است نیز، در خودروهای تحویلی خرداد امسال نسبت به بهمن سال گذشته 13 درصد بهبود به ثبت رسیده است.

وی با بیان این‌که دستاوردهای این اقدام به صورت مستقیم در شاخص‌های رضایت مشتری اثرگذار بوده، خاطرنشان کرد: در هفت ماهه امسال 101 هزار دستگاه خودرو کامل بیش‌تری نسبت به مدت مشابه سال گذشته تولید شده که افزایش عرضه در کنار افزایش کیفیت رضایت مشتریان را در پی داشته است.

پورمجیب با بیان این‌که طبق فرمان رییس جمهوری، در ابتدای مهرماه از رکورد افزایش 50 درصدی عرضه عبور کردیم، افزود: تکمیل و عرضه خودروهای ناقص و تولید عبور مستقیم سبب خلق نقدینگی به تولید به میزان 22 هزار میلیارد تومان شد که این موضوع با وجود ادامه سیاست‌های قیمت‌گذاری دستوری، سبب جلوگیری از کاهش تولید شد.

وی با بیان این‌که این روند زمینه کاهش نیاز به نقدینگی خارج از مکانیزم بازار را در هفت ماهه نخست امسال در گروه صنعتی ایران‌خودرو به دنبال داشته است، تصریح کرد: حفظ شرایط تولید پایدار در شرایطی صورت گرفته که پنج هزار میلیارد تومان شورای پول و اعتبار نیز در پایان سال گذشته مطابق عرف سنوات گذشته پرداخت نشده و صرفا افزایش عرضه به بازار توانسته نقدینگی مورد نیاز تولید را تامین کند.

قائم مقام توسعه و تولیدایران خودرو برنامه‌ریزی و تدابیر اندیشیده شده جهت تامین تراشه‌های الکترونیکی برای تولید امسال را از اقدامات مهم و موثر در حفظ شرایط تولید دانست و گفت: با حذف تولید ناقص، روش تعامل با سازندگان و تامین تراشه‌های الکترونیک اصلاح شد که فرآیند با کارآمدی و بهره‌وری بیش‌تر دنبال شده و ثمرات آن نیز در افزایش تولید مشهود بوده است.

وی لازمه تحقق اهداف کیفی و اجرای فرمان رییس جمهوری مبنی بر ارتقای کیفیت و افزایش گارانتی محصولات را انجام فرآیندهای بهبود کیفیت در خطوط تولید دانست و گفت: به دنبال پایان تولید خودرو با کسری و ادامه تولید به صورت عبور مستقیم، شاخص‌های کیفی بهبود چشم‌گیری را تجربه کرده و در آدیت نهایی خودروهای تولیدی سایت تهران بهبود 45 درصدی و در گزارش آدیت شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران بهبود 11.5 درصدی در سطح کیفیت محصولات حاصل شده است.

وی تصریح کرد: بی‌تردید در صورت ادامه تولید با کسری قطعه در سال جاری، برای تولید و عرضه به میزان محقق شده سال جاری، نیاز به نقدینگی به میزان 22 هزار میلیارد تومان افزایش می‌یافت و با توجه به عدم امکان تامین آن، قطعا تولید خودرو به میزان ماهانه 25 هزار دستگاه افت پیدا می‌کرد و شمارگان تولیدی سال جاری محقق نمی‌شد.

انتهای پیام/

لاماری ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!