هیچ انحصاری برای شرکت های واردکننده خودرو نیست

سخنگوی وزارت صمت بیان کرد: اسامی سایر شرکت‌های واردکننده خودرو پس از تکمیل بررسی‌‌ها اعلام می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو 

امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت در پاسخ به این سوال که اسامی سایر شرکت‌های واردکننده خودرو چه زمانی اعلام می‌شود، گفت: 380 تقاضا توسط شرکت‌ها برای واردات خودرو به وزارت ارسال شد که این تقاضاها در حال بررسی است.

سخنگوی وزارت صمت اظهار داشت: تاکنون اسامی 12 شرکت واردکننده خودرو که شرایط لازم مطابق آئین‌نامه واردات خودرو را داشتند به عنوان واردکننده مجاز اعلام شده است و پس تکمیل بررسی‌ پرونده ‌متقاضیان واردات خودرو، اسامی جدید شرکت‌های مجاز برای واردات خودرو اعلام می‌شود.

وی افزود: شرایط واردات را آئین نامه واردات خودرو که قانون و مصوب مجلس است تعیین می‌کند و لذا شرکتهای متقاضی واردات خودرو که دارای نمایندگی خدمات پس از فروش باشند و بتوانند سند و مدرکی برای انتقال فناوری ارائه دهند مجوز واردات خودرو می‌گیرند.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: الزام داشتن نمایندگی پس از فروش برای واردکنندگان خودرو در جهت رفاه حال مصرف‌کننده خودرو در آئین‌نامه آمده است و لذا اسامی تمام 12 شرکتی که تاکنون به عنوان واردکننده خودرو مجوز گرفته‌اند براساس آئین نامه شرایط را داشته‌اند بنابراین هیچ انحصاری در واردات خودرو وجود ندارد و حاکمیت در آئین‌نامه تاکید کرده است که باید منافع مصرف‌کننده تامین شود و لذا براساس ضوابط به متقاضیان مجوز داده شده است.

قالیباف اظهار داشت: اگر مجوز برای واردات به شرکتی داده می‌شود قطعا براساس استدلال قوی است و اگر هم به شرکتی مجوز داده نمی‌شود آن هم براساس استدلال قوی است.

وی بیان داشت: جوانب مختلقی برای دادن مجوز به متقاضیان خودرو در نظر گرفته شده و مجوز واردات به شرکت‌هایی که سوء سابقه در واردات دارند و نمی‌توانند خدمات پس از فروش ارائه دهند داده نمی‌شود.

بر اساس این گزارش، پس از بررسی‌ پرونده شرکت‌های متقاضی واردات خودرو توسط وزارت صمت در ابتدا اسامی 7 شرکت سایپا، پارس خودرو، سایپا سیتروئن، تجارت بین‌المللی و پشتیبانی کرمان خودرو و خودروسازی فردا به عنوان شرکت‌های مجاز برای واردات خودرو اعلام شد و پس از آن نیز اسامی 5 شرکت دیگر به نام‌های بهمن خودرو، ایران خودرو، معین خودرو، ایرتویا و دیار خودرو به فهرست واردکنندگان خودرو اضافه کرد.

به گفته سخنگوی وزارت صمت: هیچ محدودیتی برای شرکت‌های متقاضی واردات خودرو وجود ندارد و در صورتی که شرکت متقاضی واردات خودرو شرایط موجود در آئین‌نامه را احراز کند، به فهرست شرکت‌های واردکننده خودرو اضافه می‌شود.

انتهای پیام/ منبع: فارس

لاماری ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!