ایران خودرو دیزل نیاز کشور به واردات اتوبوس و کامیون دست دوم را برطرف می‌کند

وزیر کشور در آیین واگذاری ۵۰۰ دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی کشور اظهار کرد: مراسم امروز نشان می‌دهد که یک ایرانی می‌تواند محصول خوب و با کیفیت بسازد و این‌ها نشان‌دهنده‌ ظرفیت‌های بزرگ تولیدی و صنعتی کشور است.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو 

احمد وحیدی روز سه‌‌شنبه در آیین واگذاری ۵۰۰ دستگاه اتوبوس از سوی وزارت کشور به ناوگان حمل و نقل شهری با بیان این‌که با حضور کارشناسان‌ داخلی، اتوبوس های خوبی تولید شده است، گفت: نزدیک به ۷۵ درصد محصولات، ساخت داخل است که اقدام بسیار ارزشمندی است.

وی افزود: تولید، قلب تپنده اقتصاد کشور است و باید با تمام ظرفیت در افزایش تولید در کشور اقدام کنیم.

وزیر کشور با بیان این‌که نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری کشور یک ضرورت مهم برای آسایش و رفاه مردم عزیز ایران است، گفت: نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی بعد از وقفه یک دهه با محوریت شرکت های تولیدی داخلی در حال انجام است.

وی ادامه داد: اقتصاد بدون تولید، مرده است که خوش‌بختانه روند تولید صنعتی پرشتابی را در کشور شاهد هستیم.

وزیر کشور با بیان این‌که زنجیره‌ تحقیق و تولید، یک زنجیره‌ پیوسته، بالنده و زنده است، خاطرنشان کرد: تولید در کنار آثار مهم اقتصادی، پیامدهای مثبت اجتماعی هم دارد و این امر به نوبه خود به تقویت سرمایه اجتماعی در کشور کمک می کند.

وحیدی افزود: زنجیره تولید در چرخه علم و دانش، تولید فناوری، شکل گیری دفتر طراحی، ایده محصول ساخت و تولید محصول با کیفیت، قوام می یابد و خوش‌بختانه امروز این ظرفیت در کشور وجود دارد.

وی با بیان این که دانش، تولید و استقلال از ارزش های اساسی کشور هستند، تصریح کرد: این ظرفیت‌ها، محصول انقلاب اسلامی و تلاش‌های مستمر در حوزه علم و دانش است.

وحیدی یادآور شد: امروز تولید و صنعت در کشور به سمت ساخت محصولات با کیفیت حرکت کرده است و باید این مسیر به صورت مستمر و پایدار ادامه یابد.

وزیر کشور با تاکید بر ضرورت تقویت توان داخلی تولید کشور، گفت: در حوزه حمل و نقل عمومی قراردادهای بسیار خوبی با شرکت های داخلی بسته شده و تلاش داریم این مسیر برای تحقق نیازهای داخلی کشور ادامه یابد.

وی افزود: امروز هر محصولی که مهندسان کشور اراده کنند، در صورت داشتن توجیه اقتصادی، تولید می‌شود.

وزیر کشور با اشاره به تاکیدهای رهبر معظم انقلاب بر مساله علم، دانش و تولید، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) پرچم‌دار توسعه علم و دانش در کشور است و باید به تاسی از اندیشه های معظم له، به تقویت فضای تولید دانش بنیانی کمک کنیم.

وحیدی در بخش دیگری از اظهارات خود، نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهری را یک ضرورت برای رفاه و آسایش مردم و بهبود محیط‌زیست خواند و گفت: امروز با میدان داری شرکت های داخلی نوسازی و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی شهری کشور در حال انجام است.

جواد توسلی مهر در آیین تحویل ۵۰۰ دستگاه اتوبوس شهری به وزارت کشور که با حضور وزیر کشور و مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو برگزار شد، با اشاره به توان این خودروساز در تولید و تامین کامیون و کشنده، اظهار کرد: این ظرفیت در حال عملیاتی سازی است، ایران خودرو دیزل ظرفیت تولید هفت هزار و ۵۰۰ دستگاه کامیون را در یک شیفت و بدون کسری قطعه دارد و در صورت تولید به صورت دو شیفت، امکان افزایش ظرفیت به ۱۵ هزار دستگاه کامیون کمپرسی وجود دارد.

وی با اشاره به این‌که ایران خودرو دیزل برنامه تولید هفت هزار و ۵۰۰ دستگاه کشنده را دارد، گفت: بخش زیادی از این تعداد تولید شده است.

توسلی مهر تاکید کرد: وجود این ظرفیت بالا در ایران خودرو دیزل به این معنی است که نیازی به واردات کشنده و کامیون دست دوم نیست، بلکه نیاز است تا حاکمیت از این ظرفیت تولید حمایت کند، در این صورت به اهدافی مانند کیفیت، اشتغال، صادرات، توسعه، محصولات نوین، تکنولوژی جدید و دانش‌بنیان با حمایت از تولید داخل دست خواهیم یافت.

وی ضمن قدردانی از حضور وزیر کشور در این رویداد گفت: در حوزه کاری ما و شهرداری‌ها اتفافات بسیار بزرگی رخ داده و تصمیمات خوبی اتخاد شده که ثمرات و تبعات خوبی برای کشور، سازمان شهرداری‌ها و صنعت خودروسازی داشته است.

مدیرعامل ایران خودرو دیزل خطاب به وزیر کشور، تصریح کرد: تمام ظرفیت های مذکور عملیاتی بوده و نیازی به ایجاد زیرساخت ندارد و ما با افتخار در کنار شما هستیم و حتما از این اقدام بزرگ شما حمایت می‌کنیم.

وی با اشاره به این‌که به دلیل عدم تحویل اتوبوس شهری به ناوگان در طول یک دهه، زنجیره تامین قطعات با کاهش تیراژ و عدم تولید دچار آسیب شده بود و تاثیرات منفی در تیراژ، کیفیت و اشتغال گذاشته بود، گفت: با حضور شما در وزارت کشور، تحول بسیار خوبی رخ داده و خوش بین هستیم که ثمرات این تحولات را مردم خوب ما نیز می‌چشند.

مدیرعامل ایران خودرو دیزل با بیان این‌که حدود ۲۰ هزار دستگاه اتوبوس شهری و ۲۰ هزار دستگاه ون نیازمند نوسازی است، بیان کرد: به دلیل حجم بالای جابه جایی مسافر در سطح کشور، حتی نیازمند افزایش ناوگان بیش از این تعداد نیز هستیم.

وی با بیان این که طبق قرارداد با مجموعه وزارت کشور، متعهد به تحویل دو هزار و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس برای ۱۸ ماه و پنج هزار دستگاه ون برای ۱۴ ماه هستیم، گفت: نمونه نخست اتوبوس مورد تایید قرار گرفته و طبق قرارداد ۵۰۰ دستگاه تا پایان ماه تحویل می‌شود.

وی با اشاره به این‌که در حوزه ون هنوز قراردادی اجرایی نشده است، اما در حال حاضر ۹۰۰ دستگاه ون آماده تحویل داریم، گفت: با افزایش ظرفیتی که در سالن تولید رخ داد، می توانیم زودتر از موعد، به تعهدات خود عمل کنیم.

توسلی مهر با بیان این‌که به عنوان بزرگ‌ترین خودروساز تجاری خاورمیانه، برای پاسخ به نیازهای کشور، در حوزه اتوبوس‌های بنز، در یک شیفت کاری قادر به تامین و تحویل سالانه هزار و ۵۰۰ دستگاه هستیم، گفت: در همین حوزه، امکان تامین و تدارک سالانه دو هزار دستگاه به صورت CBU نیز وجود دارد.

وی با اشاره به امکان تامین سالانه دو هزار دستگاه اتوبوس ۱۸ متری برای سیستم وزارت کشور، تصریح کرد: ظرفیت تولید سالانه هفت هزار دستگاه ون در یک شیفت کاری نیز وجود دارد که در صورت نیاز، افزایش آن به دو برابر نیز می‌رسد و هم چنین امکان تولید و تحویل سالانه دو هزار دستگاه میدل باس وجود دارد که در صورت تنظیم قرارداد، تحویل این محصول از پایان سال صورت خواهد گرفت.

مدیرعامل ایران خودرو دیزل با اشاره به درخواست ۳۵۰ دستگاه اتوبوس برقی، بیان کرد: به سرعت امکان تامین و تدارک این تعداد را داریم.
گفتنی است، در انتهای این مراسم که با حضور وزیر کشور، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و فرماندار اسلامشهر برگزار شد، از خانواده شهید محمدحسین حدادیان، تجلیل و قدردانی به عمل آمد.

لاماری ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!