بازار خودرو چطور از التهاب خارج می شود؟

مدیرکل صنایع ومعادن وزارت صمت بیان کرد: انتظار می‌رود با عرضه خودرو در بورس و انجام شدن واردات، التهابات بازار به‌شدت کاهش یابد.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو 

عبدالله توکلی لاهیجانی مدیر کل صنایع و معادن اظهار کرد: پیرو مذاکرات متعدد با بورس کالا و تلاش برای برقراری تعامل خوب، به دنبال عرضه نظام‌مند خودرو در بورس هستیم.

وی بیان داشت: یکی از مواردی که در تعامل با بورس کالا مصوب شد، میزان عرضه خودرو در بورس است، به‌طوری که کف عرضه را برای خودروسازان بزرگ (ایران‌خودرو و سایپا) 2 هزار دستگاه و برای خودروسازان کوچک 500 دستگاه در هر مرحله قرار دادیم؛ البته این فقط کف عرضه است و اصل بر آن است که همه تولیدات خودروسازان در بورس عرضه شود.

این مقام مسوول یادآور شد: در هفته‌های گذشته به طور مثال شاهد عرضه تنها 26 دستگاه از یک مدل خودرو در بورس کالا بودیم که متعاقب آن رقابتی عجیب و خرید بین مشتریان به وجود آمد و قیمت‌ها افزایش یافت که این مساله سیگنالی منفی به بازار می‌داد، اما اکنون و با مشخص شدن کف عرضه در بورس به دنبال آن هستیم که شاهد معضل عرضه قطره‌چکانی خودروسازان نباشیم.

وی با اشاره به تقاضای خودرو و اینکه چطور می‌توان آن را کنترل کرد، گفت: مزیت دیگری که بورس کالا دارد، بلوکه شدن مبلغ پیش دریافت خرید خودرو در حساب خود خریداران است؛ به این معنا که خریداران باید قبل از ثبت سفارش خودرو در بورس اقدام به افتتاح حساب وکالتی کند و تا آغاز معاملات، مبلغ پیش دریافت در حساب خریدار بلوکه می‌شود تا در صورتی که موفق به خرید شود، مبلغ مذکور به حساب بورس کالا واریز شده و به این ترتیب بخشی از تقاضاهای کاذب و سوداگرانه جلوگیری خواهد شد.

توکلی لاهیجانی اشاره کرد: همچنین با دریافت فهرست خریداران خودرو از خودروسازان و تحویل آن به بورس کالا، از خرید خودرو توسط متقاضیانی که از سال 98 تاکنون اقدام به خرید کرده بودند، جلوگیری خواهد شد.

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به فراهم شدن زمینه‌های لازم برای عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا، از ورود نخستین خودروهای خارجی به کشور از هفته آینده یا حتی هفته جاری به کشور و پذیرش آنها در بورس خبر داد.

توکلی لاهیجانی ادامه داد: برنامه داریم تا امکان پیش‌فروش و سایر فروش‌های متنوع خودروسازان در بورس انجام شود و به عبارتی همه عرضه خودروسازان به بورس بیاید. همه تلاش ما این بوده که ساز و کار حاکم در سامانه یکپارچه خرید خودرو را از طریق بورس کالا عملیاتی کنیم.

وی با اشاره به شکسته شدن رکورد پنج ساله تولید ماهانه خودرو در آبان ماه گذشته، خاطرنشان کرد: با روند مثبت تولید خودرو انتظار می‌رود این رکورد مجدد در آذرماه نیز شکسته شود.

مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت تصریح کرد: با افزایش عرضه در بورس کالا، همچنین نزدیک شدن زمان واردات نخستین خودروهای خارجی و البته مطرح شدن موضوع مالیات بر عایدی که در مسیر خوبی است، انتظار می‌رود به‌زودی شاهد شکسته شدن التهاب بازار خودرو باشیم و سوداگران از گردونه خارج شوند.

انتهای پیام/ منبع: ایرنا

نظر شما !!