پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

خودرویی که نیاز به گواهینامه ندارد!

خودروی خورشیدی SQUAD یک خودروی کوچک دو نفره با طول تنها دو متر و وزن کمتر از 350 کیلوگرم است که با یک پنل خورشیدی بر روی سقف ارائه می شود. به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو؛ به تازگی یک خودروی خورشیدی کوچک به نام SQUAD Solar City Car در هلند عرضه شده است. این […]

شیوا تدین پور
پنجشنبه - ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

خودروی خورشیدی SQUAD یک خودروی کوچک دو نفره با طول تنها دو متر و وزن کمتر از 350 کیلوگرم است که با یک پنل خورشیدی بر روی سقف ارائه می شود.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو؛

به تازگی یک خودروی خورشیدی کوچک به نام SQUAD Solar City Car در هلند عرضه شده است. این خودرو افرادی را هدف قرار می‌دهد که به دنبال یک وسیله نقلیه برای سفر‌های کوتاه شهری هستند. حتی در برخی کشور‌ها می‌توان بدون گواهینامه با این خودرو رانندگی کرد.

SQUAD به شکل یک چرخ دستی گلف دو نفره طراحی شده است. درب‌های قابل جابجایی این خودروی کوچک، آن را برای استفاده در تمام فصول مناسب می‌کند. به گفته سازنده خودرو، SQUAD Solar City Car به اندازه دو شخص قد بلند و یک چمدان ظرفیت دارد.

این خودرو دارای یک باتری قابل جابجایی است و با یک بار شارژ حداکثر ۶۲ مایل (۱۰۰ کیلومتر) برد ارائه می‌دهد. این شرکت قصد دارد امکان تعویض باتری را در اختیار مدیران ناوگان قرار دهد؛ در حال حاضر این وسیله نقلیه را می‌توان با استفاده از یک پریز استاندارد ۲۲۰ ولتی که در اکثر خانه‌ها یافت می‌شود، شارژ کرد. سازنده این خودرو Robert Hoevers نام دارد. او مدیرعامل سابق A1GP هلندی و یکی از مبتکران فرمول‌ای می‌باشد. او همچنین مدیر فروش شرکت Lightyear نیز می‌باشد. این شرکت در حال کار بر روی یک خودروی خورشیدی دوربرد است که در سال فقط یک بار نیاز به شارژ دارد.

SQUAD با یک پنل خورشیدی بر روی سقف ارائه می‌شود. این پنل خورشیدی می‌تواند در اروپا تا ۱۲ مایل (۲۰ کیلومتر) در روز شارژ شود و در هر نوع نور و سایه کار می‌کند. این شرکت ادعا می‌کند که کشور هلند دارای نور کافی برای تامین انرژی خودرو‌های شهری می‌باشد.

شاید بزرگترین نقطه قوت SQUAD Solar City Car پارک کردن آن باشد. با طول تنها دو متر، می‌توان آن را به صورت عرضی در یک پارکینگ کم جا پارک کرد. حتی می‌توان به راحتی آن را در حاشیه یا در محل پارک مخصوص موتورسیکلت نیز پارک کرد.

SQUAD ایمن‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد. این خودرو دارای رول کیج (roll cage) و محافظ در برابر تصادف در جلو و عقب است. همچنین عرض کم و مرکز ثقل این خودرو امکان حرکت آن را بر روی ریل تراموا و حاشیه فراهم می‌کند. این خودرو در دسته بندی L6e قرار قرار می‌گیرد. یک خودروی چهار چرخ با وزن کمتر از ۳۵۰ کیلوگرم، با کاهش ظرفیت سیلندر موتور، توان خروجی و سطح توان مداوم. خودرو‌های الکتریکی سبک قوانین مشابهی با خودرو‌های Opel Rocks E و Renault Twizy 45 دارند.

به گفته SQUAD، اکثر بازار‌های اروپایی برای استفاده از وسیله نقلیه خود نیازی به گواهینامه رانندگی خودرو ندارند. اما بعید است که کاربران بدون گواهینامه اجازه رانندگی در بزرگراه‌ها را داشته باشند. محدودیت‌های سنی برای رانندگان از ۱۴ و ۱۸ سال در کشور‌های مختلف اروپایی متفاوت است.

به عنوان مثال در فرانسه از ۱۴ سالگی می‌توان بدون گواهینامه رانندگی کرد. اما در انگلستان به گواهینامه رانندگی نیاز خواهید داشت. SQUAD Solar City Car در سال ۲۰۲۳ با قیمت ۶۵۲۲ دلار در دسترس خواهد بود و اکنون نیز امکان پیش خرید آن وجود دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی