پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

تایر-لاستیک خودرو

چاره ای جز افزایش قیمت نداریم!

به‌ گفته سخنگوی انجمن تایرسازان؛ هزینه‌ های تمام‌ شده تولید، افزایش یافته و چاره‌ای جز افزایش قیمت‌ ها نیست. به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو مصطفی تنها سخنگوی انجمن تایرسازان اظهار کرد: در حالی که تولیدکنندگان تایر در سال 1400 هیچ افزایش قیمتی نداشتند، خرداد ماه پارسال 30 درصد افزایش قیمت از سوی سازمان حمایت […]

سبحان قالیباف
یکشنبه - ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

به‌ گفته سخنگوی انجمن تایرسازان؛ هزینه‌ های تمام‌ شده تولید، افزایش یافته و چاره‌ای جز افزایش قیمت‌ ها نیست.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

مصطفی تنها سخنگوی انجمن تایرسازان اظهار کرد: در حالی که تولیدکنندگان تایر در سال 1400 هیچ افزایش قیمتی نداشتند، خرداد ماه پارسال 30 درصد افزایش قیمت از سوی سازمان حمایت تعیین شد، اما پس از آن نیز شاهد افزایش قیمت مواد اولیه، نرخ ارز و غیره بودیم.

وی بیان داشت: در نهایت، اسفندماه سال گذشته بود که با هماهنگی انجام شده با ستاد تنظیم بازار، افزایش قیمت 20 درصدی تایرهای رادیال سواری مشروط به عرضه بخشی از محصولات کارخانجات در پلتفرم‌ها یا سکوهای اینترنتی و غیره اجازه داده شد.

این مقام صنفی گفت: پس از آن هم مقرر بود در سال جدید افزایش قیمت برای محصولات تولیدی تایرسازان اعمال شود، اما تا به امروز رخ نداده است، در حالی که کارخانجات تایرسازی سال مالی گذشته را با سودهای باورنکردنی 2.5 تا چهار درصدی به پایان رساندند و در این شرایط سرمایه‌گذاری‌های جدید به هیچ عنوان عقلایی نیست.

تنها با بیان اینکه با افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت مواد اولیه، دستمزد و غیره، چاره‌ای جز افزایش قیمت‌ها نیست، گفت: صنعت تایرسازی را در وضعیت بحرانی قرار داده است.

سخنگوی انجمن صنعت تایر ایران تصریح کرد: در صورتی که تولیدکننده بخواهد ارز مورد نیازش را از بازار آزاد تهیه کند، قیمت‌های تولید سر به فلک خواهد زد و این صنعت را از صرفه اقتصادی خارج می‌کند.

وی گفت: اکنون دو کارخانه بزرگ کشور ظرفیت‌های تولیدشان را به قدری پایین آورده‌اند که حتی احتمال تعطیلی آنها وجود دارد.

تنها اشاره کرد: کارخانجات حتی در شرایط تحریمی که مشکلات زیادی وجود داشت، به تولید ادامه دادند، اما امروز مساله ارز در حال ایجاد بحران تازه‌ای است، زیرا بین 30 تا 35 درصد مواد اولیه مورد نیاز این صنعت خارجی و وابسته به تامین ارز است.

انتهای پیام/ منبع: ایرنا‌

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی