پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

لامپ زنون

پلیس راهنمایی و رانندگی: استفاده از لامپ زنون ممنوع است

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ از جریمه بیش از ۳۴۰۰ خودروی سواری به دلیل نصب لامپ زنون در تهران خبر داد.

فاطمه علی اصغری
دوشنبه - ۱۸ دی ۱۴۰۲

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو؛ 

سرهنگ فیروز کشیر با اشاره ممنوعیت نصب لامپ‌های زنون بر روی خودروهای سواری گفت: لامپ‌های زنون حدود 10 تا 100 برابر یک لامپ رشته‌ای نور داشته و رنگ آن نیز سفید است. این نور شدید در حین رانندگی مشکلاتی را برای رانندگان دیگر خودروها ایجاد کرده و به نوعی با آثاری که بر روی چشم می‌گذارد، برای لحظاتی دید راننده دیگر خودروهای سواری را محدود می‌کند. به همین دلیل نیز استفاده از آن در خودروی سواری ممنوع است.

معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: قدرت لامپ زنون به حدی است که در فلاش دوربین‌های عکاسی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: چراغ‌های زنون که در برخی خودروها استفاده می‌شود غیر استاندارد است و فیلترهای لازم را برای محافظت از چشم ندارد، به همین دلیل نیز  نباید از آن استفاده شود و نصب آن مشمول جریمه است.

کشیر افزود:‌ از ابتدای امسال تا پایان آذرماه ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ 3400 دستگاه خودروی سواری را به دلیل نصب لامپ زنون جریمه کرده‌اند. این رانندگان باید حتما نسبت به تعویض لامپ چراغ خودروی سواری خود اقدام کنند.

وی همچنین گفت که در این مدت بیش از 167 هزار فقره اعمال قانون در خصوص نقص سیستم روشنایی خودروها در سطح معابر شهر تهران ثبت شده است و با توجه به اینکه نقص فنی خودرو، معاینه فنی را ابطال می‌کند ، معاینه فنی این خودروها نیز باطل شده است.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی