پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

گواهینامه رانندگی

قوانین جدید دریافت گواهینامه رانندگی اعلام شد+ جزئیات

۱۰ قانون جدید گواهینامه رانندگی در سال ۱۴۰۳ با اصلاحات در بخش‌های مختلف و هزینه دریافت آن توسط راهنمایی و رانندگی فراجا اعلام شد.

فاطمه علی اصغری
دوشنبه - ۲۷ فروردین ۱۴۰۳

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو؛

با آغاز سال ۱۴۰۳ و افزایش مبلغ ثبت نام گواهینامه رانندگی، شاهد قسطی شدن ثبت نام گواهینامه رانندگی در کشور بودیم. حال قوانین و مقررات دریافت گواهینامه رانندگی در سال ۱۴۰۳ که در جهت کاهش تصادفات و جرائم رانندگی در کشور به تصویب رسیده نیز به‌تازگی ابلاغ شده است. در ادامه مطلب، مقررات جدید را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

۱۰ قانون جدید گواهینامه رانندگی در سال ۱۴۰۳

در ادامه تمامی قوانین جدید اخذ یا تمدید گواهینامه رانندگی خودرو در سال جدید را به تفکیک نام می‌بریم.

۱. عدم نیاز به کارت پایان خدمت برای آقایان: بر اساس قانون جدید، آقایان برای دریافت گواهینامه رانندگی دیگر نیازی به ارائه کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی ندارند.

۲. افزایش سن دریافت گواهینامه پایه یک: سن مجاز برای دریافت گواهینامه پایه یک از ۲۳ سال به ۲۵ سال افزایش یافته است.

۳. محدودیت رانندگی در شب برای رانندگان جدید: رانندگانی که به‌تازگی گواهینامه دریافت کرده‌اند، به مدت ۳ ماه اول، مجاز به رانندگی در شب (از ساعت ۱۲ شب تا ۵ صبح) نیستند.

۴. الزام همراهی راننده مجرب: رانندگان جدید در ۳ ماه اول پس از دریافت گواهینامه، باید در حین رانندگی در معابر برون‌شهری، با یک راننده مجرب که حداقل ۲ سال سابقه رانندگی دارد، همراه باشند.

۵. رتبه‌بندی گواهینامه‌ها: بر اساس طرح جدید، گواهینامه‌ها به ۳ رتبه ۱، ۲ و ۳ تقسیم می‌شوند. رانندگانی که تخلفات رانندگی کمتری داشته باشند و به‌طور کلی رانندگی قانون‌مداری داشته باشند، رتبه بالاتری دریافت می‌کنند و از مزایایی مانند تخفیف در جرایم رانندگی و حق تقدم در تردد برخوردار می‌شوند.

۶. افزایش جریمه‌های رانندگی: جرایم رانندگی در سال ۱۴۰۳ به‌طور قابل توجهی افزایش خواهند یافت.

۷. برون‌سپاری خدمات پلیس راهور: برخی از خدمات پلیس راهور، مانند ثبت تخلفات رانندگی، به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

۸. استفاده از دوربین‌های هوشمند برای ثبت تخلفات: در سال ۱۴۰۳، شاهد استفاده گسترده‌تر از دوربین‌های هوشمند برای ثبت تخلفات رانندگی خواهیم بود.

۹. تشدید برخورد با تخلفات رانندگی: پلیس راهور در سال ۱۴۰۳ با تخلفات رانندگی، به‌ویژه تخلفات حادثه‌خیز، برخورد قاطعانه‌تری خواهد داشت.

۱۰. ارائه آموزش‌های رانندگی به صورت آنلاین: بخشی از آموزش‌های رانندگی به‌صورت آنلاین ارائه خواهد شد.

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی

مدارک لازم برای گواهینامه ۱۴۰۳ به شرح زیر هستند:

۱. اصل و یک نسخه کپی از کارت ملی متقاضی

۲. اصل و یک نسخه کپی از شناسنامه (صفحه اصلی و صفحه توضیحات)

۳. گواهی اشتغال به تحصیل دارای مهر تائیدیه منطقه آموزش و پرورش (برای آقایان بالای ۱۸ سال در شرایط تحصیل)

قوانین مربوط به اخذ گواهینامه رانندگی موتورسیکلت

۱. افراد ۱۶ ساله می‌توانند گواهینامه موتورسیکلت‌های خاص (تا ۱۲۵ سی‌سی) را دریافت کنند.

۲. افراد ۱۸ ساله می‌توانند گواهینامه موتورسیکلت‌های سنگین‌تر را دریافت کنند.

۳. شرایط و مدارک لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی در هر پایه، تغییری نکرده است.

۴. هزینه دریافت گواهینامه رانندگی در سال ۱۴۰۲ افزایش یافته است.

زیرساخت‌های لازم برای صدور گواهینامه موتورسیکلت برای افراد ۱۶ ساله هنوز فراهم نشده است و اجرای این بخش از مصوبه به زمان نیاز دارد.

قانون جدید سن دریافت گواهینامه رانندگی

در تاریخ ۱۴۰۲/۱۰/۰۹، هیئت وزیران مصوبه جدیدی را در خصوص شرایط صدور گواهینامه رانندگی به تصویب رساند که بسته به نوع گواهینامه دریافتی تغییراتی در آن منظور شده است. مهم‌ترین تغییرات این مصوبه به شرح ذیل است:

گواهینامه پایه سه:

  • حداقل سن برای دریافت گواهینامه رانندگی پایه سه ۱۸ سال تمام باقی می‌ماند.
  • حداقل قد برای دریافت این گواهینامه ۱۴۰ سانتی‌متر است.

گواهینامه پایه دو:

  • حداقل سن برای دریافت گواهینامه پایه دو ۲۳ سال تمام است.
  • متقاضیان باید حداقل ۷ ماه از تاریخ دریافت گواهینامه پایه سه خود را گذرانده باشند.
  • گذشتن حداقل ۲ سال از تاریخ دریافت گواهینامه پایه دو برای ارتقا به پایه یک الزامی است.

گواهینامه پایه یک:

  • حداقل سن برای دریافت گواهینامه پایه یک ۲۵ سال تمام است.
  • متقاضیان باید حداقل ۲ سال از تاریخ دریافت گواهینامه پایه دو خود را گذرانده باشند.
  • داشتن گواهینامه پایه دو با حداقل ۷ ماه اعتبار الزامی است.

در حال حاضر هیچ قانون جدیدی به طور خاص برای خالکوبی و گواهینامه رانندگی در ایران وجود ندارد. طبق دستورالعملی که در سال ۱۳۹۸ توسط پلیس راهور ناجا ابلاغ شده است، آن دسته متقاضیان گواهینامه رانندگی که دارای خالکوبی‌های مشهود و نامتعارف در نواحی قابل رؤیت بدن خود هستند، به کمیسیون پزشکی ارجاع داده می‌شوند.

در این کمیسیون، روانشناسان و متخصصان سلامت روان، فرد را از نظر وجود احتمالی اختلالات روانی که ممکن است بر رانندگی او تأثیر بگذارند، مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهند. در نهایت، نظر کمیسیون پزشکی در خصوص صلاحیت فرد برای دریافت گواهینامه رانندگی، تعیین‌کننده خواهد بود.

دریافت گواهینامه رانندگی توسط اتباع خارجی

سردار سید تیمور حسینی، رئیس پلیس راهور فراجا درباره امکان دریافت گواهینامه رانندگی توسط اتباع خارجی گفته بود که گواهینامه اتباع سال‌هاست در حال انجام است؛ اما به‌دلیل مسائل جغرافیایی و مهاجرت‌های غیر قانونی، همچنین حضور غیر مجاز اتباع برخی کشورها، چنین حقوقی در سطح رسانه‌ای به حاشیه رفته تا گویی جمهوری اسلامی برای اتباع حقوقی قائل نیست؛ اما قانون همه اتباع خارجی مجاز که از سوی جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته می‌شوند می‌توانند برای دریافت گواهینامه اقدام نمایند.

همچنین وی اظهار داشت:قانونگذار نسبت به اتباع خارجی و شرایط زندگی و حقوق شهروندی آنان نگاهی جامع دارد و قوانین خوبی برای زندگی عادی این افراد در کشور در نظر گرفته است. در حوزه راهنمایی و رانندگی نیز قانون، امتیازات و حقوق اتباع خارجی را پیش‌بینی کرده و از لحاظ قانونی هیچ مانعی در این زمینه وجود ندارد.

رئیس پلیس راهور فراجا در خصوص فرایند و مراحل دریافت گواهینامه توسط اتباع نیز اعلام کرد که طبق قانون، پس از مراجعه اتباع برای دریافت گواهینامه، ابتدا به پلیس مهاجرت ارجاع می‌شوند و پس از دریافت تایید می‌توانند برای گواهینامه اقدام کنند. همچنین روند آزمون کتبی و عملی اتباع همانند دیگر شهروندان برگزار می‌شود و تفاوتی در این زمینه وجود ندارد.

وی در نهایت افزود:جمهوری اسلامی ایران با تعدادی از کشورها مراودات راهنمایی و رانندگی دارد و به‌عنوان مثال بلغارستان گواهینامه ایران را به رسمیت می‌شناسد و در مقابل ما نیز گواهینامه بلغارستان را به رسمیت می‌شناسیم. جمهوری اسلامی ایران برای همه اتباع مجاز و قانونی بهتر از بسیاری از کشورهای مدعی، حق و امتیاز شهروندی قائل است و این مسئله طی چند دهه اخیر به‌طور مستمر جریان داشته است.

انتهای پیام/

منبعک گجت نیوز

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی