پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

خودروهای گذرموقت

هشدار پلیس درباره خرید و فروش خودروهای گذرموقت

سرهنگ فیروز کشیر، معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ، تاکید کرد که خرید و فروش خودروها با پلاک گذرموقت غیرقانونی است.

فاطمه علی اصغری
سه شنبه - ۲۲ خرداد ۱۴۰۳

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو؛

وی در این باره توضیح داد: پلاک قطعه‌ای فلزی در ابعاد مختلف است که روی آن اعداد و حروف مختلف نوشته شده و در واقع هویت وسایل نقلیه محسوب می‌شود. استفاده از پلاک ها به سال 1298 باز می‌گردد که در ابتدا روی گاری ها نصب شد و از سال 1305 به بعد روی خودروها نیز نصب شد.

وی افزود: پلاک‌های سبز رنگ مربوط به نیروهای پلیس و سپاه پاسداران است. همچنین پلاک‌های قرمز رنگ مربوط به خودروهای دولتی است. پلاک های زرد رنگ متعلق به تاکسی‌ها و خودروهای راهداری و ساخت و ساز هستند. پلاک‌های آبی رنگ با حروف D، متعلق به سفارتخانه و دیپلمات‌ها است. پلاک سفید با حروف «گ» نیز متعلق به خودروهای گذرموقت است. خودروهای آبی رنگ با حروف «ز» و «ف»  متعلق به ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت دفاع است. همچنین خودروهای ارتش نیز پلاک کرم رنگ دارند. موتورسیکلت‌ها نیز دارای پلاک های ملی هستند. رنگ سفید متعلق به افراد شخصی است، همچنین قرمز، کرم و سبز متعلق به نیروهای نظامی و دولتی است.

وی تاکید کرد: پلاک همانند کارت ملی و کارت شناسایی برای وسایل نقلیه است و هر وسیله باید پلاک داشته باشد که مختص خود آن است. همچنین تردد خودروها بدون پلاک، غیرقانونی است. هر پلاک مختص یک فرد است؛ اگر فردی خودروی خود را بفروشد، این پلاک برای فرد به صورت امانت تا شش ماه نگهداری می‌شود.

سرهنگ کشیر گفت: پلاک‌های خارجی و پلاک‌های منسوخ شده غیرمجاز هستند. همچنین تغییر در پلاک‌ها یا پلاک‌های دست نوشته نیز غیرقانونی است و پلیس در صورت مشاهده با آنها برخورد می‌کند. بر اساس ماده 19 آئین نامه راهنمایی و رانندگی، تردد وسایل نقلیه بدون پلاک ممنوع است. همچنین کلیه خودروسازان و مونتاژکاران وسایل نقلیه باید قبل از فروش این وسایل را شماره گذاری کنند.

وی درباره پلاک گذرموقت توضیح داد: استفاده از پلاک موقت، برای افراد خارجی است که قصد دارند از کشور ما عبور کنند. یا ایرانی‌هایی که به صورت موقت در کشور حضور دارند. اخیرا این پلاک ها افراد را دچار مشکل کرده‌اند؛ زیرا افراد بدون مشورت با وکلا و انجام روند اداری و قانونی، اقدام به خرید و فروش این وسایل نقلیه با پلاک‌های گذرموقت کرده‌اند. اما طبق آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرگی، اگر شخص یا شرکتی بخواهد خودرویی را وارد کشور کند باید آن را در گمرک ثبت کند و با مجوز در کشور تردد کند. این مجوزها اعتبار دارند و پس از اتمام اعتبار باید از کشور خارج شوند. شهروندان باید دقت کنند که این خودروهای پلاک گذر موقت، بسیاری از خدمات را دریافت نمی‌کنند، به عنوان مثال کارت سوخت به آنها تعلق نمی‌گیرد و امکان خرید و فروش آنها وجود ندارد. همچنین تنها افرادی می‌توانند با آن رانندگی کنند که مجوز به اسم آنها است.

سرهنگ کشیر تاکید کرد: اگرچه بازار خرید و فروش این خودروها داغ است اما اگر پلیس تخلفی از این خودروها ببیند،  به عنوان خودروی قاچاق با آن برخورد شده و توقیف می‌شوند.

انتهای پیام/

منبع: باما

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی