پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سامانه خدمات پیامکی نیروی انتظامی

اعلام خلافی خودرو ساماندهی می شود+جدول نرخ جرایم رانندگی

ماجرای ناهماهنگ بین سایت‌های پلیس راهور با دفاتر پلیس +۱۰ ادامه دارد؛ سایت‌هایی که پلیس راهور برای اعلام میزان جرایم تخلفات رانندگی و خلافی خودرو به شهروندان معرفی کرده هماهنگ نیستند.   میزان جریمه‌ای كه دفاتر پلیس +10 در برگه خلافی اعلام می‌كنند به‌روزتر است، در نتیجه شهروندان ناچار می‌شوند به جای استفاده از خدمات […]

میلاد میرعابدینی
یکشنبه - ۷ شهریور ۱۳۹۵

ماجرای ناهماهنگ بین سایت‌های پلیس راهور با دفاتر پلیس +۱۰ ادامه دارد؛ سایت‌هایی که پلیس راهور برای اعلام میزان جرایم تخلفات رانندگی و خلافی خودرو به شهروندان معرفی کرده هماهنگ نیستند.

 

میزان جریمه‌ای كه دفاتر پلیس +10 در برگه خلافی اعلام می‌كنند به‌روزتر است، در نتیجه شهروندان ناچار می‌شوند به جای استفاده از خدمات رایگان اینترنتی، زحمت سفرهای درون شهری را به جان خریده و با پرداخت 3 هزار و 800 تومان پرینت تخلفات احتمالی خود را دریافت كنند، بماند كه درصورتی كه خلافی متقاضی بیشتر از 3برگ باشد به ازای هر برگ اضافه 300 تومان دریافت می‌شود.

برخی شهروندان در تماس با همشهری با انتقاد از ناهمخوانی بین سایت‌های پلیس راهور، از اینكه باوجود پرداخت مبلغ جریمه‌ رانندگی، این پرداختی‌ها چند روز بعد در سامانه پلیس راهور ثبت می‌شود نیز گله دارند.

رئیس پلیس راهور در پاسخ به پرسش همشهری درباره علت به روز بودن پلیس‌ +10 نسبت به سایر سامانه‌های ثبت تخلفات می‌گوید: «زیرساخت‌های ارتباطی و مخابراتی دفاتر پلیس‌+10 از گذشته قوی‌تر بوده و ارتباط بهتری برقرار كرده‌اند. البته اكنون سایر سامانه‌ها ازجمله شماره 1101202020 یا سایت راهور 120 تأخیر زیادی ندارد، مگر اینكه مشكلی برای برخی شهروندان كه جرایم خود را پرداخت كرده‌اند از طریق سامانه بانك یا پلیس ایجاد شود كه جزو موارد استثناست و با مراجعه شهروندان مشكل حل می‌شود.»

سردار تقی مهری با اعلام اینكه هم‌اكنون زمان لازم برای اعلام پرداخت جرایم تخلفات رانندگی و خلافی خودرو به 12 تا 16 ساعت و به‌صورت میانگین به 24 ساعت كاهش پیدا كرده، می‌گوید: «در هر صورت این موضوع مهمی است و ما سعی می‌كنیم زمان را تا حدی كه ممكن است كوتاه‌تر كنیم.»

وی با بیان اینكه در گذشته اطلاعات تخلفات رانندگان به‌صورت ماهانه ثبت می‌شد، می‌گوید:‌ «افراد فقط از طریق درگاه بانك ملی می‌توانستند قبوض جریمه رانندگی را پرداخت كنند، ولی هم‌اكنون 17 بانك با پلیس ارتباط برقرار كرده تا مردم به راحتی بتوانند قبوض جریمه رانندگی را بپردازند. تا 2‌ ماه پیش حدود یك هفته زمان صرف می‌شد تا پیامك پرداخت جریمه برای رانندگان متخلف ارسال شود.‌ براین اساس ضمن برگزاری جلسات مشترك با مسئولان مربوطه و بانك‌ها، به‌ویژه ملی این زمان به 24 ساعت كاهش یافت. افرادی كه جریمه تخلف رانندگی و خلافی خودرو خود را پرداخت كنند طی24 ساعت در سامانه اجراییات پلیس ثبت و اعمال می‌شود.»

بروزرسانی:

نصب گارد (سپر حفاظتی) برای خودرو جریمه دارد!

بخشودگی دیرکرد جریمه های رانندگی 96 در صورت پرداخت تا پایان آذر 97

تأخیر در ثبت جرایم

سردار مهری با تأیید اینكه ممكن است هنوز تعدادی برگ جریمه داشته باشیم كه جریمه شده باشند اما زمان آن به‌صورت آنلاین در سامانه پلیس نیامده باشد، می‌گوید: «با ابزارهایی كه در اختیار داریم در مدت 8تا 12ساعت و حداكثر 24ساعت در هر مقر نیروی انتظامی به‌صورت مكانیزه قبض جریمه صادر می‌شود. اطلاعات با سامانه پلیس تبادل ‌و ارتباط به‌صورت آنلاین و مستقیم بین پلیس و مكان‌هایی كه دفاتر پلیس +10 مستقر است، برقرار می‌شود؛ از این طریق افراد می‌توانند پرینت تخلفات خود را بگیرند. البته از طریق پیامك هموطنان می‌توانند اطلاعات لازم در مورد تخلفات رانندگی خود را دریافت كنند یا از طریق ارسال كد 17 رقمی كارت خودرو (VIN) به شماره 1101202020 در كمتر از یك دقیقه پیامك مربوط به میزان تخلفات رانندگی خود را دریافت كنند.»

به گفته او شهروندان برای دریافت اطلاعات جزئی‌تر از تخلفات رانندگی مانند تاریخ، زمان و مكان باید به دفاتر پلیس +10 یا سایت www.rahvar120.ir مراجعه كنند.

وعده رئیس پلیس تهران برای همخوانی سامانه‌های پلیس در صدور برگه خلافی در حالی است كه سرهنگ احمد كرمی‌اسد، رئیس مركز اجراییات پلیس راهور تیر‌ماه امسال درباره تطبیق نداشتن خلافی صادره در مراكز پلیس+10و محتویات سایت پلیس به همشهری گفته بود: «همانطور كه قبلا نیز اعلام‌شده محتویات سایت استعلام تخلفات رانندگی آفلاین است. اطلاعاتی كه در برگه خلافی دفاتر پلیس +10 ارائه می‌شود به‌روزتر است.چند روز طول می‌كشد تا فایل جرایم و اعمال قانون در سامانه ثبت شود. در برخی مواقع بین ثبت جریمه و اعمال قانون تا ثبت آن در این سامانه چند روزی فاصله ایجاد می‌شود كه علت آن بروز مشكلات فنی در سامانه ثبت جرایم است و در واقع محتویات این سامانه به روز نیست.»

مردم چه می‌گویند؟

تماس‌ها و پیام‌های شهروندان با همشهری درباره این موضوع را می‌شود چنین خلاصه كرد: «در حالی سایت راهور 120 وپیامك 1101202020 برای اعلام میزان خلافی به روز نیستند كه برگه خلافی با اطلاعات جدید‌تر در دفاتر پلیس+ 10 با دریافت 3 هزار و 800 تومان صادر می‌شود. علت به روز بودن اطلاعات دفاتر پلیس+10هم این است كه مردم مجبور به پرداخت این مبالغ در دفاتری شوند كه احتمالا مسئولان آنها بازنشستگان پلیس و نیروی انتظامی هستند.این دفاتر بابت هر ردیف خلافی قابل اعتراض هم 260 تومان دریافت می‌كنند.»

نرخ جرایم رانندگی:

خلافی خودرو

دیدگاه خود را بنویسید

نظرات کاربران

کیوسک مطبوعاتی