پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

واردات خودرو

پشت پرده واردات خودرو توسط غیر رسمی ها

رییس شورای رقابت از ترفند جدید برخی نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی برای رقابتی جلوه دادن فرآیند فعلی واردات خودرو به کشور با هدف حفظ انحصار بر این بازار، پرده برداشت. چندی پیش دستورالعملی توسط وزارت صنعت و معدن ارائه شد که با انتقادهایی روبرو شد. این دستور العمل تنها کسانی را مجاز به واردات خودرو […]

سهیل زنگنه
یکشنبه - ۱۴ تیر ۱۳۹۴

رییس شورای رقابت از ترفند جدید برخی نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی برای رقابتی جلوه دادن فرآیند فعلی واردات خودرو به کشور با هدف حفظ انحصار بر این بازار، پرده برداشت.

چندی پیش دستورالعملی توسط وزارت صنعت و معدن ارائه شد که با انتقادهایی روبرو شد. این دستور العمل تنها کسانی را مجاز به واردات خودرو می دانست که بتوانند خدمات پس از فروش ارائه دهند یا با نمایندگی های رسمی قرارداد خدمات ببند. اما اگر نمایندگی های رسمی قرارداد نبندند واردات انحصاری خواهد شد. پس مطرح شدن این موضوع اخباری مبنی بر لغو این دستورالعمل منتشر شد اما وزرات صنعت و معدن اعلام کرد این دستور العمل به قوت خود باقی است.

پس از آن در جدیدترین رویداد در این زمینه رییس شورای رقابت در واکنش به اظهارات معاون وزیر صنعت، با تاکید بر وجود انحصار در واردات خودرو، اظهار کرده است:” بررسی دستورالعمل واردات خودرو نشان می‌دهد که فقط تعداد محدودی توانسته‌اند از طریق نمایندگی‌های رسمی اقدام به واردات کنند. حتی آقای خسروتاج (قائم مقام وزیر صنعت) نیز در جلسه‌ای که با اعضای شورا داشت اعلام کرد که فقط تعداد محدودی امکان ثبت‌نام پیدا کرده‌اند که این امر شاید ناشی از مشکلات دستورالعمل باشد. البته به نظر می‌رسد که آن تعداد محدود هم کارکنان خود نمایندگی‌های رسمی بوده‌اند و در عمل هنوز دستورالعمل ساماندهی خودروهای وارداتی در سطح بازار اجرایی نشده است”.

تهدید رئیس شورای رقابت

رییس شورای رقابت با بیان اینکه مسلم است که هنوز دستورالعمل ساماندهی خودروهای وارداتی بازار را به سمت رقابتی شدن هدایت نکرده است، خاطرنشان کرده است:” اگر دستورالعمل مذکور اصلاح نشود شورای رقابت براساس قانون باید به این موضوع ورود پیدا کند تا انحصار بازار خودروهای وارداتی برطرف شود”.

تهدید رییس شورای رقابت به اینکه اگر وزارت صنعت، معدن و تجارت در جهت اصلاح دستورالعمل واردات خودرو اقدام نکند، این شورا راسا به این کار اقدام خواهد کرد در حالی است که اقدام برخی نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی در زمینه صدور مجوز واردات خودرو برای کارکنان‌شان نشان می‌دهد که این شرکت‌ها تا حدی بر حفظ انحصار بر واردات خودرو اصرار دارند که در این زمینه حتی از اقداماتی چون صدور مجوزهای واردات خودرو برای کارکنان‌شان با هدف رقابتی جلوه دادن واردات خودرو نیز، فروگذار نیستند.

در چنین شرایطی باید دید که آیا شورای رقابت می‌تواند طبق وظایف ذاتی خود، روند واردات خودرو به کشور را رقابتی کند یا اینکه اقدامات این‌چنینی نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی کارساز خواهد بود.

در آینده قدرت چانه زنی با خودروساز خارجی بالاتر می رود

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی