راهنمای خرید و نگهداری لاستیک خودرو

لاستیک خودرو به عنوان آخرین عضو گردنده از سیستم انتقال قدرت شناخته می شود که نقش مهمی را در کنترل خودرو بر عهده دارد. پس انتخاب لاستیک مناسب و نگهداری از آن از مهمترین عوامل در بهبود عملکرد خودرو به شمار می روند.

تنظیم باد لاستیک خودرو :

یکی از موارد قابل توجه در مورد تایر، تنظیم باد آن است. برای درک بهتر این اصل به مثالی اشاره می کنیم:

باورتان می شود در هر قدمی که بر می دارید نیرویی چند برابر وزنتان را به پاها وارد می کنید؟ البته پزشکان معتقدندکه این نیرو به صورت یکسان روی تمامی پا وارد نمی شود. براساس مطالعات پزشکی شما چه لاغر باشید چه چاق موقع دویدن یا راه رفتن بیشترین فشار را روی قسمتی از پا وارد می کنید که مثل یک ضربه گیر وزن شما را تحمل می کندو مانع از آسیب رسیدن به استخوان ها می شود. جالب است بدانید همین نظریه را مهندسان مکانیک در مورد لاستیک خودرو دارند. براساس مطالعات صنعتی ترکیب باد و لاستیک در خودرو مشابه استخوان و گوشت پاشنه پا است. به این ترتیب که تنها 5درصد وزن خودرو روی لاستیک وارد شده و95درصد دیگر را باد درون لاستیک تحمل می کند. به همین دلیل کارشناسان فنی خودرو از لاستیک به عنوان پاشنه آشیل اتومبیل یاد می کنند. آنها توصیه می کنند همان طورکه به سلامتی پاهایتان فکر می کنید  برای حفظ ایمنی ماشین و البته خودتان به فکر سلامتی ((پای))خودرویتان هم باشید. مهم ترین توصیه مکانیک ها در این خصوص کنترل ماهیانه فشار باد لاستیک است.

فشار باد تایرها براساس استانداردهای خاصی تنظیم می شود که خودروسازان در دفترچه راهنمای خودرو آن را اعلام می کنند. معمولا فشار باد لاستیک برای هر خودرو به صورت برچسبی در کنار درب طرف راننده یا درب صندوق عقب هم نصب می شود. به گفته کارشناسان لاستیک میزان فشار باد تایر برای خودرو های سواری بین 30تا 35 PSi  است. اگر فشار باد لاستیک پایین تر از میزان اعلام شده باشد ، باعث لغزش یا جابجایی بیش از حدتایر در ناحیه تماس با جاده شده و درنتیجه سبب افزایش حرارت بیش از حد آن می شود. همین مشکل در مورد فشار بیش از حد باد نیزصادق است. درصورتیکه فشار باد تایر بالاتر از حد استاندارد باشد تماس لاستیک با جاده ناقص بوده که علاوه بر کاهش عمر تایر می تواند برای سرنشینان خودرو خطر آفرین باشد.کارشناسان لاستیک توصیه می کنند پیش از حرکت وزمانی که تایر خنک است اقدام به تنظیم فشار باد آن کنید. معمولا پس از رانندگی طولانی، حرارت وفشار باد افزایش پیدا می کند. بنابراین در این حالت اگر فشار باد تایر از حد توصیه شده بیشتر باشد هیچگاه آن را کم نکنید وپس از خنک شدن ، مجددا فشارباد تایر را کنترل کنید.توصیه دیگر اهل فن، تنظیم فشار باد براساس باری است که خودرو حمل می کند. شما نباید باری که بیش از  حدمجاز برای وسیله نقلیه تان است را با آن حمل کنید. اگر به هر دلیلی مجبورشدید تاباری بیش از حد مجاز را روی خودروتان وارد کنید باید براساس دستورالعمل دفترچه راهنمای خودرو ومشورت با کارشناسان فنی میزان  فشار باد لاستیک را افزایش دهید.

انتخاب لاستیک خودرو متناسب با کاربری

گزارش خودرو

فعالان بازار لاستیک توصیه می کنند به منظور انتخاب صحیح رینگ و لاستیک ، پس از مطالعه کتابچه راهنمای خودرو به کاربری ماشین تان توجه کنید. به گفته آنها ، دراین زمینه به عواملی مثل کاربری استاندارد یا اسپرت، تحمل بار معمولی یا زیاد و…. باید توجه کنید. معمولا خودروهایی که از کمپانی خارج می شوند دارای لاستیک های فابریک با کاربری استاندارد هستند. برای نمونه برای خودرویی مثل پژو206 ،لاستیک و رینگ استاندارد با سایز 14/65/185 استفاده شده است. اگر شما می خواهید این خودرو را به حالت اسپرت تغییر دهید سایز رینگ و لاستیک متناسب با این کاربری 16/45/205 خواهد بود. عدد 205 پهنای لاستیک به میلیمتر ،45 به معنای این است که فاق لاستیک 45% پنهای آن است و 16 قطر رینگ به اینچ را نشان می دهد.امروزه چون نیروی انتظامی نسبت به اسپرت خودروها حساس شده است،مردم کمتر به سراغ رینگ اسپرت می روند وچندسالی است که استقبال مردم از رینگ و لاستیک های پهن و اسپرت کم شده است.کارشناسان فنی خودرو معتقدند رینگ و لاستیک های پهن یا به اصطلاح عام((اسپرت)) زیبایی خاصی به خودرو می دهد اما همین لاستیک پهن باعث خشکی حرکت فرمان می شود.

لاستیک رادیال یا بایاس؟

گام بعدی در انتخاب لاستیک توجه به نوع تکنولوژی تولیدی آن است. به طور معمول لاستیک های موجود در بازار در دو نوع بایاس و رادیال است.به گفته کارشناسان ، در تولید لاستیک های بایاس که از تکنولوژی قدیمی برخوردار هستند،از الیاف ورشته های نخی استفاده می شود.درحالیکه در تولید لاستیک های رادیال از رشته های سیمی استفاده می شود.فروشندگان تایرمعتقدند که تایرهای بایاس اگر تحت تاثیر نیروهای عمودی قرار بگیرند ،سطح تماس آج آنها تغییر شکل داده وبه مرور حالت جمع شده پیدا می کند.این مساله باعث کاهش عمرلاستیک وچسبندگی آن به جاده می شود.درمقابل تایرهای رادیال به دلیل ساختار محکم وتغییرات اندک شکل آج ها، درپیچ،چسبندگی خوبی به سطح جاده دارند.این لاستیک ها به دلیل به کارگیری رشته های سیمی در ساختار خود،تحمل سرعت بالاتری نسبت به تایرهای بایاس را دارندوعمرآنها نسبت به لاستیک های بایاس 40تا60 درصد بیشتراست.به گفته فعالان بازار ،تکنولوژی تولیدی اکثر شرکت های ایرانی از نوع بایاس بوده و اکثر تایر های رادیال وارداتی هستند.توجه داشته باشید قیمت لاستیک های رادیال بیشتر از نوع بایاس بوده ونوع تایر روی آن حک شده است.

بروزرسانی:

افزایش 9 درصدی قیمت لاستیک خودرو

 

چگونه طول عمر برف پاک کن خودرو را افزایش دهیم؟

بهترین راه برای گرم کردن موتور خودرو در زمستان

تفاوت آرایش خطی و خورجینی در موتور خودرو

نکاتی مهم برای نگهداری بهتر از گیرباکس خودروهای اتوماتیک

نکاتی مهم درباره روغن موتور

نکاتی کلیدی برای سرویس شمع های خودرو

توصیه‌هایی برای نگهداری و تعمیر سیستم تعلیق خودرو

 

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!
  1. جواد

    با سلام در متن بالا درمورد سایز لاستیک فکر میکنم درست بیان نشده .عرض لاستیک ۴۵ میلیمتر . درستش اینکه فاق لاستیک ۴۵ درصد پهنای لاستیک ۲۰۵ که میشود حدود ۹۲ میلیمتر .بنظرم این درست هست
    با تشکر