راه‌های جلوگیری از تصادف زنجیره‌ای

شرایط جوی مانند بارش باران و برف و مه‌گرفتگی علی‌رغم این‌که نعمت و رحمت از سوی باری تعالی است، اما در چرخه ترافیک، وضعیت و نحوه تردد و رانندگی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و خود به خود احتمال بروز حوادثی از جمله تصادف زنجیره‌ای را فراهم می‌کند.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، آنچه باعث به سطور درآوردن این متن شد تصادف زنجیره‌ای در جاده های کشور مثل تبریز، قم، قزوین و مشهد در چند هفته اخیر بود که حکایت از بی‌توجهی یا بی‌احتیاطی تعدادی از رانندگان دارد چراکه در معابر لغزنده یا مه‌گرفته، فقط کافی است رانندگان عزیز به دو اصل مهم «سرعت مطمئنه» و «فاصله طولی» توجه داشته باشند.

سرعت مطمئنه سرعتی است که راننده با توجه به شرایط ترافیکی و شرایط جوی اتخاذ می‌کند تا بتواند وسیله نقلیه را به موقع کنترل کند. فاصله طولی با وسیله نقلیه جلویی نیز در راه‌های لغزنده باید دو تا سه برابر راه‌های خشک باشد. آنچه مسلم است مواد 129 و 130 و 173 آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی تعیین تکلیف کرده و اشعار می‌دارد که در نقاطی که میدان و عمق دید به دلایلی مثل بارش برف یا مه‌گرفتگی محدود می‌شود رانندگان باید سرعت وسیله نقلیه خود را قدری کاهش دهند تا بدون حادثه ادامه مسیر دهند و حتی اگر میدان دید بسیار محدود شد باید در منتهی‌الیه سمت راست متوقف شوند و پس از عادی شدن شرایط ادامه مسیر دهند.

بنا به شرح فوق باید اذعان نمود که در چنین شرایطی که معابر و جاده‌های متعددی در کشور و در طول سال دارای مه‌گرفتگی هستند نیازی به مسدود نمودن آنها نیست و کافی است رانندگان با رعایت فاصله مناسب و با رعایت سرعت مطمئنه به شرحی که عرض کردیم از وقوع تصادفات جلوگیری کند و اگر بر فرض محال معتقد بر این باشیم که پلیس راه باید در چنین وضعیتی راه‌ها را مسدود کند باید به این دو موضوع دقت کنیم:

اولا بزرگراهی مثل بزرگراه شهید شوشتری مشهد که یک راه مهم و پرتردد بوده باید مسدود شود یا گردنه حیران در استان اردبیل یا معابر در آذربایجان  باید ممنوعیت تردد اجرا شود که امری غیرممکن است.

ثانیا وظایفی که در ضوابط و مقررات پیش‌بینی شده، قطعا با بروز تصادف نیز بر همین مبنا تعیین تکلیف شود.

در پایان لازم می‌دانم به ماده 17 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 1389 اشاره‌ای داشته باشم که مبین کارشناسی تصادفات توسط کارشناسان مرتبط است و اگر نظر کارشناس مبهم یا ناقص باشد یا مغایرت با اوضاع و احوال مسلم قضیه داشته باشد یا اعتراض موجه و مدللی توسط اصحاب دعوی صورت پذیرد، در این صورت موضوع به هیئت کارشناسی مطابق مقررات آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب ارجاع می‌شود.

بنابراین در تصادف بین وسایل نقلیه اگر کارشناسان مرتبط، نظریه خود را تنظیم و ارایه
کرده اند، باید براساس آن، روند رسیدگی ادامه یابد و در صورت نیاز از مفاد ماده 17 فوق‌الذکر استفاده شود.

جزییات پوشش‌های متنوع بیمه بدنه خودرو

ثبت بیش از یک میلیون تخلف رانندگی در نوروز۹۶

افزایش سفرها و کاهش حوادث رانندگی

نکاتی وحشتناک که از تصادف نمی دانستید!

هرروز 47 نفر در تصادفات رانندگی کشته می شوند

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!