راهکارهایی برای بهبود شرایط معاملات خودرو

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان اتومبیل با اشاره به بالا بودن هزینه صدور سند محضری در معاملات خودرو ، گفت: برای حل این مشکل در حال رایزنی با مجلس و پلیس راهور هستیم.

سعید مؤتمنی در گفت‌ و گو با فارس اظهار داشت: تا سال 85 مشکلی در زمینه صدور سند خودروها و جابجایی خودرو نداشتیم و تعویض پلاک با هزینه پایینی انجام می‌شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر افزایش هزینه صدور سند باعث ایجاد مشکلاتی برای فروشندگان و خریداران خودرو در بازار شده است، افزود: هزینه سند زدن در محضر برای خودرویی مانند لندکروز 5 میلیون تومان است، در حالی که نمایشگاه‌دار در فروش این خودرو سود یک میلیون تومانی را کاسب می‌شود و به همین دلیل اگر بخواهد در زمان خرید خودرو از صاحب اولش، تغییر نام و صدور سند انجام دهد، با توجه به بالا بودن هزینه سند زدن، این کار برای او صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

وی با اشاره به نامه‌نگاری‌های انجام شده از سوی اتحادیه نمایشگاه‌داران با پلیس راهور، گفت: از پلیس خواستیم تا معاملات مربوط به خرید و فروش خودرو ثبت شود و هزینه محضری نیز کاهش یابد.

مؤتمنی تصریح کرد: بالا بودن هزینه صدور سند در محضر باعث شده که تعویض پلاک خودرو با تأخیر انجام شود و در همین مدت ممکن است تخلفاتی به نام صاحب پلاک ثبت شود و مشکلاتی را برای او به همراه داشته باشد. در حالی که اگر هزینه صدور سند کاهش یابد، پلاک خودرو سریع تغییر خواهد کرد و دیگر مسئولیتی متوجه فروشنده نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه هم‌اکنون هزینه صدور سند برای پراید در محضر 500 هزار تومان است، گفت: سود فروش یک پراید 22 میلیون تومانی، حدود 100 هزار تومان است و در این شرایط، پرداخت هزینه 500 هزار تومانی برای واسطه‌های خرید و فروش به صرفه نیست.

به گفته وی، هزینه نقل و انتقال سند برای پراید در سال 88 حدود 50 تا 60 هزار تومان بوده است.

وی با بیان اینکه معاملات خودرو باید مکانیزه شود، گفت: از پلیس خواستیم تا نمایشگاه داران خودرو که دارای پروانه هستند را در موضوع خرید و فروش خودرو دخالت دهند و معامله خودرو توسط این افراد انجام شود.

وی با تأکید بر لزوم صدور کد رهگیری برای معاملات خودرو، گفت: استفاده از این روش باعث کاهش فساد در بازار خودرو خواهد شد.

پینوشت: کافی بودن صدور برگه سبز و عدم نیاز به ثبت سند خودرو در محضر تنها از قول رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان اتومبیل بیان شده و به منزله نظر وی است. بدیهی است که این موضوع در دستگاه های مربوطه به تصویب رسیده و خریدار خودرو می تواند درخواست انتقال سند خودرو در محضر را داشته باشد و ثبت سند خودرو در دفترخانه ها الزامی است.

الزام ثبت نقل و انتقال خودرو در دفاتر ثبت اسناد رسمی

دست به گریبانی رکود با بازار خودرو

مراحل و مدارک مورد نیاز برای نقل و انتقال سند خودرو

در معاملات خودرو این نکات را فراموش نکنید

پدیده‌ای به نام دستکاری کیلومتر خودرو دست دوم

لیست مراکز تعویض پلاک و شماره گذاری+آدرس و شماره تلفن

در صورت عدم فک پلاک خودرو توسط خریدار چه کنیم؟

دفاتر ثبت باید برای ثبت نقل‌ و انتقال خودرو در مراکز تعویض پلاک مستقر شوند

 

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!
  1. م.ا

    علاوه بر مشکلات هزینه سند قطعی زدن ، کلاهبرداری تو خرید و فروش ماشین دست دوم هم یه مشکل بزرگی شده . یه 206 تیپ 5 دست دوم خریدم چنان به من انداختن که باورم نمیشد . نمایشگاهی اصلا فروشنده رو با من روبرو نکرد. نمیتونم پیداش کنم یه جوری توافق کنیم چون ایرادات زیادی داره تو همین یه هفته که خریدمش 2 میلیون خرج کردم بازم خرج داره. شما لطفا یه فکری برای خرید و فروش ماشین دست دوم بکنید که این دلال ها نتونن سر مردم اینجوری کلاه بذارن.