پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

توسعه_خودرو_خودروسازی_تولید خودرو

قیمت خودرو 10 درصد کم می شود؟!

یک کارشناس صنعت خودرو کاهش 10 درصدی قیمت خودرو را با توافق هسته ای پیش بینی کرد پیش‌بینی کرد. این روزها بحث بر تاثیر توافق بر بازار خودرو داغ است بسیاری از خودرو سازان خارجی آماده ورود به ایران هستند و خریداران منتظر نتیجه هستند. به همین دلیل بازار راکد شده و شاهد کاهش قیمت […]

سهیل زنگنه
دوشنبه - ۲۲ تیر ۱۳۹۴

یک کارشناس صنعت خودرو کاهش 10 درصدی قیمت خودرو را با توافق هسته ای پیش بینی کرد پیش‌بینی کرد.

این روزها بحث بر تاثیر توافق بر بازار خودرو داغ است بسیاری از خودرو سازان خارجی آماده ورود به ایران هستند و خریداران منتظر نتیجه هستند. به همین دلیل بازار راکد شده و شاهد کاهش قیمت خودرو هستیم. برخی کارشناسان معتقدن با انجام توافق کیفیت خودرو افزایش می یابد ولی قیمت کم نخواهد شد. اما یک کارشناس دیگر صنعت خودرو معتقد است: سه تا چهار ماه پس از توافق هسته‌ای قیمت خودروهای داخلی بین پنج تا 10 درصد کاهش خواهد یافت.

شهرام آزادی اظهار کرد: در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای برخی هزینه‌های اضافی صنعت خودرو که ناشی از خرید مواد اولیه و قطعات از واسطه‌ها و همچنین هزینه‌های اضافی نقل و انتقال پول است از بین خواهد رفت.

وی با بیان اینکه با توافق هسته‌ای قیمت ارز نیز کاهش خواهد یافت، خاطرنشان کرد: بنابراین سه تا چهار ماه پس از توافق به دلیل از بین رفتن هزینه‌های اضافی تولید خودرو و افت نرخ ارز، شاهد کاهش پنج تا 10 درصدی قیمت خودروهای داخلی خواهیم بود.

عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ادامه داد: گذشته از کاهش قیمت خودروهای داخلی، به دلیل تامین قطعات و مواد اولیه از منابع معتبر خارجی به‌ویژه اروپایی شاهد افزایش کیفیت این محصولات نیز خواهیم بود.

وی افزود: سال آینده نیز اگرچه به دلیل رشد سالانه تورم، هزینه‌های تولید خودرو در کشور افزایش می‌یابد اما این رشد هزینه‌ها از ناحیه کاهش هزینه‌های ناشی از توافق هسته‌ای جبران شده و قیمت خودروهای داخلی در سطح قیمتی به‌طور میانگین 10 درصد ارزان‌تر از قیمت‌های فعلی، تثبیت خواهد شد.

به گزارش ایسنا، آزادی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود قیمت خودروهای وارداتی نیز تحت تاثیر کاهش نرخ ارز، حداقل 10 درصد کاهش یابد، تصریح کرد: در این زمینه با توجه به انحصار فعلی در واردات خودرو باید با هرگونه اقدام احتمالی نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی در جهت کاهش واردات این محصول با هدف جلوگیری از کاهش قیمت‌ها، برخورد کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

نظرات کاربران

کیوسک مطبوعاتی