پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

General_motors_جنرال موتور

فعلاً خودروسازان آمریکایی به ایران نخواهند آمد.

پیش از انجام توافق هسته ای برخی از خودروسازان آمریکایی مانند فورد و جنرال موتورز علاقه خود را به بازار ایران نشان داده بودند اما به نظر می رسد در حال حاضر این امکان وجود ندارد. بر اساس توافق جامع هسته ای، شهروندان آمریکایی و بنگاه های اقتصادی و بانک های این کشور همچنان به […]

سهیل زنگنه
جمعه - ۲۶ تیر ۱۳۹۴

پیش از انجام توافق هسته ای برخی از خودروسازان آمریکایی مانند فورد و جنرال موتورز علاقه خود را به بازار ایران نشان داده بودند اما به نظر می رسد در حال حاضر این امکان وجود ندارد.

بر اساس توافق جامع هسته ای، شهروندان آمریکایی و بنگاه های اقتصادی و بانک های این کشور همچنان به طور کلی از هرگونه معامله با شرکت های ایرانی ممنوع هستند و تنها واردات مواد غذایی و فرش از ایران و صادرات هواپیما به ایران مستثنی شده است.

توافق هسته ای روز سه شنبه بین ایران و قدرت های جهانی، تحریم های تجاری آمریکا علیه ایران را لغو کرده اما چند استثنا در زمینه تجارت مواد غذایی، فرش و قطعات هواپیما ایجاد شده است.

مقامات ارشد دولت آمریکا ساعاتی پس از اعلام توافق هسته ای با ایران، اعمال تغییرات جزئی در تحریم تجاری آمریکا علیه ایران را تایید کردند.

بر اساس این گزارش، فارغ از چند استثنای برقرار شده بر اساس توافق جامع هسته ای، شهروندان آمریکایی و بنگاه های اقتصادی مثل شرکت های خودروسازی و بانک های این کشور همچنان «به طور کلی از هرگونه معامله با شرکت های ایرانی ممنوع هستند»

یک مقام ارشد دولت آمریکا در این باره گفت: «تنها تغییری که ما در این تحریم ها در تاریخ اجرای توافق اعمال خواهیم کرد، اجازه واردات مواد غذایی مثل خاویار و فرش از ایران و صادرات هواپیمای مسافربری و قطعات هواپیما به ایران خواهد بود.»

تحریم های تجاری، به نحو گسترده ای امکان فروش هواپیما و قطعات هواپیما به ایران را محدود کرده و موجب شده که این کشور از نظر امنیت هوانوردی به یکی از بدترین کشورهای جهان تبدیل شود.

به گزارش تسنیم، سقوط هواپیماهای مسافربری در ایران، موجب کشته شدن بیش از 1700 مسافر و خدمه هواپیما در این کشور شده است.

تصمیم دولت آمریکا مبنی بر مستثنی کردن این چند قلم کالا از تحریم تجاری ایران همچنین می تواند موجب رونق بازار فرش ایران شود. بر اساس گزارش تلویزیون دولتی ایران حدود 1.2 میلیون نفر در صنعت فرش بافی ایران فعالیت دارند.

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی