پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

قیمت_خودرو

کاهش قیمت خودرو نتیجه رکود بازار

در شرایطی که هر ساله با نزدیک شدن به فصل تابستان استقبال از خرید خودرو در بازار افزایش می یابد اما به نظر می رسد بازار خودرو امسال به گونه متفاوتی عمل کرده است. این در حالی است که به گفته یکی از فعالان بازار خودرو ، رکود حاکم بر بازار ناشی از افزایش عرضه […]

سهیل زنگنه
شنبه - ۲۳ خرداد ۱۳۹۴

در شرایطی که هر ساله با نزدیک شدن به فصل تابستان استقبال از خرید خودرو در بازار افزایش می یابد اما به نظر می رسد بازار خودرو امسال به گونه متفاوتی عمل کرده است.

این در حالی است که به گفته یکی از فعالان بازار خودرو ، رکود حاکم بر بازار ناشی از افزایش عرضه و افت تقاضایی است که در هر دو بخش بازار خودروهای داخلی و وارداتی در ماههای اخیر صورت گرفته است.

کاظم محمدی نیکخواه از فعالان بازار خودرو با ابراز نگرانی ازشرایط حاکم بر بازار خودرو ، اظهار داشت : افت تقاضا نسبت به عرضه، کاهش قدرت خرید، نتیجه مذاکرات هسته ای، موضوع قیمت گذاری همگی از مواردی است که از اواخر سال گذشته تاکنون موجب تشدید رکود در بازار خودرو شده و همچنان این وضعیت ادامه داشته و روز به روز بدتر نیز می شود.

وی گفت : رکود فعلی بازار از ابتدای خردادماه موجب کاهش حداقل 3 تا 4 درصدی در قیمت خودروهای داخلی و وارداتی شده هر چند میزان افت قیمت ها بسته به مدل و آپشن ها خودروها متفاوت بوده است.

وی تاکید کرد : میزان کاهش قیمت ها با توجه به رنج قیمتی خودروها متفاوت است به طوری که این رقم از حدود 500 هزار تومان تا یک و نیم میلیون و گاها بیشتر در افت قیمت وارداتی ها تاثیر گذاشته است

وی افزود: قیمت خودروهای وارداتی از ابتدای خرداد ماه 5 تا 6 درصد اما داخلی 3 تا 4 درصد افت قیمت داشته است اما در مجموع و به طور میانگین حدود 4 درصد کاهش قیمت را شاهد بوده ایم.

این فعال بازار خودرو افزایش عرضه و کاهش تقاضا را علت اصلی افت قیمت خودرو در بازار دانست و گفت: هر چند در بازار وارداتی شاهد کاهش واردات به کشور از ابتدای امسال بوده ایم اما این مساله تاثیری در میزان کاهش موجودی بازار وارداتی نداشته و همچنان بازار خودروهای وارداتی اشباع از خودرو است و کاهش واردات تاثیر چندانی در قیمت ها نداشته است.

نیکخواه افزود : به هر حال خودرو هم در زنجیره اقتصادی قرار داشته و وابسته به بسیاری از مشاغل دیگر است به همین جهت بازار خودرو نیز متاثر از رکود کلی حاکم بر کشور و از این جریان مستثنی نیست.

وی تاکید کرد: پیش بینی می شود تا حداقل اواخر تیرماه این جریان رکود ادامه داشته باشد و این روند بستگی به ادامه وضعیت تحریم ها دارد مگر اینکه شرایط به صورت بنیادی تغییر کند.

وی همچنین به عدم تاثیر افزایش قیمت بنزین بر بازار خودرو اشاره کرد و گفت : متاسفانه افزایش قیمت بنزین نیز هیچ تحرکی را در بازار خودرو ایجاد نکرد.

دیدگاه خود را بنویسید

نظرات کاربران

کیوسک مطبوعاتی