پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

وزن کشی خودروهای سنگین

وزن کشی خودروهای سنگین در مبادی ورودی تهران

اگر با خودرو چرخی در خیابان های تهران زده باشید، حتما با چاله های ریز و درشت و خرابی های آسفالت خیابان ها دست و پنجه نرم کرده اید. این ها معضلاتی هستند که هم استهلاک خودروها را بالا می برند و هم صدای داد شهروندان و رانندگان را! آسفالت‌ها جنس و زیرساخت خوبی ندارند و […]

میلاد میرعابدینی
چهارشنبه - ۳ آبان ۱۳۹۶

اگر با خودرو چرخی در خیابان های تهران زده باشید، حتما با چاله های ریز و درشت و خرابی های آسفالت خیابان ها دست و پنجه نرم کرده اید. این ها معضلاتی هستند که هم استهلاک خودروها را بالا می برند و هم صدای داد شهروندان و رانندگان را! آسفالت‌ها جنس و زیرساخت خوبی ندارند و عوامل تخریب‌گرشان بسیار زیاد است. تناژ زیاد خودروهای سنگین و حمل بار از مهم‌ترین عواملی‌ هستند که عمر آسفالت‌ را کم می‌کنند. به‌همین منظور پلیس راهور برای کاهش آسیب‌های وارده به معابر و اعمال قانون، وزن خودروهای سنگین را در نقاط ورودی شهر تهران محاسبه می کند.

به نقل از روزنامه دنیای خودرو، آسفالت‌ها جنس و زیرساخت خوبی ندارند و عوامل تخریب‌گرشان بسیار زیاد است. تناژ زیاد خودروهای سنگین و حمل بار از مهم‌ترین عواملی‌ هستند که عمر آسفالت‌ را کم می‌کنند و به  پودر شدن‌شان سرعت می‌دهند. به‌همین منظور پلیس راهور برای کاهش آسیب‌های وارده به معابر و اعمال قانون، خودروهای سنگین را در نقاط ورودی شهر تهران توزین خواهد کرد.

توزین با باسکول‌های جدید
براساس ماده86 ضوابط و مقررات حمل بار وسایل نقلیه باربری پس از بارگیری باید توزین شوند و راننده برگه توزین را تا مقصد همراه داشته باشد. رانندگان موظف هستند به دستور ماموران صلاحیت‌دار، وسیله‌نقلیه را برای توزین روی باسکول ببرند. هرگاه ضمن توزین معلوم شود بیش‌از ظرفیت مقرر بارگیری شده است، بار اضافی تخلیه می‌شود. در این صورت مسئولیت انبارکردن و حفظ آن به‌عهده مالک و راننده است. ادامه مسیر وسیله‌نقلیه متخلف مشروط به پرداخت خسارت به وزارت راه‌و‌ترابری یا شهرداری است. طبق این قانون از مدتی قبل باسکول‌های توزین خودروهای سنگین در پلیس راهنمایی‌و‌رانندگی تهران بزرگ به‌کار گرفته شد و با استفاده از آن، وزن وارد بر هر محور خودروهای سنگین اندازه‌گیری می‌شود و درنهایت با جمع‌بندی، وزن نهایی کامیون به دست می‌آید.

براساس اعلام پلیس راهور باسکول‌ها سیستم جدیدی است که کار پلیس را در بسیاری موارد راحت کرده و دیگر نیازی به استفاده از باسکول‌های چندتنی نیست. کامیون‌ها با بار بیش‌از حد مجاز خود سبب وارد شدن خسارات به برخی ابنیه و معابر می‌شوند و علاوه‌بر آن وزن زیاد کامیون نیز سبب بروز حوادث جبران‌ناپذیری می‌شود. به همین دلیل پلیس با استفاده از این باسکول‌ها که قابلیت جابه‌جایی و نصب سریع را دارند، در ورودی‌های شهر همچون بزرگراه بابایی، بزرگراه شهید خرازی، بزرگراه شهید یاسینی، بزرگراه آزادگان و … اقدام به وزن کردن کامیون‌ها می‌کنند و چنانچه وزن بیش‌از حد مجاز داشته باشند، نسبت به توقیف و جریمه آنها اقدام خواهد شد.

سرهنگ قاسمیان، رئیس پلیس ترافیک شهری درباره اجرای این طرح گفت: «بر اساس مقررات جاری هر خودرویی که بیشتر‌از حدود تعیین‌شده، بار حمل کند، متخلف است. خودروها با دستگاه‌های توزین سیار که در نقاط مختلف شهر هستند، وزن شده و پس از توزین (وزن شدن)، اگر متخلف شناخته شوند، به پارکینگ فرستاده خواهند شد.»
وی درخصوص مراحل قانونی برخورد با این دسته از متخلفان اظهار کرد: «پس‌از انتقال خودروهای متخلف به پارکینگ بارنامه و وضعیت بار توزین‌شده به دادگاه ارجاع داده شده و جریمه مشخص می‌شود.»

سرهنگ قاسمیان در مورد میزان جریمه‌ها بیان کرد: «جریمه‌ها توسط دادگاه تعیین می‌شوند. دادگاه با توجه به اضافه بار هرخودرو و میزان خساراتی که به جاده‌ها وارد کرده‌اند، جریمه تعیین می‌کند.»

بر اساس آیین‌نامه ایمنی راه‌های کشور چنانچه وسیله‌نقلیه‌ای دارای بار اضافی بیش‌از حد مجاز باشد، ماموران راهنمایی‌و‌رانندگی و امور حمل‌ونقل ناجا می‌توانند وسیله‌نقلیه را متوقف کنند تا مراحل قانونی آن از طریق سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌های کشور انجام شود. حداکثر بار وارده از محورهای وسائل نقلیه برسطح راه نباید از حدود زیر تجاوز کند. 1ـ محور راهنما (تک‌محور) 9 تن، محور منفرد 13 تن (کامیون دو‌محور) و محور زوج 20 تن (کامیون سه‌محور) حداکثر وزن وسیله نقلیه و محموله- نباید- از مقادیر مشخص‌شده در مقررات حمل‌و‌نقل بار در راه‌های کشور تجاوز کند.

ساعت پیک تصادفات رانندگی

تفاوت مبلغ جریمه نبستن کمربند ایمنی در شهرها و روستاها

پایان آذر ماه مهلت بخشودگی دیرکرد جرایم رانندگی

طرح برخورد با خودروهای دودزا در دستور کار پلیس راهور

حذف الزام معافیت سربازی برای اخذ گواهینامه رانندگی

قانون بین المللی عصای سفید در کشور اجرا می شود

11 نکته ای که لازم است راننده سرویس ها رعایت کنند

پلاک تهران بر پلاک شهرهای دیگر برتری دارد؟

طرح الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی اجرا می شود

تشدید برخورد با مخدوش کنندگان پلاک خودرو

تعیین تکلیف خودروهای مجهول المالک را جدی بگیرد

از فروش خودروهای سرقتی چقدر دست دزدان را می گیرد؟

دیدگاه خود را بنویسید

کیوسک مطبوعاتی