روغن ترمز خودرو و زمان تعویض آن

روغن ترمز خودرو یکی از روغن های مهم در موتور می باشد که برای ترمز خودرو و ایمنی از آن استفاده می شود که باید در زمان و قبل از آنکه روغن خاصیت خود را از دست نداده تعویض گردد که در ذیل به جزئیات آن خواهیم پرداخت.

روغن ترمز سیالی تشکل شده از یک ترکیب مصنوعی است که اجزای سیستم ترمز خودرو را با انتقال فشار هیدرولیکی از پمپ تا سیلندر ترمز حرکت می‌دهد و سبب فشار لنت ترمز بر دیسک می‌شود.

این روغن تحت دما و فشار بالا کار می‌کند به همین دلیل باید از خواص ویژه ای برخوردار باشد. تبخیر این ماده حیاتی باید بسیار کم باشد ، نقطه جوش آن بالا بوده و در دمای پایین هم یخ نزند ؛ همچنین این روغن نسبت به نفوذ رطوبت و حباب های هوا نیز حساس است.

با گذشت زمان که روغن ترمز رطوبت هوا را جذب کند دیگر آن خاصیت گذشته را نخواهد داشت ؛ به همین دلیل لازم است که روغن ترمز در فواصل زمانی معین تخلیه و با روغن جدید تعویض گردد.

بسیاری از خودروسازان و شرکت های تولید کننده روغن این زمان را 2 سال عنوان می‌کنند البته بهتر است که به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه و یا از دستگاه تست روغن ترمز استفاده نمایید.

به دلیل حساسیت سیستم ترمز خودرو توصیه می‌شود که تعویض روغن ترمز در تعمیرگاه‌های مجاز صورت گیرد ، همچنین پس از تعویض ، هواگیری و پرکردن ترمز را فراموش نکنید.

نکاتی در ارتباط با نگهداری و خرید لاستیک خودرو

راهنمای خرید و نگهداری لاستیک خودرو

نکاتی مهم برای نگهداری بهتر از گیرباکس خودروهای اتوماتیک

توصیه‌هایی برای نگهداری و تعمیر سیستم تعلیق خودرو

چگونه از خودروی خود در گرمای تابستان نگهداری کنیم؟

علائم و زمان تعویض شمع خودرو

بهترین موقع برای تعویض لاستیک خودرو

عیب یابی و دلایل کمبود گرمای بخاری خودرو در فصل سرما

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!