قیمت خودروهای وارداتی در مسیر کاهش

خودروهای وارداتی در چند ماه اخیر پر التهاب ترین روزهای خود را در بازار تجربه کردند. نوسان نرخ ارز و افزایش تعرفه ها باعث شد تا قیمت خودروهای وارداتی به صورت موشکی بالا رود. اما کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر و رکود بسیار سنگین در بازار (که دلیل بخشی از آن پیش بینی کاهش تعرفه های واردات عنوان می شود) باعث شده قیمت خودروهای وارداتی در مسیر کاهش قرار گیرد. در همین راستا از ابتدای هفته در بازار تهران شاهد افت قیمت 3 تا 40 میلیون تومان در برخی از خودروهای وارداتی بوده ایم.

فربد زاوه کارشناس خودرو اظهار کرد: تاثیرات نرخ ارز است به دلیل اینکه افزایش نرخ ارز بهای قیمت تمام شده را افزایش می‌دهد.

وی افزود: از طرفی به دلیل اینکه تعرفه‌ها افزایش یافته و به قول معروف بالای بازار فضا پیدا کرده این انتظار را ایجاد کرده که قیمت‌ها افزایش یابد.

کارشناس خودرو درباره خودرو‌های وارداتی نیز گفت: افزایش تعرفه، افزایش قیمت دلار و افزایش اسقاط خودرو سه عامل اصلی افزایش قیمت خودرو‌های وارداتی است که با توجه به کاهش قیمت خودرو فعلا بازار در رکود به سر می‌برد.

زاوه در پاسخ به این سئوال که آیا با افزایش قیمت خودرو‌های چینی همچنان مشتریان برای خرید این خودرو‌ها تمایل نشان خواهند داد، تصریح کرد: زمایکه تعرفه شدید افزایش می‌یابد خریداران ناچار می‌شوند به سمت محصولات جایگزین بروند که بیشتر CKD چینی یا یکسری از محصولات هستند که شاید زیاد به روز هم نباشند.

وی ادامه داد: اینکه خریداران به دنبال جایگزینی محصولات دیگر باشند طبیعی است به دلیل اینکه با افزایش ناگهانی تعرفه قدرت خرید خریداران به همان سرعت افزایش نمی‌یابد به سمت خودرو‌های چینی می‌روند و، چون با افزایش تقاضا مواجه می‌شوند قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

کارشناس خودرو افزود: از طرفی، چون فاصله افزایش تعرفه زیاد شده، شرکت‌های مادر به دلیل اینکه خیالشان از تعرفه راحت است وسوسه می‌شوند که قیمت CKD محصول خود را افزایش دهند و این یک روند غلطی است که ایجاد می‌شود.

زاوه خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش نرخ ارز بازار خودرو‌های وارداتی در رکود قرار دارد و خریداران به دلیل اینکه احتمال می‌دهند قیمت‌ها بیشتر کاهش یابد خرید نمی‌کنند.

وی درباره پیش بینی خود از بازار خودرو در روز‌های پایانی سال گفت: در خودرو‌های داخلی که وابستگی به نرخ ارز کمتر است خریداران خود را دارند و بازار آن‌ها رونق خواهد داشت اما، در خودرو‌های گران قیمت این اتفاق نخواهد افتاد و خودرو‌های وارداتی با کاهش خرید و فروش و قیمت همراه خواهند بود.

پرفروش ترین خودروهای وارداتی و داخلی در سال 96/ رنو با تلیسمان و کولئوس در صدر جدول

شناسایی خودروهای وارداتی غیر قانونی و معرفی آنها برای برخورد با متخلفان

گرمای بازار چینی ها، در زمستان سخت خودروهای وارداتی/گفت و گو با بابک صدرایی مدیر بازاریابی چری

بازار خودروهای وارداتی در تب گرانی می سوزد

فروش اقساطی النترا 2018 وارداتی (اسفند 96)

فروش اقساطی سانتافه 2017 (اسفند 96)

فروش فوری پژو 508 اتوماتیک (اسفند 96)

فروش محصولات نگین خودرو با تخفیف ویژه و سود مشارکت

فروش ویژه نوروزی محصولات 2018 میتسوبیشی

فروش نقدی و اقساطی خودرو بورگوارد (اسفند 96)

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!