پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

استراتی

استراتی ، اولین خودروی پرینت سه‌بعدی لوکال موتورز

جی راجرز (Jay Rogers)، مدیر عامل لوکال موتورز براي مقابله با هزینه‌های اضافي خودرو از  یک زاویه کاملاً متفاوت وارد شده است. از دیدگاه «راجرز»، این مشکل نه از سازماندهی تجاری، بلکه از این حقیقت نشأت می‌گیرد که ما هنوز به همان شیوه سال ۱۹۱۵ میلادی خودروها را تولید می‌کنیم؛ یعنی یک خطِ تولید و […]

javankhodro
چهارشنبه - ۲۸ مرداد ۱۳۹۴

جی راجرز (Jay Rogers)، مدیر عامل لوکال موتورز براي مقابله با هزینه‌های اضافي خودرو از  یک زاویه کاملاً متفاوت وارد شده است. از دیدگاه «راجرز»، این مشکل نه از سازماندهی تجاری، بلکه از این حقیقت نشأت می‌گیرد که ما هنوز به همان شیوه سال ۱۹۱۵ میلادی خودروها را تولید می‌کنیم؛ یعنی یک خطِ تولید و هزاران قطعه که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. امّا این روند نمی‌تواند به همين صورت ادامه پیدا کند. شاهد این موضوع، خودرویی است که در یک پارکینگ در «ناکس‌ویل» تنسی پارک شده و برای رانندگی آماده است.لوکال موتورز برای کاهش هزینه‌ها، مدل «استراتی» را ارئه کرده است که اولین خودروی پرینت سه‌بعدی دنیا به شمار می‌رود. این خودرو در عین داشتن ظاهری محقّر، بسیار شگفت‌انگیز است. استراتی با همکاری آزمایشگاه ملی اوک ریج (Oak Ridge) در دیترویت ساخته شده و یا بهتر بگوییم، «پرینت» شده است.این خودرو یک مدل کوچک الکتریکی دو سرنشینه است.

استراتی

برنامه لوکال موتور برای ساخت خودروهای خودش است، ولی می‌تواند به عنوان یک تأمین‌کننده قطعات برای خودروسازان دیگر نیز فعالیت کند. به گفته «راجرز»، وی با نمایندگان یکی از خودروسازان نیز در این زمینه ملاقاتی داشته است. طراحی اولین خودروی چاپ سه‌بعدی دنیا، هنوز بسیار خام است.استراتی با پلاستیک تقویت‌شده با فیبر کربن چاپ شده است؛ یک ماده مقاوم و نسبتاً ارزان که می‌تواند راه را برای برخی رویکردهای جدید در ایمنی هموار کند. داشبوردِ آن به غیر از یک «داشبورد»، به همه‌چیز می‌تواند شباهت داشته باشد. در همین حال، کناره‌ها حالتی صاف دارند و قطعات مات کربنی ب‌ام‌و i3 را تداعی می‌کنند. «راجرز» در این زمینه می‌گوید:

کناره‌ها را تراش داده‌ایم تا ظاهر نهایی را به نمایش بگذاریم. برخی دیگر از قطعات، درست به همان صورتی که از پرینتر بیرون آمده‌اند، باقی مانده‌اند و به راحتی می‌توانید آنها را ببینید. ولی هر طور که بخواهید، ما ظاهر آن را برای شما آماده می‌کنیم. می‌توان از یک پوشش «وینیل» نیز استفاده کرد و در عین حال، خودور هنوز هم کاملاً قابل بازیافت خواهد بود.

با توجه به روند چاپ سه‌بعدی، خودرو به صورت لایه‌لایه از طریق نازل‌های پرینتر غول‌پیکر ساخته می‌شود. در نتیجه، می‌توان از ساختارهای مستهلک‌کننده انرژی برخورد در تصادف یا کمربندهای ایمنی بسیار محکم با اتصال در اعماق بدنه استفاده کرد. شما همچنین می‌توانید بامپرهای فنری را برای کاهش قدرت ضربه به عابران پیاده به کار ببرید. همچنین اگر به شکلی ناگهانی، بدنه را بشکنید، می‌توانید پیچ‌های موتور و سیستم تعلیق را باز کنید، خودرو را ذوب کنید و دوباره یک نمونه دیگر پرینت بگیرید. لوکال موتورز البته به این ماده بسنده نکرده و در حال حاضر، مشغول آزمایش بر روی یک ماده پولی‌یورتان الاستیک به نام نینجا فلکس (NinjaFlex) است.

استراتی

اين مدل ، سومین خودرویی است که لوکال موتورز پرینت گرفته و برای این کار زمانی را برابر ۴۰ ساعت صرف کرده است. این کمپانی در حال حاضر به دنبال یک تأمین‌کننده برای پیشرانه الکتریکی خودروهایش است. برای شروع، استراتی از یک موتور بزرگ «گلف-کارت» استفاده کرده است. استراتی با دیفرانسیل عقب به عنوان یک خودروی شهری ساخته شده است، ولی «راجرز» نسبت به قابلیت‌های عملکردی در آن، چندان هم بی‌تفاوت نیست. وی توضیح می‌دهد:

اگر یک موتور ۱۵۰ یا ۲۰۰ اسب‌بخاری در اینجا قرار دهید، هیجان زیادی را تجربه خواهید کرد.

استراتی، همین حالا هم هیجان زیادی دارد. سیستم تعلیق عقب بر روی یک ساب‌فریم آلومینیومی سوار است و با توجه به اینکه هیچ‌گونه تمایزی بین بدنه و شاسی وجود ندارد، خودرو حس صلبیت قابل‌توجهی دارد. یک سری سر و صدا از موتور به گوش می‌رسد، ولی خودِ استراتی صدایی ندارد. اگر هم چیزی شبیه به یک موتور میتسوبیشی i-MiEV در آن عقب بگذارید، این وسیله با سکوت کامل از مسیرها عبور خواهد کرد.

استراتی

این خودرو، بدون زرق و برق و چیزهای اضافی، با هزینه‌ای حدود ۵ هزار دلار تمام می‌شود که می‌تواند برای خانواده‌هایی که با ۵ نفر سوار یک موتورسیکلت می‌شوند، بسیار مناسب باشد. احتمالاً کشورهای در حال توسعه از این تکنولوژی برای یک حمل و نقل ارزان استقبال زیادی خواهند کرد. ولی یک شخص ثروتمند نیز شاید بخواهد طراحی خودروی هزار اسبی‌‌‌اش را خودش تعیین کند و تنها یک نمونه از آن را پرینت بگیرد.

دیدگاه خود را بنویسید

نظرات کاربران

  • مکمئنمئکمن | 05/06/1394 در 18:23

    بسیار عالییییییی

کیوسک مطبوعاتی