گزند افزایش بی رویه قیمت خودرو به بازارقطعات و لوازم یدکی رسید

علی رغم نظر برخی کارشناسان که معتقدند پیش فروش خودرو توسط خودروسازان در شرایط فعلی، بازار را آرام می کند و ترمز افزایش قیمت ها را می کشد، رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران گفت: پیش فروش ادامه دار خودروسازان را راهی برای حضور واسطه ها در این بازار دانست و گفت: دلالان نیز از این آب گل آلود ماهی گرفته و بازار را آشفته تر می کنند. البته موعد تحویل خودروهای پیش فروش شده، سال آینده در نظر گرفته شده و همین مورد باعث می شود پیش فروش ها تاثیر آنچنانی بر بازار خودرو نداشته باشد. همچنین این مقام صنفی قیمت های کنونی خودرو در بازار آزاد را غیرواقعی دانست و افزود: این افزایش بی رویه، قیمت قطعات و لوازم یدکی خودروها را نیز گران کرده است.

به گفته علیرضا نیک آئین، در نتیجه این اتفاق اکنون مراجعه رانندگان به تعمیرگاه ها با وجود معیوب بودن خودروها کم شده است در حالی که دستمزد تعمیرکاران ثابت مانده و به همان نرخ های ابتدای سال است.

نیک آئین با انتقاد از قیمت های بالای خودروها، اظهار داشت: در ورود خودروها به بازار موانع متعددی وجود دارد که خود متشنج شدن بیشتر قیمت ها را به دنبال دارد.

افزایش ۴۰ تا ۳۰۰ درصدی قیمت لوازم یدکی

وی گفت: در ماه های گذشته، قیمت لوازم یدکی خودروها بسته به نوع آنها، افزایش ۴۰ تا ۳۰۰ درصدی را تجربه کرده که بیشترین افزایش ها در قطعات کامیون ها، اتوبوس ها و خودروهای کار بوده است.

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران ادامه داد: عمده لوازم یدکی این خودروها وارداتی بوده که متاثر از نرخ ارز، افزایش یافته است؛ عمده افزایش قیمت ها نیز در لاستیک، فیلتر، روغن و برخی از لوازم یدکی است.

تکذیب احتکار لوازم یدکی

وی همچنین تاکید کرد: در لوازم یدکی خودروها بحث احتکار وجود ندارد، بلکه در خودروهای سنگین به دلیل گرانی و بالا رفتن قیمت ها، درخواست ها از سوی رانندگان و صاحبان خودروها کاهش یافته که استهلاک هرچه بیشتر خودروها را به دنبال خواهد داشت.

این مقام صنفی همچنین گفت: پیش از این، لوازم یدکی به صورت اعتباری از خارج خرید می شد، اما با افزایش نرخ ارز و اجبار واردکنندگان به پرداخت ما به التفاوت ارزی، ضمن تحمیل هزینه های بیشتر به آنان، اعتبارشان نزد شرکت های خارجی نیز کاهش یافته است.

پیش از این «رضا رضایی» رئیس انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو گفت: قیمت خودروها در بازار کاذب است و تداوم حاشیه قیمتی بالای به وجود آمده به جز مشتریان واقعی، به ضرر قطعه سازان است.

وی، افزایش کنونی قیمت ها را ناشی از ناهمخوانی عرضه و تقاضا، دلال بازی ها و فعالیت واسطه ها و حتی حفظ ارزش سرمایه ها از سوی مردم برشمرد، اما در عین حال گفت: خودروسازان معتقدند ریالی از این افزایش قیمت ها نصیبشان نمی شود، ضمن آنکه هیچ مبلغی به جیب صنعت نرفته تا صرف توسعه شود.

منبع: ایرنا

 

افزایش قیمت خودرو قطعی است

واردات یک میلیارد دلاری قطعات خودرو در نیمه اول سال 97

واردات 31 هزار میلیارد تومان قطعات خودرو طی 5 ماه

بازار آشفته لوازم یدکی حاصل عملکرد ضعیف وزارت صنعت

کارشکنی گمرک در ترخیص قطعات خودرو/ خودروسازان دست به دامان شمخانی

کشف یک تن قطعات موتور خودرو قاچاق

قیمت لوازم یدکی سر به فلک کشید! افزایش 300 درصدی برخی قطعات

اولین نمایشگاه بین المللی قطعات،لوازم یدکی و خدمات پس ار فروش در نمایشگاه شهر آفتاب

لاماری ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!