پایگاه خبری رسمی خودرو و صنایع وابسته
شماره مجوز ۸۲۱۸۶ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

تولید خودرو_ خط تولید_ تولید پژو 206

افت کیفیت 6 خودرو در گزارش کیفی خودروهای داخلی

آخرین گزارش کیفی از افت کیفیت 6 خودرو در از محصولات داخلی حکایت دارد. گزارش تفصیلی کیفیت انواع خودروهای داخلی در مرداد ماه 94 را در ادامه مطلب بخوانید. جدیدترین گزارش کیفی خودروهای داخلی در حالی منتشر شد که طبق آن، کیفیت 6 محصول شامل لیفان X60، ام وی ام 110، پژو 206، رانا، پراید […]

سهیل زنگنه
شنبه - ۱۴ شهریور ۱۳۹۴

آخرین گزارش کیفی از افت کیفیت 6 خودرو در از محصولات داخلی حکایت دارد. گزارش تفصیلی کیفیت انواع خودروهای داخلی در مرداد ماه 94 را در ادامه مطلب بخوانید.

جدیدترین گزارش کیفی خودروهای داخلی در حالی منتشر شد که طبق آن، کیفیت 6 محصول شامل لیفان X60، ام وی ام 110، پژو 206، رانا، پراید 131 و پارس‌تندر، افت کرد و علاوه‌بر این، تغییراتی نیز در صدر جدول رده‌بندی رخ داد.

این گزارش را که به مرداد‌ماه امسال مربوط می‌شود، مطابق معمول، شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران تهیه کرده و طبق آن، کیفیت 31 خودرو داخلی مورد بررسی قرار گرفته است. بر این اساس، سطح کیفی خودروها در 9 معیار «سیستم فنربندی، تعلیق و فرمان»، «سیستم موتور و انتقال قدرت»، «ترمز»، «تجهیزات الکتریکی»، «بدنه»، «رنگ»، «تزئینات داخلی و خارجی»، «نفوذ آب» و «صداهای غیر‌عادی» مورد ارزیابی قرار گرفته که در مجموع، مزدا3 صاحب بهترین کیفیت شده و ام‌وی‌ام مدل 110 نیز کم کیفیت‌ترین خودرو شناخته شده است. آن طور که مدیرعامل شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس، عنوان کرده، ارزیابی کیفی خودروها بر اساس مدل جدید انجام می‌شود و نتیجه این ارزیابی، واقع‌بینانه‌تر و نزدیک‌تر به ارزیابی مشتریان است.

اشکان گلپایگانی تاکید کرده که نتیجه اولیه ارزیابی کیفی خودروها بر اساس مدل جدید تهیه و به وزارت صنعت ارائه شده و از نیمه دوم امسال اعلام عمومی خواهد شد. به گفته گلپایگانی، چارچوب مدل ارزیابی کیفی خودروها تغییر کرده و دسته‌بندی صحیح‌تری در این مورد انجام شده است. اما بنابر گزارش منتشره، در بخش تزئينات و مونتاژ، خودروهاي MVM110 و سایپا X131 پارس‌خودرو بيشترين نمرات منفي را به خود اختصاص دادند و از طرفی، شاهد افزايش 2/ 4 درصدي ميانگين نمره منفي اين بخش، نسبت به ماه قبل هستيم. پارس‌تندر و سوزوکی گرند ویتارا دو خودرویی هستند که بیشترین تاثیر را در این روند نزولی داشته‌اند. همچنین در بخش بدنه نیز خودروهاي سایپا X131 و سایپا X132 بيشترين نمرات منفي را كسب کرده‌اند و این در شرایطی است که میانگین نمره منفی بخش بدنه نسبت به ماه قبل روند صعودی 9/ 9 درصدی را به خود می‌بیند. اما در بخش رنگ، میانگین نمره منفی خودروهای داخلی نسبت به ماه قبل 10 درصد بهبود یافته که عمدتا مربوط به كاهش نمره منفی خودروهای پژو 405 تهران و رانا در این بخش است. همچنین خودروهای ليفان 620 (1800 سی‌سی) و لیفان X60 بیشترين نمره منفي را در بخش رنگ به خود اختصاص داده‌اند. در نهایت اما در بخش عيوب فني و عملكردي، خودروهاي سایپا X132 و سایپا X131بيشترين نمرات منفي را به خود اختصاص دادند و از طرفي در مجموع 2/ 17 درصد از میانگین کیفی خودروها در این بخش کاسته شد.

بازگشت و صدرنشینی مزدا 

اما به سراغ جزئیات کیفی خودروها در مرداد برویم و ببینیم خودروسازان چه کارنامه‌ای از کیفیت را در این ماه عرضه کرده‌اند. طبق گزارش اعلامی، مزدا3 با بازگشت دوباره به جدول رده‌بندی، در صدر قرار گرفته و عنوان با کیفیت‌ترین خودرو تولید (مونتاژ) داخل را به خود اختصاص داده است.  این خودرو که تنها در بدنه و رنگ نمره منفی دارد، در بخش خصوصی خودروسازی کشور مونتاژ می‌شود و یکی از گران‌ترین محصولات بازار داخل به‌شمار می‌رود. پس از مزدا3 به یک مونتاژ ژاپنی دیگر در رده دوم جدول رده‌بندی می‌رسیم به نام سوزوکی گرندویتارا. این شاسی بلند که در ایران‌خودرو خراسان مونتاژ می‌شود، تنها یک و نیم نمره منفی بیش از مزدا3 کسب کرده و در سه معیار بدنه و رنگ و تزئینات داخلی و خارجی، حائز امتیاز منفی شده است. در رده سوم جدول رده‌بندی اما به یک مونتاژی کره‌ای برمی‌خوریم که کیا سراتو نام دارد. این محصول که در سایپا مونتاژ می‌شود، تنها در سه معیار نمره منفی ندارد و نقطه ضعف اصلی آن نیز به بخش رنگ مربوط می‌شود.

جنگ تندرها

رده‌های چهارم تا هفتم جدول رده‌بندی کیفی خودروهای داخلی در حالی به تندر90 ‌ها اختصاص یافته که نمره منفی تمام آنها یکسان و برابر با 5/ 20 است. در این بین، تندر 90 اتومات که در ایران‌خودرو به تولید می‌رسد، در چهار معیار بدنه و رنگ و صداهای غیرعادی و تزئینات داخلی و خارجی نمره منفی کسب کرده و بیشترین آن به معیار بدنه مربوط می‌شود.  همچنین پارس‌تندر که محصول پارس‌خودرو به حساب می‌آید و ظاهر آن با تندرهای معمولی متفاوت است، فقط در سه معیار سیستم فنربندی، تعلیق و فرمان، ترمز و نفوذ آب نمره منفی ندارد و در باقی معیارها امتیاز منفی به خود می‌بیند. بر این اساس، نقطه ضعف اصلی پارس‌تندر به تزئینات داخلی و خارجی آن برمی‌گردد. دیگر تندر تحت ارزیابی در مردادماه، تندر مدل E2 پارس‌خودرو است که در معیارهای تزئینات، بدنه، رنگ و صداهای غیرعادی نمره منفی دارد و بیشترین آن به تزئینات مربوط می‌شود. تندر E2 ایران‌خودرو نیز علاوه‌بر چهار معیار مذکور، در سیستم موتور و انتقال قدرت هم دارای نمره منفی بوده و نقطه ضعف اصلی این محصول با رنگ آن در ارتباط است.

دنا پایین‌تر از رانا

از تندرها که بگذریم، به چهار محصول ایران‌خودرو در رده‌های هشتم تا یازدهم جدول برمی‌خوریم. در این بین، پژو 206 صندوقدار توانسته بهترین کیفیت را ازآن خود کرده و بالاتر از مدل‌هاچ‌بکش قرار گیرد. سیستم فنربندی، تعلیق و فرمان و نفوذ آب، تنها معیارهایی هستند که 206 صندوقدار در آنها نمره منفی ندارد. طبق گزارش منتشره، نقطه ضعف اصلی این خودرو به تزئینات داخلی و خارجی‌اش مربوط می‌شود. همچنین پژو 206‌ هاچ‌بک که در رده نهم جدول جا خوش کرده، تنها ترمز و تجهیزات الکتریکی‌اش ایراد ندارد و آب در آن نفوذ نمی‌کند، حال آنکه سایر معیارها دارای نمره منفی است.

این خودرو نیز مانند مدل صندوقدارش، بیشترین نمره منفی خود را در بخش تزئینات داخلی و خارجی کسب کرده است. پس از 206‌ هاچ‌بک اما به رانا (دومین محصول داخلی ایران‌خودرو) در رده دهم جدول رده‌بندی می‌رسیم، خودرویی که در ترمز و نفوذ آب دارای نمره منفی نیست و نقطه ضعف اصلی آن نیز به تزئینات داخلی و خارجی مربوط می‌شود. رانا تنها 24 نمره منفی دارد و این در حالی است که دنا به‌عنوان سومین محصول داخلی ایران‌خودرو، با اختلافی 17 امتیازی پشت‌سر آن قرار دارد. دنا که لوکس‌ترین محصول ایران‌خودرو به‌شمار می‌رود و 10 میلیون تومان نیز گران‌تر از رانا است، فقط در معیار نفوذ آب نمره منفی به خود نمی‌بیند. نقطه ضعف اصلی این محصول به تزئینات داخلی و خارجی آن برمی‌گردد.

جک بالاتر از پارس 

در رده دوازدهم جدول رده‌بندی در حالی به خودرو چینی جک اتومات (مدل J5 ) برمی‌خوریم که که این خودرو پایین‌تر از دنا و بالاتر از پارس و پژو 405 و ام‌وی‌ام ایستاده است. این خودرو که در بخش خصوصی به مونتاژ می‌رسد، در سیستم موتور و ترمز و نفوذ آب و تجهیزات الکتریکی نمره منفی ندارد و نقطه ضعف اصلی آن به بدنه مربوط می‌شود. پس از جک با پژو پارس‌های خراسانی و تهرانی روبه‌رو می‌شویم که در این بین، مدل تهرانی در همه معیارها نمره منفی دارد؛ اما مدل خراسانی، توانسته در معیار نفوذ آب، هیچ نمره منفی و ایرادی کسب نکند، هرچند در بقیه معیارها دارای ضعف است. هر دوی این خودروها بیشترین نمره منفی شان را در معیار تزئینات به دست آورده‌اند. پارس البته دو مدل دیگر یعنی شیرازی و مازندرانی نیز دارد که به ترتیب در رده‌های نوزدهم و بیستم قرار گرفته‌اند؛ این در حالی است که پارس تولید سایت شیراز، تنها در سیستم تعلیق دارای نمره منفی نیست، اما پارس مازندران علاوه‌بر این معیار، در نفوذ آب نیز ایرادی به خود نمی‌بیند. اما طبق گزارش منتشر شده، پژو 405‌های خراسان و تهران به‌ترتیب در رده‌های هفدهم و هجدهم جا خوش کرده‌اند و در این بین، مدل خراسانی در همه معیارها نمره منفی دارد، اما مدل تهرانی در یک معیار (سیستم تعلیق) نمره منفی کسب نکرده است. بیشترین نمره منفی هر دو خودرو به تزئینات داخلی و خارجی آنها مربوط می‌شود. سراغی هم از سمند بگیریم، خودرویی که در رده شانزدهم جدول و پایین‌تر از ام‌وی‌ام مدل 530 و بالاتر از پژو405 قرار گرفته است. این محصول تنها در معیار نفوذ آب دارای نمره منفی نیست و ایراد اصلی‌اش نیز به تزئینات داخلی و خارجی برمی‌گردد.

رقابت نزدیک چینی‌ها 

در جمع خودروهای تحت ارزیابی مردادماه، هشت محصول چینی به چشم می‌آید که بهترین‌شان جک اتومات است و کم کیفیت‌ترین آنها نیز ام‌وی‌ام مدل 110. در این بین، مدل 110 در اخرین رده از جدول رده‌بندی قرار گرفته و علاوه‌بر بی‌عیب بودن در ترمز، صداهای غیرعادی نیز در آن نمی‌پیچد و در مقابل نفوذ آب هم مقاوم است، اما در باقی معیارها نمره منفی به خود می‌بیند. در بین دیگر چینی‌های جدول، ام‌وی‌ام مدل 530 توانسته پس از جک، بهترین کیفیت را نصیب خود کرده و در رده پانزدهم جدول بنشیند. این خودرو در سیستم تعلیق و نفوذ آب و صداهای غیرعادی دارای نمره منفی نیست و ایراد اصلی‌اش نیز به تزئینات مربوط می‌شود. دیگر چینی‌های جدول اما در رده‌های بیست و یکم تا بیست و پنجم جا خوش کرده‌اند و در این بین، ام‌وی‌ام مدل 315 کمترین نمره منفی را دارا است. این خودرو در ترمز و نفوذ آب و صداهای غیرعادی دارای ایراد نیست و بیشترین نمره منفی‌اش نیز به تزئینات برمی‌گردد.  پشت‌سر ام‌وی‌ام 315، لیفان 620 مدل 1800 سی‌سی قرار گرفته که تنها در تزئینات و بدنه و رنگ دارای نمره منفی است. در رده بعد نیز در حالی ام‌وی‌ام مدل X33 جا خوش کرده که در معیارهای تعلیق و نفوذ آب و صداهای غیرعادی دارای نمره منفی نیست. لیفان X60 هم که در رده بعد قرار دارد، در معیارهای تعلیق و تجهیزات الکتریکی و نفوذ آب و صداهای غیرعادی دارای نمره منفی نیست. همچنین دیگر مدل لیفان 620 که بیست و پنجمین رده جدول را در اختیار دارد، در تعلیق و تجهیزات الکتریکی و موتور و نفوذ آب و صداهای غیرعادی، ایرادی به خود نمی‌بیند.

کیفیت پرایدها و تیباها

به سراغ پراید و تیبا برویم و ببینیم کیفیت آنها در مردادماه به چه شکل بوده است. طبق گزارش اعلامی، رده‌های بیست و ششم تا سی‌ام جدول به مدل‌های تیبا و پراید اختصاص یافته که در این بین، تیبا2 بهترین کیفیت را دارد. این خودرو و مدل صندوقدارش که در رده بعد قرار گرفته، در تمامی معیارها نمره منفی کسب کرده‌اند. ایراد اصلی تیبا2 به رنگ آن مربوط می‌شود و تیبای معمولی نیز بیشترین نمره منفی‌اش را در تزئینات به دست آورده است.
اما پرایدها نیز به ترتیب در مدل‌های 131 سایپا، 131 پارس‌خودرو و 132 سایپا، رده‌های بیست و هشتم تا سی‌ام را در اختیار دارند و هر سه آنها نیز در تمام معیارها حائز نمره منفی شده‌اند. بدنه و تزئینات، اصلی‌ترین ایراد پرایدها به‌شمار می‌رود.

نمودار درصد بهبود یا تنزل کیفی خودروهای گروه سواری نسبت به تیرماه 94

خودرو خارجی ارزان و با کیفیت در ایران خیال است.

افزایش کیفیت قطعات در گرو تغییر سیاست دولت و نظارت بیشتر خودروسازان

راهکار انجمن تولید لنت ترمز برای مبارزه با لنت تقلبی

ارزیابی کیفیت خودروها به شیوه جدید

دیدگاه خود را بنویسید

نظرات کاربران

کیوسک مطبوعاتی