علت آشفتگی بازار خودرو هجوم نقدینگی است

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: آشفتگی بازار خودرو به علت افزایش تقاضای خودرو و هجوم نقدینگی زیاد به این بازار است.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

فریدون احمدی نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بیان کرد: قیمت خودرو به کاهش تولید و یا ثبات نسبی عوامل تولید بستگی دارد و در این میان اگر تقاضا بیش از عرضه باشد آشفتگی در بازار را به دنبال خواهد داشت.

وی اظهار کرد: بر این اساس عوامل قیمت تمام شده تولید شامل مواد اولیه، قطعات، نیروی کار، مالیات به اضافه نرخ ارز را در بر می گیرد که بروز خللی در هر کدام از آنها، به ویژه تامین مواد اولیه، معضلاتی را ایجاد می کند.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خودروسازان در سال های 96 و 97 با کاهش عرضه خودرو مواجه بودند و این در حالی است که سالانه تقاضای 1.5 میلیون خودرو در کشور وجود دارد.

گزارش خودرو

وی افزود: شاید در صورت مدیریت نرخ ارز روند افزایشی در قیمت خودروها چندان ملموس نباشد اما عوامل دیگری موجب خواهد شد که این رویه چندان از ثبات کافی برخوردار نباشد.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: ورود نقدینگی به بازار از عوامل مهم افزایش قیمت خودروها محسوب می شود به دلیل آنکه بسیاری از افراد با توجه به پیش بینی تورم بیش از نرخ سود بانکی، نسبت به خارج کردن سپرده های خود از بانکها اقدام کرده و بجای هدایت آن به سوی تولید، سرمایه های خود را در حوزه هایی نظیر مسکن، خودرو، ارز و یا سکه سرمایه گذاری خواهند کرد.

وی اظهار کرد: اقدامی از قبیل حذف قیمت گذاری خودرو در کانال و سایت های مختلف برای کاهش قیمت خودرود انجام گرفت که چندان خوشایند نبود چرا که همین کار به نوبه خود فضای روانی و به عبارتی عطش بیشتری را برای افزایش تقاضا و خرید بیشتر از سوی متقاضیان بوجود می آورد.

احمدی اشاره کرد: متاسفانه وضعیت نامطلوب فضای کسب و کار در کشور بیانگر آن است که وضعیت خوبی در حوزه خودرو که متاثر از فضای کسب و کار است، متصور نیست و در این میان راهکارها نیز چندان موثر نبوده است.

انتهای پیام/ منبع: ایرنا

توضیح وزیر صمت درباره ابهامات بازار خودرو و دیگر بخش ها

سوداگران با جوسازی قیمت را در بازار خودرو افزایش می دهند

40 درصد نیاز بازار خودرو تامین شد

هیجان بازار خودرو فروکش کرد/ روند کاهشی قیمت خودروهای داخلی نسبت به هفته گذشته

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!