کدام خودروهای مونتاژی از بازار ایران رفتند؟

این روزها که خبر بدعهدی خودروسازان خارجی به کرات به گوشمان می رسد فرصت را غنیمت می شماریم که کدام خودروهای مونتاژی از گردونه ی تولید خودروسازان حذف شده اند.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

در میان این هفت خودرو برلیانس در نوع خود یک سوپرایز است. هیچ‌کس فکر نمی‌کرد خودروی مونتاژی چینی به این سادگی بازار ایران را ترک کند و شریک بزرگ تجارت ایران، دنباله‌روی آمریکا شود.

با وجود این برلیانس رفت و فعالان صنعت خودرو در این‌باره می‌گویند که احتمال دارد سایر خودروهای مونتاژی چینی هم به‌زودی غزل خداحافظی را سر بدهند. آنها اعتقاد دارند که چینی‌ها نه به خاطر همسویی با سیاست‌های آمریکایی که به دلیل منافع شخصی، خودروهای مونتاژی خود را از بازار ایران خارج کرده‌اند؛ چرا که واردات خودروی آماده به ایران برای آنها سود بیشتری به دنبال دارد تا این‌که خودروهایشان را در بازار مونتاژ کنند.

واردات قطعه از چین در هاله ای از ابهام

حالا چشم‌بادامی‌ها نه‌تنها خودروی مونتاژیشان را از بازار ایران خارج کرده‌اند که فعالان صنعت خودرو می‌گویند که ظاهرا واردات قطعه از چین هم به مشکل بر خورده است.

خودروسازی ایران ‌سال گذشته همین روزها و سه ماه پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و برجام، تحریم و در ادامه دومینوی خروج شرکت‌های خارجی از کشور و توقف تولید محصولات آنها آغاز شد.

خودروسازان خارجی بیم جریمه شدن توسط آمریکا را دارند

تحریم‌ها سبب شد که خودروسازان خارجی از بیم جریمه‌شدن توسط آمریکایی‌ها کشور را ترک و ارسال قطعات به ایران را متوقف کنند.

اگر چه تولید برخی خودروها پس از تحریم نیز به‌ دلیل ذخیره‌ سازی قطعات (در فاصله زمانی سه ماهه خروج آمریکا از برجام و آغاز رسمی تحریم) تا ماه‌ها ادامه داشت، اما درنهایت با اتمام ذخایر مورد نظر، تولید آنها یک به یک متوقف شد.

همین چند وقت پیش بود که گروه خودروسازی سایپا از توقف تولید سراتو به‌ دلیل قطع ارسال قطعات از شرکت مادر (کیاموتورز کره جنوبی) خبر دادند.

ویتارا که در سایت خراسان ایران‌ خودرو و تحت لیسانس سوزوکی موتورز ژاپن مونتاژ می‌شد، در تیرماه امسال با گروه صنعتی ایران خودرو وداع کرد.

آمار ایران‌خودرو نشان می‌دهد حتی یک دستگاه ویتارا نیز در تیر سال‌ جاری مونتاژ نشده است.

در سایپا نیز سیتروئن C۳ مدتی کوتاه میهمان سایت کاشان این شرکت بود و تنها ۲‌هزار دستگاه از آن مونتاژ شد. این خودرو جزو محصولات پسابرجامی بود که مونتاژ آن در قرارداد همکاری مشترک سایپا و سیتروئن پیش‌بینی شد.

سایپا ۲‌هزار دستگاه از این خودرو را پیش‌فروش و ظاهرا به همین میزان نیز مونتاژ کردند. در نهایت با اتمام ذخایر قطعات، مونتاژ سیتروئن C۳ هم متوقف شد.

در نهایت اما برلیانس هم یکی دیگر از قربانیان تحریم لقب گرفت و تولید آن در پارس‌خودرو متوقف شد تا مشخص شود تحریم‌های جدید پای چینی‌ها را نیز برای ماندن در ایران سست کرده است.

پارس‌ خودرو گمان نمی‌کرد برلیانس بر موج تحریم‌ها سوار شود، اما این خودروساز چینی درنهایت زیر بار ماندن در ایران نرفت و به همکاری با سومین خودروساز بزرگ کشور پایان داد.

خودروهای توقف تولیدی تنها به سراتو و ستروئن خلاصه نمی شود

علاوه‌ بر این خودروها، چند محصول دیگر نیز در صف توقف تولید قرار گرفته‌اند، ازجمله خانواده رنو. رنوی فرانسه رسما از ترک ایران و توقف ارسال قطعات به ایران‌خودرو و پارس‌خودرو خبر داد بنابراین تا چندی دیگر، تولید تندر۹۰ و ساندرو و پارس‌تندر نیز متوقف خواهد شد؛ هر چند اخبار ضد و نقیضی درباره تداوم تولید محصولات رنو شنیده می‌شود، با این حال بعید به‌ نظر می‌رسد بدون حضور و مجوز رنو، تولید تندر ٩٠ و ساندرو و پارس‌تندر ادامه یابد.

به جز رنو اما تردید برای ادامه تولید برخی محصولات چینی مانند دانگ فنگ،‌ ‌هایما، آریو و چانگان نیز با توجه به سختی تحریم‌ها وجود دارد. هر چند که فعلا خبری مبنی ‌بر توقف تولید خودروهای مورد نظر منتشر نشده است، با این حال بعید نیست دومینوی توقف تولید محصولات مونتاژی به آنها نیز برسد.

طبق آمار اعلامی از سوی وزارت صنعت، پارس‌خودرو به‌ عنوان زیرمجموعه سایپا، ظاهرا نتوانسته تولید برلیانس و چانگان را ادامه دهد؛ خودروهایی که صد‌درصد چینی هستند و فقط مونتاژ آنها در داخل کشور انجام می‌شود و تمام قطعه‌های آن وارداتی است.

به گفته یک مقام مسئول در صنعت خودروسازی، نقل‌ و انتقال پول برای واردات غذا و دارو از چین در حال حاضر توسط کلون بانک چین انجام می‌شود اما تنها رشته صنعتی که این بانک آن را تحریم کرده و حاضر به انجام مبادلات پولی با آن نیست، صنعت خودروسازی است و قطعا هدف از این اقدام چیزی جز کسب درآمد بیشتر و فروش بیشتر نمی‌تواند باشد.

مونتاژ خودروهای چشم بادامی ها در ایران برای چینی ها صرفه ندارد 

خودروسازان اعلام کردند: چینی‌ها به دنبال فروش بیشتر محصولات کامل خود هستند به همین دلیل در تولید خودروهای تولید مشترک بدعهدی کردند.

مرکز پژوهش‌های مجلس که به نوعی این ادعا را قبول دارد به‌ تازگی در گزارشی رفتار وزارت صنعت را دلیل اصلی کارشکنی چشم‌ بادامی‌ ها می‌داند.

به گفته یکی از کارشناسان این مرکز، سود بیشتر فروش از طریق واردات در مقایسه با توليد داخل دليل دیگر انگيزه نداشتن چيني‌ ها نسبت به داخلي‌ سازي قطعات در ایران است.

به عبارت بهتر، چيني‌ ها كه در پایين‌ آوردن هزینه‌ هاي توليد تبحر دارند، ظاهرا قطعات مورد نياز خود را در خودرو سازي ایران با قيمت كمتري در کشور خود تولید و به ایران صادر می‌کنند.

بدرفتاری چینی‌ها در فروش قطعات خودرو به ایران در حالی رخ می‌دهد که فعالان صنعت خودرو می‌گویند در حال حاضر قطعات ساده‌ای همچون سی‌پی‌یو، ایربگ و ماژول پشت آمپر هم از کشور چین وارد می‌شود.

65 درصد قطعات خودروها در داخل تولید می شود

با وجود این محمدرضا نجفی‌منش، دبیر انجمن قطعه‌سازان حاضر نیست زیر بار این ادعا برود و با اشاره به این‌ که داخلی‌ سازی برخی از قطعات مصرفی برخی از خودروهای داخلی همچون پراید و سمند به ٨٥‌ درصد رسیده است، اظهار کرد: در حال حاضر به صورت میانگین ٦٥‌درصد قطعات خودروها در داخل کشور تولید می‌شود و اگر نقدینگی مورد نیاز قطعه‌سازان تأمین شود به راحتی می‌توانیم به خودکفایی کامل در این بخش برسیم.

عضو انجمن قطعه‌سازان با اشاره به تولید پژو ٣٠١ ادامه داد: از فروردین ‌سال آینده خط تولید پژو ٣٠١ راه‌اندازی می‌شود و قطعات مصرفی این خودروی فرانسوی قرار است که توسط خودروسازان داخلی تأمین شود.

وی در این راستا افزود: برخلاف آن‌چه بسیاری از مردم تصور می‌کنند قطعه‌سازان هیچ محدودیتی در تولید قطعه ندارند و در حال فراهم‌آوردن زیرساخت‌های لازم برای تولید قطعات خودرویی همچون ال ٩٠ هستند و کافی است تا ١٥‌هزار‌میلیارد از ٢٢‌هزار‌میلیارد تومان طلبمان را پرداخت کنند.

با این حال آمار واردات قطعات خودرو با گفته‌های دبیر انجمن قطعه‌سازان منافات دارد. آمار تجارت خارجی کشور نشان می‌دهد که قطعات منفصله خودرو یکی از صدرنشین‌های کالاهای وارداتی بوده و میزان واردات آن در‌ سال گذشته چیزی حدود ١,٤‌میلیارد دلار بوده که به لحاظ ارزشی ٣‌درصد از کل واردات انجام‌شده را به خود اختصاص داده است.

قطعه‌هایی که بیشتر آنها مبدأشان چین گزارش شده است. اما سوال اینجاست اگر ٢٢‌ هزار‌ میلیارد تومان بدهی قطعه‌ سازان پرداخت نشود و بدعهدی چینی‌ها در رابطه با تأمین قطعه‌ها ادامه پیدا کند، صنعت خودروسازی ایران به کدام سو خواهد رفت.

خودروسازان می‌گویند که قطعه‌سازان ایرانی قادر به تولید تمامی قطعه‌های مصرفی در صنعت خودروسازی ایران نیستند و با بدهی‌های سنگین و مشکلاتی که قطعه‌سازان دارند، معلوم نیست که آینده صنعت خودروی ایران به کدام سمت و سو برود.

انتهای پیام/ منبع: شهروند

ايران خودرو در تعطيلات تابستانی، خودرو تحويل مشتريان می دهد

آخرین هفته تولید محصول مشترک سایپا و کیاموتورز / بعد از ساندرو و برلیانس، تولید سراتو هم متوقف شد

سفر وزیر صنعت به سمنان برای افتتاح خط تولید یک خودروسازی

ضرر طولانی شدن ترخیص مواد اولیه و قطعات به تولیدخودرو / خطوط تولید تعطیل است!

کمتر از یک ماه تا فاز دوم اجرای استانداردهای 85 گانه خودرویی / احتمال توقف تولید 2 مدل خودرو

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!