فنرسازي زر سيستان برنده مناقصه تأمين قطعات راه‌آهن چابهار-زاهدان شد / سرمايه‌گذاري گروه سايپا در مناطق كم برخوردار كشور

مدیرعامل گروه فنرسازی زر سايپا گفت: فنرسازی زر سيستان در مناقصه تأمين قطعات مورد نياز خط آهن چابهار-زاهدان به ارزش ۴۰ ميليارد تومان در مقابل سایر تولیدکنندگان برنده شد.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

بیت‌الله رضایی درباره حضور فنرسازي زر سايپا در پروژه ملی تأمين قطعات راه‌آهن چابهار-زاهدان، تصريح كرد: در مدت 6 ماه قطعات مورد نياز اين خط‌آهن استراتژيك كه قابل توسعه به كشورهاي همسايه است، توليد خواهد شد، البته مجموعه زر اين توان را داشت كه در مدت ۶ ماه قطعات را توليد كند، ولي به لحاظ شيوع ويروس كرونا و ساير عوامل تاثيرگذار بر توليد، حداكثر زمان تحويل ۸ ماه در نظر گرفته شده است.

وي با بيان اينكه راه‌اندازي پروژه ملي راه‌آهن چابهار-زاهدان می‌تواند منجر به رونق صادرات كالا از بندر چابهار شود، افزود: با تعميم قوانين منطقه آزاد به بنادر چابهار كه مزيت هاي متعددي دارد، مي توان اين پروژه را با سرعت بيشتري گسترش داد.

رضايی با بيان اينكه تفاهم‌نامه همكاري بين فنرسازی زر سایپا و قرارگاه خاتم‌الانبياء براي انجام پروژه خط آهن چابهار-زاهدان امضاء شده است، تصريح كرد: قبل از آنكه فنرسازي زر سيستان بخواهد وارد اين پروژه شود، شركت های از كشورهای چين و تركيه برای تأمين قطعات خط‌آهن ياد شده اعلام آمادگی كرده بودند، اما از آنجا كه كشور در توليد قطعات مورد نياز ريل به خوكفايي رسيده است و مشكلي در تأمين اين قطعات وجود ندارد، فنرسازي زر سيستان موفق به حضور در اين پروژه استراتژيك شد.

مدیرعامل گروه فنرسازی زر سايپا گفت: كارگاه مورد نياز ساخت قطعات ريل چابهار-زاهدان تجهيز شده است و از سويی بخشی از قطعات مورد نياز ساخته شده است تا سرعت در تأمين قطعات افزايش پيدا كند، از اين‌رو مجموعه فنرسازي زر سيستان آمادگي دارد تا در صورت نياز كشور حجم توليد خود را افزايش دهد.

وي با بيان اينكه ظرفيت توليد قطعات ريل در كارخانه فنرسازي زر سيستان بيش از 3 میلیون قطعه در سال است، خاطرنشان كرد: براي پروژه ملي راه آهن چابهار- زاهدان، يك ميليون و 350 هزار قطعه توليد خواهد شد. همچنین این شرکت علاوه بر پروژه چابهار- زاهدان قراردادهای دیگری با سایر شرکت ها در دست اجرا دارد.

رضايی اذعان داشت: تمام مواد اولیه براي ساخت قطعات ريل داخلی است و از استان های مختلف تأمین می شود، لذا هيچ وابستگي خارجي در اين صنعت وجود ندارد.

گزارش خودرو

وی گفت: شرکت فنرسازی زر سایپا در راستای افزایش ظرفیت تولید فنرسازی زر سیستان (تولیدکننده قطعات ریلی)به صورت آزمايشي خط جديد تولید یوبولت را برای تأمین خودروساز در زر تهران فعال کرده تا پس از گذر از مرحله آزمایش، خط تولید مذکور به زاهدان منتقل شود.

رضايي در پاسخ به اين سوال كه آيا احداث فنرسازي زر در سيستان (توليدكننده فنرهاي پابند ريل است) توجيه اقتصادي داشته است، اظهارداشت: تا قبل از نیمه اول سال ۹۸ اين مجموعه زیان‌ده بود اما در نیمه دوم سال گذشته هزينه و سود برابر شد ولي اكنون اين مجموعه به سوددهي كامل رسيده است، اميدواريم با افزايش سفارش هاي داخلي و خارجي فعاليت هاي خود را توسعه دهيم.

مدیرعامل گروه فنرسازی زر سايپا گفت: يكي از اقدام هايی كه در گروه فنرسازي صورت گرفته همكاري با مجموعه هاي دانش بنيان است، خوشبختانه اقدامات به گونه اي است كه مي توان مدعي شد در آينده اي نزديك در تمام حوزه هاي مربوط به ماشين آلات و تجهيزات توليد فنر به خودكفايي مي رسيم.

وي با بيان اينكه هدف گروه فنرسازی زر سايپا بومي سازي قطعات، استفاده از توان مجموعه‌هاي دانش بنيان و بكارگيري افراد متخصص در اين صنعت است، تصريح كرد: گروه خودروسازي سايپا در راستاي ايجاد اشتغال، كمك به رونق مناطق كم برخوردار اقدام به سرمايه گذاري در زاهدان كرد.

گفتني است، فنرسازي زر شامل سه كارخانه توليدي در شهرهاي تهران، گلپايگان و زاهدان است، كارخانه مركزي و اصلي در تهران بوده و توليد انواع فنرهاي تخت و پارابوليك را بر عهده دارد، واحد صنعتي گلپايگان انواع ميل موج گير، تورشن بار و فنر لول را توليد مي کند و در اين ميان كارخانه زر سيستان توليد كننده فنرهاي پابند ريل است.

شركت فنرسازي زر در سال ۱۳۴۲ به صورت شركت سهامي خاص با ظرفيت توليد هزار تن انواع فنر تخت تأسيس شد، محصولات شركت در ابتداي امر جهت برطرف كردن نياز بازار قطعات يدكي كفايت مي‏ كرد، اما با توجه به نياز روزافزون بازار يدكي و كارخانجات توليدكننده خودرو، در سال ۱۳۵۵ ظرفيت اين كارخانه توليدي سالانه به ۱۲ هزار تن رسيد. از سوي ديگر اين كارخانه كه ۴۰ سال نوسازي نشده بود اكنون به روز شده است و توان توليدي آن رو به ارتقاء است.

انتهای پیام/

تحولات مثبت ساختاری در سایپا در سال جدید به بار نشست

تمدید مهلت ثبت نام در طرح پیش فروش یکساله سایپا تا ساعت 14

روند کاهش قیمت ها در بازار خودرو متوقف شده است

جزئیات ثبت نام خودرو در طرح فروش فوق العاده خودروسازان

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!