چطور رنگ خودرویمان را تغییر دهیم؟/ چگونگی دریافت مجوز قانونی تغییر رنگ خودرو رن

تغییر رنگ خودرو اگر با قوانین راهنمایی و رانندگی مغایرت داشته باشد غیرقانونی است، بر اساس قانون تغیر رنگ نیاز به مجوز قانونی دارد و این مجوز نیز با رویه ای مشخص صادر می شود.

به گزارش پایگاه خبری جوان خودرو

اگر یک بار از بالا پل به خیابان ها دقت کنید رنگ خودروها در 3 رنگ سفید، مشکلی و نفره ای و در پاره ای از موارد خاکستری خلاصه می شود.

البته یکی از دلایلی که موجب افزایش این رنگ ها شده مشکل بودن ترمیم رنگ های روشن پس از ایجاد خط و خش یا آسیب است.

همچنین شدت تابش آفتاب خاورمیانه نیز باعث شده تا بسیار از شهروندان استفاده از خودروهای سفید با قابلیت بازتاب بیشتر نو را به استفاده از رنگ های تیزه ترجیح دهند.

اگر در فکر تغییر رنگ خودرو خود هستید توجه داشته باشید که تغییر رنگ خودرو اگر با قوانین راهنمایی و رانندگی مغایرت داشته باشد غیرقانونی است، اما برای تغییر رنگ خودرو نیاز به مجوز قانونی دارد و این مجوز نیز با رویه ای مشخص صادر می شود.

رئیس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور در همین راستا اظهار کرد: غییر رنگ خودرو به رنگ دلخواه مانعی ندارد اما قبل از آن باید مجوز لازم از واحدهای شماره‌گذاری اخذ شود. اختصاص رنگ خودروهای تاکسی، عمومی، نیروهای مسلح شامل رنگ های سبز فسفری، سبز مغز پسته ای، زرد خورشیدی و رنگ خاکی ارتشی برای خودروهای شخصی ممنوع است.

گزارش خودرو

سرهنگ علی محمدی بیان کرد: برابر ماده ۳۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی و ماده ۲۱ آیین نامه راهنمایی و رانندگی، مالکان وسائل نقلیه باید قبل از تعویض ارکان اصلی و رنگ وسائل نقلیه مجوز لازم را از واحدهای شماره گذاری اخذ کنند.

وی گفت: بدیهی است متخلفان باید برابر قانون اشاره شده به پلیس آگاهی معرفی تا برابر مقررات با آنها رفتار شود.

رئیس مرکز شماره گذاری پلیس راهور ادامه داد: در تعویض ارکان اصلی و رنگ، اخذ مجوز اولیه، ارائه فاکتور معتبر کارخانه سازنده یا اسناد گمرکی قطعه وارداتی، نو (غیر مستعمل) بودن قطعه جدید و رعایت شرایط لازم برابر دستورالعمل صادره الزامی است.

محمدی افزود: در مواردی که مالک وسیله نقلیه بدون اخذ مجوز اقدام به تعویض ارکان اصلی یا رنگ کرده، قطعه تعویضی فاقد فاکتور معتبر بوده یا تغییراتی از جمله سنگ گرفتگی شماره موتور یا شاسی، تکه اندازی محل حک یا دستکوب بودن شماره ایجاد شده باشد باید حسب مورد مالک برای سیر مراحل قضائی به پلیس آگاهی معرفی شود.

به گفته رییس پلیس شماره گذاری پلیس راهور” افراد برای تعویض پلاک و نقل و انتقال وسایل نقلیه باید اصل شناسنامه جدید با کارت ملی خود یا نمایندگان قانونی آنها، حضور فروشنده و خریدار یا نماینده قانونی آنها، ارائه برگ عدم خلافی، ارائه اصل فیش پرداخت بهای پلاک براساس تعرفه، مدارک احراز سکونت خریدار، اصل بیمه نامه شخص ثالث معتبر و همچنین ارائه اصل کارت معاینه فنی برای خودروهای شخصی و دولتی که بیش از چهار سال از مدل آن سپری شده باشد و خودروهای عمومی که بیش از یک سال از مدل آن ها سپری شده باشد را ارائه دهند.

همچنین گفتنی است که طی چندسال اخیر کاور کردن کامل بدنه خودرو نیز در ایران رایج شده است و در برخی موارد افراد نسبت به تغییر رنگ خودرو خود از طریق استفاده از کاور غیر همرنگ اقدام می نمایند که این اقدام از نظر پلیس مجاز نیست اما براساس قانونی نانوشته، استفاده از کاورهای همرنگ یا نزدیک به رنگ اصلی مانع چندانی ندارد و پلیس کمتر با تخلف این دسته از خودروها برخورد می نماید.

انتهای پیام/ منبع: دیجیاتو

رنگ خاص مورد علاقه شما برای خودرو چیست؟

مدارک مورد نیاز برای تغییر رنگ خودرو

نقل و انتقال خودرو و تعویض پلاک الکترونیکی می شود

جزئیات مالیات خودرو در سال 99

چند دستگاه خودرو در کشور تردد می کند؟/ افزایش 6 درصدی نقل و انتقال خودرو و موتورسیکلت نسبت به سال قبل

لزوم تعویض پلاک قبل از انتقال سند خودرو

ایساکو تعمیرگاه تخصصی بهنام کرمان موتور آمیکو مدیران خودرو

نظر شما !!